ექიმი: ინგოროყვას კლინიკაში იზოლატორიდან შემოყვანილი 5 დემონსტრანტიდან ოთხს ტვინის შერყევა აქვს, მათ ძირითადად სახის და თავის ტრავმა აღენიშნებოდათ
03/02/2025 08:51:31 საზოგადოება
ინგოროყვას საუნივერსიტეტო კლინიკაში აცხადებენ, რომ გუშინ იზოლატორიდან 5 დემონსტრანტი მიიღეს, რომელთაც ძირითადად სახის და თავის ტრავმა აღენიშნებოდათ.
„გუშინ, საღამოს დაახლოებით, 22:00 საათზე, წინასწარი დაკავების იზოლატორიდან 5 დაშავებული შემოიყვანეს. აქედან 4 პაციენტი ჰოსპიტალიზებულია, ერთმა პაციენტმა საკუთარი სურვილით დატოვა კლინიკა, სხვა კლინიკაში გადავიდა. ძირითადად აღენიშნებოდათ სახის და თავის ტრავმა. თავის ტვინის შერყევით არის მოთავსებული ოთხივე პაციენტი“, - აღნიშნა ექიმმა.
ამასთან, როგორც ინგოროყვას საუნივერსიტეტო კლინიკის ერთ-ერთმა ექიმმა, ჟურნალისტებთან საუბრისას განაცხადა, ერთ-ერთ დაშავებულთან გამოხატულია თვალბუდის დაზიანება, თუმცა ამ ეტაპზე ოპერაციულ ჩარევას არ საჭიროებს.
ინგოროყვას კლინიკაში გადაყვანილ დემონსტრანტებზე ინფორმაცია თავდაპირველად "რადიო თავისუფლებამ" გაავრცელა.
"2 თებერვალს თბილისის შემოსასვლელთან გამართულ აქციაზე დაკავებულებიდან ხუთ ადამიანს დაკავების შემდეგ ცემის შემდეგ ჰოსპიტალიზაცია დაჭირდა",- იტყობინებოდა "რადიო თავისუფლება". მისივე ცნობით, სხვადასხვა დაზიანებებით ინგოროყვას კლინიკაში კლინიკაში გადაყვანილები იყვნენ: ზურაბ შონია, ლევან ობოლაძე, გედევან კუპრაძე, ლევან ასანიძე და გურამ კაპანაძე.
ცნობისთვის: პროევროპული აქციების 67-ე დღეს, თბილისის ერთ-ერთ გასასვლელთან, „თბილისი მოლის“ მიმდებარე ტერიტორიაზე და სანაპიროზე პოლიციამ 31 ადამიანი დააკავა. შსს–ს ცნობით, ყველა მათგანი ადმინისტრაციული წესითაა დაკავებული.
პოლიციამ დემონსტრანტებზე ფიზიკურად იძალადა და აქციის მონაწილეებს არ მისცა საშუალება, გადაეკეტათ საავტომობილო გზა.

Клиника Ингороква: у 4 задержанных на акции протестующих сотрясение мозга
В университетской клинике Ингороква заявили, что у 4 задержанных участников митинга у Tbilisi Mall, которые были доставлены в клинику из изолятора, сотрясение мозга. Один из врачей также заявил, что у одного из пострадавших травма глазницы, но на данном этапе хирургического вмешательства ему не требуется.
Из СИЗО пятерых задержанных доставили в клинику около 22 часов.
«Из них 4 пациента были госпитализированы, один пациент покинул клинику по собственному желанию и перешел в другую клинику. В основном у них были травмы лица и головы. Все четверо пациентов госпитализированы с сотрясением мозга», — сказал врач.
Отметим, 2 февраля сотрудники МВД Грузии задержали в общей сложности 31 человека, в отношении которых ведется административное производство. Сообщается, что большая часть задержанных уже покинула изолятор под расписку.
Напомним, на акции протеста на въезде в Тбилиси, у торгового центра Tbilisi Mall, произошло физическое противостояние между силовиками и демонстрантами. Среди задержанных – члены «Коалиции за перемены» Ника Мелия (был отпущен под расписку — ред.) и Тенго Тевзадзе, экс-мэр Тбилиси Гиги Угулава, активист Дмитрий Бидзинашвили, а также экс-глава Нацбанка Грузии Георгий Кадагидзе.