იოზვიაკი: ევროკავშირმა ქართული დიპლომატიური პასპორტების მფლობელთათვის უვიზო რეჟიმი შეაჩერა
ევროკავშირის ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრებმა მხარი დაუჭირეს გადაწყვეტილებას ქართული დიპლომატიური პასპორტების მქონე პირთათვის უვიზო რეჟიმის მოქმედების შეჩერების შესახებ, - იუწყება "რადიო თავისუფლების" ევროპული ბიუროს ხელმძღვანელი რიკარდ იოზვიაკი.
მისივე ინფორმაციით, სლოვაკეთისა და უნგრეთის წარმომადგენლები გადაწყვეტილებას ეწინააღმდეგებოდნენ, თუმცა ამან შედეგი ვერ გამოიღო, რადგან გადაწყვეტილების მისაღებად კვალიფიციური უმრავლესობაც იყო საკმარისი.
ცნობისთვის: "ოცნების" სადავო ლეგიტიმაციის მქონე ხელისუფლების პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე ირწმუნება, რომ მსგავს გადაწყვეტილებას მხოლოდ სიმბოლური დატვირთვა აქვს და პრაქტიკული შინაარსი არ გააჩნია, რადგან დიპპასპორტების მფლობელები ევროკავშირში შესვლას ჩვეულებრივი ქართული პასპორტებითაც შეძლებენ.

ЕС утвердил приостановку безвиза для грузинских дипломатических паспортов
Министры иностранных дел стран ЕС приняли решение о приостановке действия безвизового режима для обладателей грузинских дипломатических паспортов. Решение вступит в силу в ближайшие дни, сообщил европейский редактор Радио Свобода Рикард Йозвяк.
Словакия и Венгрия выступили против, но это не повлияло на результат, так как для решения требовалось лишь квалифицированное большинство.
Ранее грузинский премьер Ираклий Кобахидзе, легитимность которого не признают пятый президент Саломе Зурабишвили, оппозиция и часть общественности, заявил, что отмена визового режима для обладателей диппаспортов является символическим актом, не имеющим практического смысла. Речь идет о том, что обладатели диппаспортов смогут посещать страны ЕС, используя обычные паспорта.