ევროპის საბჭოს სააპარლამენტო ასამბლეაში "ოცნების" დელეგაციის უფლებამოსილება გასაჩივრდა
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ზამთრის სესიის მონაწილეებმა "ქართული ოცნების" დელეგაციის უფლებამოსილება გაასაჩივრეს, - იუწყება "რადიო თავისუფლების" ევროპის ბიუროს ხელმძღვანელი რიკარდ იოზვიაკი.
მისივე ინფორმაციით, ახლა, 24 საათის განმავლობაში ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მონიტორინგის კომიტეტმა უნდა მოამზადოს მოხსენება და შესაბამისი რეზოლუციის პროექტი, რომელსაც ოთხშაბათს, 29 იანვარს უყრიან კენჭს.
"როგორც მოსალოდნელი იყო, ქართული დელეგაციის უფლებამოსილება გასაჩივრდა. ეს ნიშნავს, რომ დღეს მისი წევრები კებნჭისყრებში მონაწილეობას ვეღარ მიიღებენ, ხოლო თუ 29 იანვარს შესაბამისი მოხსენება დაიდო, საერთოდაც ვეღარ მიიღებენ მონაწილეობას ასამბლეის მუშაობაში" - განმარტავს იოზვიაკი.
ქართულ დელეგაციას "ოცნებელი" თეა წულიკიანი ხელმძშღვანელობს.
სტრასბურგში იმყოფებიან ოპოზიციის წარმომადგენლებიც, რომლებიც "ოცნების" პარლამენტის ლეგიტიმურობას არ სცნობენ. იანვრის დასაწყისში სამმა ოპოზიციურმა კოალიციამ ("ცვლილებებისთვის", "ერთობა - ნაციონალური მოძრაობა" და "ძლიერი საქართველო") ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტ ტეოდოროს რუსოპულოსსა და ასამბლეის პოლიტიკური ჯგუფების ხელმძღვანელს ერთობლივი წერილით მიმართა, რომლითაც მოუწოდა, "ოცნების" წარმომადგენლების მანდატები არ აღიარონ.
სადავო ლეგიტიმაციის მქონე ხელისუფლების პრემიერი ირაკლი კობახიძე მომხდარს ტრადიციული პროპაგანდისტული გზავნილებით გამოეხმაურა და როგორც ოპოზიცია, ისე "მისი მფარველები" "ქვეყნისთვის ზიანის მიყენების მცდელობაში" დაადანაშაულა.
"არ ვიცი, რა გადაწყვეტილება იქნება მიღებული, მაგრამ [ოპოზიციის - რედ.] ნაბიჯები თავიდან ბოლომდე კოორდინირებულია იმ სუბიექტების მიერ, რომლებსაც ქვეყნის განვითარება და პროგრესი არ სურთ, თუმცა 4 წლის განმავლობაში მიზანს მაინც ვერ მიაღწიეს. ამ შემთხვევაში ქვეყნისთვის ზიანის მიყენების მცდელობა კრახისთვისაა განწირული" - განაცხადა კობახიძემ.

В ПАСЕ оспорили полномочия делегации «Грузинской мечты»
Участники зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) оспорили полномочия делегации «Грузинской мечты». Об этом сообщил европейский редактор Радио Свобода Рикард Йозвяк.
Теперь в течение 24 часов Мониторинговый комитет ПАСЕ должен подготовить доклад и проект соответствующей резолюции. Голосование по данному вопросу пройдет в среду, 29 января.
«Как и ожидалось, полномочия делегации Грузии в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) были оспорены. Это означает, что они не смогут проголосовать сегодня, а если вызов будет принят, они вообще не примут участия в работе ассамблеи», – отметил Йозвяк.
Грузинскую делегацию в ПАСЕ возглавляет Тея Цулукиани – один из лидеров «Грузинской мечты».
В Страсбург отправились и представители оппозиции, которые не участвуют в работе грузинского парламента и считают его нелегитимным. Оппозиция Грузии требует в Брюсселе прекратить действие мандатов депутатов от «Грузинской мечты» в ПАСЕ.
В начале января три оппозиционные коалиции — «За перемены», «Единство-Национальное движение» и «Сильная Грузия» и партия «Гахария за Грузию» – направили совместное письмо президенту Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Теодоросу Русопулосу и руководителям политических групп в Ассамблее, призвав их не признавать мандаты Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ).
Премьер Грузии, пользующийся спорной легитимностью, Ираклий Кобахидзе заявил, что любая попытка навредить стране обречена на провал — «это касается как оппозиции, так и ее покровителей за пределами страны».
Политик не знает, какое решение будет принято, но добавил, что такое решение будет неудачным.
«Действия <оппозиции> от начала и до конца координируются такими субъектами, которые не хотят прогресса и развития страны, хотя в течение 4-х лет так и не достигают цели. В этом случае их попытки навредить стране обречены на провал — это касается как оппозиции, так и их покровителей за пределами страны», — заявил Кобахидзе.