ეკატერინე ხვედელიძემ ახალი კომპანია დაარეგისტრირა
"ქართული ოცნების" საპატიო თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილის ცოლმა ეკატერინე ხვედელიძემ 27 იანვარს ახალი სააქციო საზოგადოება დააფუძნა. ამის შესახებ ინფორმაცია თავდაპირველად ოპოზიციონერმა ირაკლი აბესაძემ გაავრცელა.
სააქციო საზოგადოება ჯი სი ეფ საქართველო საჯარო რეესტრში 100 მილიონი ლარის ნებადართვული კაპიტალით დარეგისტრირდა. მისი 100%-იანი წილის მფლობელი ეკატერინე ხვედელიძეა.
ამ დროისთვის, აღნიშნული სააქციო საზოგადოების სამეთვალყურეო საბჭოს სამი წევრი ჰყავს: ივანე ხვედელიძე, ირინე ქინქლაძე და გელა კობერიძე. დირექტორის პოზიციას დავით გალუაშვილი იკავებს.
"სს ჯი სი ეფ საქართველო" - 27 იანვარს ივანიშვილის მეუღლემ კიდე ერთი სააქციო საზოგადოება დააფუძნა. GCF - ეს თანაინვესტირების ფონდია და შესაბამისად, ალბათ აქ მოიყრის თავს ყველა ის პროექტი, რომლის საბოლოო მშობელი კომპანია კაიმანის ოფშორულ ზონაში იყო რეგისტრირებული.
ეს მეექვსე სააქციო საზოგადოებაა (მათ შორის წლების განმავლობაში თითქმის უფუნქციოდ მყოფი) , რომლის ნებადართული კაპიტალი ამ ბოლო პერიოდში 100 მილიონი ლარით განისაზღვრა.
მათი ჯამური განთავსებული კაპიტალი კი ჯერ 31 მილიონი ლარია.
საინტერესოა, მომავალში წილების განთავსების შემთხვევაში, ვინ შეიძლება შეავსოს 569 მილიონი ლარი მხოლოდ ამ 6 სააქციო საზოგადოებაში?

На фоне санкций жена олигарха Бидзины Иванишвили учредила еще одно акционерное общество
По словам основателя Центра гражданского участия Ираклия Абесадзе, 27 января Екатерина Хведелидзе, жена олигарха Бидзины Иванишвили, учредила еще одно акционерное общество – GCF.
«GCF является фондом соинвестирования, соответственно, все проекты, конечная материнская компания которых зарегистрирована в офшорной зоне на Каймановых островах, вероятно, будут собраны здесь.
Это шестое акционерное общество (включая те, которые годами практически бездействовали), уставной капитал которого в последний период был определен в размере 100 млн лари. В настоящее время их общий инвестированный капитал составляет 31 млн лари», — заявил Абесадзе.
Напомним, ранее СМИ выяснили, что накануне Нового года старший сын Бидзины Иванишвили Ута, находясь в Японии, посредством видеосвязи зарегистрировал в Грузии новую компанию – акционерное общество ATU Holding. Это произошло сразу после того, как Минфин США ввел санкции против олигарха.