ოკუპირებული დონეცკის რუსულმა სასამართლომ "აზოვის" ბატალიონის ქართველ მებრძოლს სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯა
27/01/2025 13:19:20 პოლიტიკა, სამართალი
ოკუპირებული დონეცკის რუსულმა სასამართლომ "აზოვის" ბატალიონის ქართველ მებრძოლ ნიკოლოზ ბერიანიძეს სამუდამო პატიმრობა მიუსაჯა.
როგორც რუსული პროპაგანდისტული მედია წერს, "არაუგვიანეს 2016 წლისა ბერიანიძე ჩავიდა კიევში და გაწევრიანდა ბატალიონ "აზოვში", რომელიც რუსეთის ფედერაციაში ტერორისტულ ორგანიზაციადაა გამოცხადებული და აკრძალულია".
"ბერინიძე უკრაინის შეიარაღებული ძალების შემადგენლობაში დაქირავებულ მებრძოლად დონეცკისა და ლუჰანსკის სახალხო რესპუბლიკების წინააღმდეგ ომში მონაწილეობას დასთანხმდა. 2022 წლის 24 თებერვლიდან 20 მაისის ჩათვლით ბერიანიძე უკრაინის შეიარაღებული ძალების საბრძოლო ქვედანაყოფის შემადგენლობაში მარიუპოლში მსახურობდა. 2022 წლის მარტში მან ცეცხლი გაუხსნა რუსი ჯარისკაცების ჯგუფს, რის შედეგადაც სამი სამხედრო მოსამსახურე დაიღუპა. შემდგომში ბერიანიძე რუსეთის შეიარაღებული ძალების წარმომადგენლებმა დააკავეს" - იუწყება პუტინის მედია.

Грузинского добровольца в «ДНР» приговорили к пожизненному сроку
Т.н. суд в «ДНР» приговорил к пожизненному сроку грузинского добровольца Николоза Берианидзе, который воевал на стороне Украины. Его признали виновным в «наемничестве» (ч. 3 ст. 359 УК РФ) и посягательстве на жизнь военнослужащего (ст. 317 УК РФ).
Сообщается, что не позднее 2016 года Берианидзе приехал в Киев, где поступил на службу в батальон «Азов», который в РФ признан террористической организацией и запрещен на ее территории.
Грузинский доброволец, пишут российские СМИ, согласился участвовать в качестве «наемника в военных действиях против ДНР и ЛНР в составе ВСУ» — он исполнял обязанности военного инструктора.
С 24 февраля по 20 мая 2022 года Берианидзе служил в составе подразделений боевого охранения ВСУ в городе Мариуполь. 18 марта 2022 года он открыл огонь по группе российских военнослужащих, в результате чего погибли три человека. Впоследствии он был задержан представителями ВС России.