სახალხო დამცველი – მზია ამაღლობელზე: „თავს გრძნობს ნორმალურად"
სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი აცხადებს, რომ „ბათუმელების" და "ნეტგაზეთის” დირექტორი და დამფუძნებელი მზია ამაღლობელი კვლავ შიმშილობს და შეწყვეტას არ აპირებს.
"მე როცა შევხვდი, მისი პოზიცია იყო, რომ შიმშილობის შეწყვეტას არ აპირებდა. რამდენადაც ჩემთვის ცნობილი, დღესაც ის იგივე პოზიციაზე რჩება", – განაცხადა, "მთავარი არხის" ცნობით, იოსელიანმა.
მისივე თქმით, მზია ამაღლობელს რეგულარულად უტარდება მონიტორინგი და კვლევები:
"ქალბატონი მზია თავს გრძნობს ნორმალურად, ის საკვებს არ იღებს 12 იანვრიდან. ჩვენ მიერ მისი დაკავებიდან დღემდე ის მონახულები იქნა 7-ჯერ, მათ შორის ჩემ მიერ პირადადაც, ვიცით მისი განთავსების პირობები, უშუალოდ ვიყავი მასთან საკანშიც და ასე რომ, ამ პირობებზე მას არანაირი პრეტენზია არ გამოუთქვამს. რაც შეეხება, ადმინისტრაციის მხრიდან დამოკიდებულებას, მოპყრობას, ქალბატონ მზიას ამაზეც არ აქვს პრეტენზია, რეგულარულად ხდება მისი ჯანმრთელობის მონიტორინგი, უტარდება კვლევები, ექიმი დღეში 3-ჯერ ნახულობს და შესაბამისად იღებენ ინფორმაციას".
„საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“ აცხადებს, რომ მზია ამაღლობელის სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება და დაუყოვნებლივი მოქმედებაა საჭირო. საია, როგორც მისი უფლებების დამცველი ორგანიზაცია, მოუწოდებს იუსტიციის სამინისტროს, „დაუყოვნებლივ გააკეთოს განცხადება და პერიოდულად მიაწოდოს საზოგადოებას ინფორმაცია მზია ამაღლობელის ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ“. მზია ამაღლობელი მე-16 დღეა, შიმშილობს. როგორც მისი მეგობრები და კოლეგები ამბობენ, მას აქვს რამდენიმე სახის ქრონიკული დაავადება და მის სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება.

Омбудсмен Грузии: директор Batumelebi «чувствует себя нормально»
Омбудсмен Грузии Леван Иоселиани заявил, что основательница и директор Batumelebi Мзия Амаглобели «чувствует себя нормально».
Он сообщил, что при встрече с ним журналистка заявила, что не намерена прекращать голодовку. И сегодня, насколько ему известно, она остается на той же позиции.
Об этом Иоселиани заявил на брифинге после посещения представителем аппарата народного защитника Грузии Мзии Амаглобели. Омбудсмен отметил, что журналистка не имеет претензий в связи с условиями в камере и обращением со стороны администрации.
«Наш представитель, врач по профессии, только что вышел <от Амаглобели>. <…> Я хотел бы поделиться информацией о ней, которой мы располагаем на данный момент и которую сообщаем с ее согласия. Госпожа Мзия чувствует себя нормально. Она не принимает пищу с 12 января.
С момента задержания мы посетили госпожу Мзию 7 раз, в том числе один раз — лично я. Мы знаем условия ее содержания. Я непосредственно был у нее в камере. В связи с этими условиями она не выражала никаких претензий.
Что касается обращения со стороны администрации, то госпожа Мзия также не имеет никаких претензий. Регулярно ведется мониторинг ее здоровья, проводятся исследования, три раза в день посещает врач, и поступает информация.
Кроме того, наш представитель видел всю документацию, собранную в медицинском плане за этот период», — заявил Иоселиани.
Он добавил, что документацию аппарат народного защитника надеется получить в ближайшие дни.
«Кроме того, представитель поговорил там с врачом и получил от него дополнительную информацию», — заявил Иоселиани.