PACE "ოცნების" წევრთა მანდატების ბედს ფართო განხილვის გარეშე გადაწყვეტს
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა (PACE) "ქართული ოცნების" წარმომადგენლების მანდატების ბედს ფართო განხილვის გარეშე - სულ 30 წევრის ხმებით გადაწვეტს. შესაბამისი ინიციატივით PACE-ს ევროპის სახალხო პარტიის (EPP) წარმომადგენელმა ბორიანა ობერგმა მიმართა.
"საქართველოს პარლამენტი ერთპარტიულია - მასში მხოლოდ "ქართული ოცნებაა" წარმოდგენილი. ამ პარტიის დამფუძნებელი და ფაქტობრივი მმართველი ივანიშვილი კი მის რეჟიმთან ერთად საქართველოში დემოკრატიულ წესრიგს ანადგურებს. სწორედ ამიტომ მოგმართავთ EPP-ს სახელით თხოვნით, შეუჩეროთ ასამბლეაში "ოცნების" წარმომადგენლებს მანდატები" - განაცხადა სტრასბურგში ბორიანა ობერგმა.
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის წესდების თანახმად, მანდატების მოქმედების შესაჩერებლად 30-ზე ოდნავ მეტი ხმაა საკმარისი. ობერგის ინიციატივამ 30-ზე მეტი ხმა მიიღო. შესაბამისად, საკითხი განსახილველად მონიტორინგის კომიტეტს გადაეცა და მისი გადაწყვეტილება 24 სთ-ის განმავლობაში გამოცხადდება, შესაბამისი რეზოლუციის პროექტს კი 29 იანვარს უყრიან კენჭს.
ქართულ დელეგაციას "ოცნებელი" თეა წულიკიანი ხელმძშღვანელობს.
სტრასბურგში იმყოფებიან ოპოზიციის წარმომადგენლებიც, რომლებიც "ოცნების" პარლამენტის ლეგიტიმურობას არ სცნობენ. იანვრის დასაწყისში სამმა ოპოზიციურმა კოალიციამ ("ცვლილებებისთვის", "ერთობა - ნაციონალური მოძრაობა" და "ძლიერი საქართველო") ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტ ტეოდოროს რუსოპულოსსა და ასამბლეის პოლიტიკური ჯგუფების ხელმძღვანელს ერთობლივი წერილით მიმართა, რომლითაც მოუწოდა, "ოცნების" წარმომადგენლების მანდატები არ აღიარონ.
სადავო ლეგიტიმაციის მქონე ხელისუფლების პრემიერი ირაკლი კობახიძე მომხდარს ტრადიციული პროპაგანდისტული გზავნილებით გამოეხმაურა და როგორც ოპოზიცია, ისე "მისი მფარველები" "ქვეყნისთვის ზიანის მიყენების მცდელობაში" დაადანაშაულა.
"არ ვიცი, რა გადაწყვეტილება იქნება მიღებული, მაგრამ [ოპოზიციის - რედ.] ნაბიჯები თავიდან ბოლომდე კოორდინირებულია იმ სუბიექტების მიერ, რომლებსაც ქვეყნის განვითარება და პროგრესი არ სურთ, თუმცა 4 წლის განმავლობაში მიზანს მაინც ვერ მიაღწიეს. ამ შემთხვევაში ქვეყნისთვის ზიანის მიყენების მცდელობა კრახისთვისაა განწირული" - განაცხადა კობახიძემ.

ПАСЕ примет решение по мандатам депутатов «Мечты» без широкого обсуждения
В ПАСЕ решение о приостановлении полномочий парламентской делегации Совета Европы будет принято без широкого обсуждения — всего с согласия 30-ти членов. Эту инициативу предложила Бориана Оберг, член ПАСЕ — ее поддержали.
«Парламент Грузии является однопартийным парламентом — только с «Грузинской мечтой». Режим Иванишвили уничтожает демократический порядок в Грузии. Именно поэтому я обращаюсь к вам от имени Европейской народной партии (EPP) с просьбой приостановить их полномочия», — заявила она в Страсбурге.
Согласно Уставу Парламентской ассамблеи Совета Европы, для принятия этого решения без обсуждения требуется голосование более чем 30 членов Ассамблеи.
Инициативу Оберг одобрили более 30 депутатов. Соответственно, вопрос был передан в Комитет по мониторингу, и решение будет объявлено в течение 24 часов.
Отметим, в Страсбурге открылась зимняя сессия ПАСЕ. Рикард Йозвиак, главный редактор европейского бюро «Радио Свобода», написал, что полномочия делегации Грузии в ПАСЕ были оспорены.
Премьер Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что любая попытка навредить стране обречена на провал — «это касается как оппозиции, так и ее покровителей за пределами страны».
В начале января три оппозиционные коалиции — «За перемены», «Единство-Национальное движение» и «Сильная Грузия» и партия «Гахария за Грузию» – направили совместное письмо президенту Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Теодоросу Русопулосу и руководителям политических групп в Ассамблее, призвав их не признавать мандаты Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ).