ნორვეგიის საგარეო: რეპრესიები, ძალადობა აშკარა ნიშნებია, რომ „ქართული ოცნება“ ქვეყანას დემოკრატიულ გზას აშორებს, ნორვეგია პარალელური ზომების მიღებას განიხილავს
04/02/2025 06:28:30 პოლიტიკა
რეპრესიები, ძალადობა, დაკავებები და თავისუფალ მედიაზე მზარდი ზეწოლა აშკარა ნიშნებია იმისა, რომ „ქართული ოცნება“ ქვეყანას ევროპული და დემოკრატიული გზიდან აშორებს, ეს ჩვენს პარტნიორობაზე გავლენას ახდენს, - ამის შესახებ ნათქვამია ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში.
„საქართველოს 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებზე ცნობები ფართომასშტაბიანი დარღვევების შესახებ დაფიქსირდა. არჩევნებს სერიოზული კრიტიკა მოჰყვა საერთაშორისო დამკვირვებლების მხრიდან, რაც ოდირის ანგარიშშია ასახული. ერთი თვის შემდეგ მთავრობამ ევროკავშირში გაწევრიანების 2028 წლამდე შეჩერების შესახებ გამოცხადა, რასაც მასობრივი პროტესტი მოჰყვა, რომელიც ყოველდღიურად გრძელდება. დროდადრო დემონსტრანტები ხელისუფლების მხრიდან სასტიკ ძალადობას განიცდიან, მათ შორის ბოლოს, 2 თებერვალს თბილისში“, - ვკითხულობთ განცხადებაში.
ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტრო იხსენებს, რომ განვითარებულ საგანგაშო მოვლენებს საქართველოს პარტნიორებმა სხვადასხვა გზით უპასუხეს, მათ შორის ნორვეგიამაც:
„ნორვეგიამ შემდეგი ზომები მიიღო: საქართველოს ხელისუფლების მონაწილეობით არანაირი ახალი პროექტები; საქართველოს ხელისუფლებასთან მრავალმხრივი არხებით თანამშრომლობის ფინანსური მხარდაჭერის შემცირება, გაიზარდა სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერა; თავდაცვის სფეროში ორმხრივი თანამშრომლობის შეჩერება; პოლიტიკურ დონეზე კონტაქტების შემცირება“.
ნორვეგიის საგარეო უწყება აცხადებს, რომ ევროკავშირის მიერ ქართველი დიპლომატებისთვის უვიზო მიმოსვლის შეჩერებასთან დაკავშირებით ნორვეგია პარალელური ზომების მიღებას განიხილავს:
„27 იანვარს ევროკავშირმა დიპლომატიური და ოფიციალური პასპორტების მქონე ქართველი მოგზაურებისთვის შენგენის ზონაში უვიზო მიმოსვლის შეჩერების გადაწყვეტილება მიიღო. ნორვეგია პარალელური ზომების მიღებას განიხილავს“.

МИД Норвегии: можем принять «параллельные шаги» по диппаспортам для Грузии
МИД Норвегии отреагировал на «негативные события в Грузии». В заявлении говорится, что после решения ЕС приостановить безвизовый режим для владельцев диппаспортов последуют и шаги со стороны Осло.
В заявлении ведомства отмечено, что на парламентских выборах в Грузии 26 октября 2024 года зафиксированы «массовые нарушения».
«Выборы вызвали серьезную критику со стороны международных наблюдателей, что отражено в отчете Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ. Месяц спустя правительство объявило о своем решении приостановить процесс вступления страны в ЕС до 2028 года, после чего последовали массовые протесты, которые с тех пор продолжаются ежедневно», — сказано в заявлении.
Говорится и о жестоком насилии против демонстрантов со стороны МВД Грузии, в частности, отмечена акция протеста у Tbilisi Mall.
«Международные партнеры Грузии отреагировали на тревожные события несколькими способами, включая заявления и конкретные меры. Такие шаги были предприняты и Норвегией. Меры, принятые Норвегией, включают следующее:
отказ от новых проектов сотрудничества с грузинскими властями;сокращение финансовой поддержки сотрудничества с грузинскими властями по многосторонним каналам;увеличение поддержки гражданского общества;приостановка двустороннего сотрудничества в оборонном секторе;сокращение контактов на политическом уровне.Осло призывает Тбилиси, как и другие «страны-единомышленники» к ответственности на соответствующих форумах Совета Европы.
«20 декабря Норвегия была в числе стран, которые задействовали Венский механизм ОБСЕ в отношении Грузии. Этот механизм означает, что власти соответствующей страны должны ответить на определенные вопросы в установленный срок. Вопросы касались приверженности Грузии ценностям и принципам, которым она обязалась следовать как государство-участник ОБСЕ.
27 января ЕС принял решение приостановить безвизовый въезд в Шенгенскую зону для грузинских путешественников с дипломатическими и официальными паспортами. Норвегия рассмотрит возможность принятия параллельных мер», — сказано в заявлении МИД.