"მზია ამაღლობელი დაუყოვნებლივ უნდა გათავისუფლდეს, ხოლო მისი საქმე გადაიხედოს" - "მედიის თავისუფლების კოალიციის" წევრი 14 ქვეყნის საელჩოების განცხადება
30/01/2025 13:40:26 საზოგადოება
"მედიის თავისუფლების კოალიციის" წევრი 14 ქვეყნის საელჩო ერთობლივ განცხადებას ავრცელებს:
"მედიის თავისუფლების კოალიციის" წევრები უკიდურესად შეშფოთებულნი არიან მზია ამაღლობელის მდგომარეობით, რომელიც უკვე 19 დღეა შიმშილობს. როგორც ადამიანის უფლებათა საკითხებში ევროპის საბჭოს კომისარმა აღნიშნა, მისი წინასწარი პატიმრობა დაუსაბუთებელია. ეს კიდევ ერთი შემაშფოთებელი მაგალითია საქართველოში ჟურნალისტების დაშინების, რაც ზღუდავს მედიის თავისუფლებისა და გამოხატვის უფლებას. მზია დაუყოვნებლივ უნდა გათავისუფლდეს, ხოლო მისი საქმე გადაიხედოს.
ამასთანავე, ჩვენ შეშფოთებულები ვართ იმით, რომ სისტემური ძალადობის შემდეგ აქციების მონაწილეების მიმართ, ჯერ კიდევ არც ერთ პოლიციელს არ შეუჩერდა სამსახურებრივი უფლებამოსილება ან მიცემულა პასუხისგებაში. შეგახსენებთ, "მედიის თავისუფლების კოალიციის" 20 დეკემბრის განცხადებას და მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას უზრუნველყოს იმ ჟურნალისტთა უფლებები, რომლებმაც სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს პროტესტის გაშუქებისას პოლიციის მხრიდან ძალის გადამეტება განიცადეს." - ვკითხულობთ განცხადებაში.
განცხადების ხელმომწერები: ავსტრიის, ჩეხეთის, დანიის, ესტონეთის, საფრანგეთის, გერმანიის, ლატვიის, ლიეტუვას, ნიდერლანდების, ნორვეგიის, შვედეთის, შვეიცარიის, გაერთიანებული სამეფოს და უკრაინის საელჩოები.

Посольства 14 стран: "Мзия Амаглобели немедленно должна быть освобождена, а ее дело пересмотрено"
Члены „Коалиции свободы СМИ“ распространили совместное заявление дипломатических миссий 14 стран. Текст заявления на социальной платформе Х публикует и Посольство Великобритании в Грузии.
Посольства-подписанты выражают свою обеспокоенность в связи с содержанием под стражей учредителя изданий „Батумелеби“ и „Нетгазети“ Мзии Амаглобели, которая со дня своего ареста уже 19-ый день проводит акцию голодовки.
„Коалиция свободы медии“ призывает грузинские власти обеспечить права тех журналистов, которые в процессе исполнения своих служебных обязанностей во время освещения акций протеста испытали на себе превышение силы со стороны сотрудников полиции. Члены “Коалиции свободы медии" крайне обеспокоены состоянием Мзии Амаглобели, которая уже 19-ый день проводит акцию голодовки. Как отметил комиссар Совета Европы по вопросам защиты прав человека, ее предварительное содержание под стражей является необоснованным. Это еще один возмутительный пример запугивания журналистов в Грузии, что ограничивает право на свободу и выражение. Мзия немедленно должна быть освобождена, а ее дело пересмотрено. Выражаем также беспокойство по поводу того, что после систематического насилия в отношении участников акций протеста до сих пор не приостановлены служебные полномочия или не привлечен к ответственности ни один из сотрудников полиции" - говорится в совместном заявлении представителей посольств Австрии, Чехии, Дании, Эстонии, Франции, Германии, Латвии, Литвы, Нидерландов, Норвегии, Швеции, Швейцарии, Объединенного королевства и Украины.