29-01-2025 16:25:10 ეკონომიკა
თბილისს საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (IMF) წარმომადგენლების ჯგუფი ეწვია საქართველოში მისიის ხელმძღვანელ ალეხანდრო ჰაიდენბერგის თაოსნობით.
ვიზიტის ფარგლებში, რომელიც 4 თებერვლამდე გასტანს, ფონდის წარმომადგენლები "ოცნების" გუნდთან და "სხვა საკვანძო დაინტერესებულ მხარეებთან" ქვეყნის მაკროეკონომიკურ პერსპექტივებსა და რისკებს განიხილავენ, ასევე "ოცნების" ეკონომიკურ გეგმებს გაეცნობიან.
ამასთან, ფონდის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში ხაზგასმულია, რომ ვიზიტი ქვეყანაში IMF-ის პროგრამის აღდგენის საკითხის განხილვას არ ითვალისწინებს და რომ ფონდი მსგავს შეხვედრებს ყოველწლიურად ატარებს წევრ სახელმწიფოებში, რათა მონიტორინგი გაუწიოს მათ ეკონომიკურ და ფინანსურ განვითარებას.
2023 წელს IMF-მა საქართველოს მხარდამჭერი პროგრამის მეორე ტრანშის დირექტორთა საბჭოზე წარდგენა გადადო. მხარდამჭერ პროგრამაზე (Stand-by Arrangement) საქართველოს ხელისუფლება და სავალუტო ფონდი 2022 წლის აპრილში შეთანხმდნენ. სამწლიანი პროგრამა სესხის სახით 289 მილიონი აშშ დოლარის გამოყოფას ითვალისწინებდა. ტრანშის პირველი ნაწილი - 40 მილიონი უკვე ათვისებულია. ფორდმა პროგრამა მას შემდეგ შეაჩერა, რაც საქართველოს პარლამენტმა პრეზიდენტის ვეტო დაძლია და ეროვნული ბანკის შესახებ კანონში ცვლილებები შეიტანა, რამაც ინსტიტუტის დამოუკიდებლობაზე კითხვები გააჩინა.

В Грузию прибыли представители Международного валютного фонда
Команда сотрудников Международного валютного фонда (МВФ) во главе с руководителем миссии по Грузии Алехандро Хайденбергом прибыла в Тбилиси.
В ходе визита, который продлится до 4 февраля, представители МВФ обсудят с грузинскими властями и «другими ключевыми заинтересованными сторонами» макроэкономические перспективы и риски страны, а также рассмотрят экономические планы властей.
«Эта миссия проводится в рамках подготовки к консультациям за 2025 год в рамках IV статьи устава фонда, которые МВФ ежегодно проводит со странами-членами в рамках своего мандата по мониторингу глобального экономического и финансового развития», – говорится в пресс-релизе.
По информации МВФ, визит не предусматривает переговоры по приостановленной программе фонда.
Власти Грузии и МВФ достигли соглашения о трехлетней программе поддержки в апреле 2022 года, в результате чего Грузии было выделено 289 миллионов долларов США в виде кредита. Первая часть транша – 40 миллионов – была освоена. Фонд приостановил программу после того, как парламент Грузии преодолел вето президента и внес изменения в закон о Национальном банке, что вызвало вопросы относительно независимости института.