იტალიაში ყალბი პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტების ფლობისა და დამზადებისთვის 19 ქართველი ქალი დააკავეს
26/01/2025 07:35:09 მსოფლიო
იტალიის უდინეს პროვინციაში ყალბი პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტების ფლობისა და დამზადებისთვის 19 ქართველი ქალი დააკავეს, - იუწყება ადგილობრივი მედია.
მისივე ინფორმაციით, პოლიციამ უდინეს პროკურატურის მიერ ჩატარებული გამოძიების შემდეგ, არალეგალური მიგრაციის წინააღმდეგ ფართომასშტაბიანი ოპერაციის ფარგლებში 12 სხვადასხვა პროვინციაში 52 ლოკაციაზე ჩხრეკა ჩაატარა.
უდინეს პროვინციის შემოსავლების სააგენტოს ტერიტორიულმა სამსახურებმა სასამართლო უწყებებს შეატყობინეს, რომ ქართველი ქალების მნიშვნელოვანი რაოდენობა საგადასახადო კოდის მოსაპოვებლად თავს ევროკავშირის მოქალაქეებად წარადგენდნენ ევროკავშირის წევრი ქვეყნების (სლოვაკეთის, პოლონეთის, ლიეტუვის) პირადობის მოწმობებით.
როგორც იტალიური მედია იტყობინება, ამ გზით მათ შეძლეს მუშაობის უფლების მიღება და ასევე სარგებლობა იმ იურიდიული, საგადასახადო და ჯანმრთელობის შეღავათებით, რითაც ევროკავშირის მოქალაქეები სარგებლობენ. შემდეგ ისინი სხვა პროვინციებში გადადიოდნენ, სადაც სამუშაოებს უფრო ადვილად პოულობდნენ.
გამომძიებლები ვარაუდობენ კარგად სტრუქტურირებული ორგანიზაციის არსებობას, რომელიც დოკუმენტებს საზღვარგარეთ აწარმოებს და დაახლოებით, 600 ევროს გადახდის შემდეგ მყიდველებს აწვდის.

Граждане Грузии задержаны в Италии за изготовление поддельных документов
Граждане Грузии — 19 женщин — задержаны в Италии, в провинции Удин, за хранение и изготовление поддельных документов, удостоверяющих личность.
17 из них предъявлены обвинения по итогам масштабной операции против нелегальной иммиграции, включавшей 52 обыска в 12 различных провинциях, проведенной государственной полицией по результатам расследования, проведенного прокуратурой Удин.
Территориальные службы Агентства доходов провинции Удин известили судебные ведомства о том, что с целью получения налогового кода значительная часть задержанных представлялась гражданами Евросоюза, предъявляя удостоверения личности стран-членов ЕС — Словакии, Польши, Литвы.
Так им удавалось получать право на работу, а также пользоваться юридическими, налоговыми льготами, а также льготами по здравоохранению, которыми пользуются граждане ЕС. Затем они переезжали в другие провинции, где легче находили работу.
Следователи предполагают, что это — хорошо стуктурированная организация, которая изготавливает подобные документы за рубежом и продает их за примерно 600 евро. Ведется следствие.
Известно, что задержанные не соответствуют требованиям регулярного местожительства на территории страны, а значит, будут выдворены.