ვასილ ივანოვ-ჩიქოვანი: "აღარ მიმყავს "მოამბე" 18:00 საათზე ვითარების ნორმალიზებამდე"
"საზოგადოებრივი მაუწყებლის" წამყვანი ვასილ ივანოვ-ჩიქოვანი განმარტავს, რატომ აღარ მიყავს 18:00-საათიანი საინფორმაციო გამოშვება "მოამბე".
მისი თქმით, არხის ოფიციალური პოზიციაა, რომ იგი "მოამბის" წამყვანი აღარ იქნება "გართულებული ვითარების ნორმალიზებამდე".
"მე აღარ მიმყავს მოამბე 18:00 საათზე.
ოფიციალური პოზიცია - როგორც თქვენთვის ცნობილია, დღეს გამართულ სამეურვეო საბჭოს სხდომაზე "მოამბის" პროდიუსერებმა, თქვენს მიერ საჯაროდ (მათ შორის ეთერში) გაკეთებულ განცხადებებთან დაკავშირებით, დააფიქსირეს საკუთარი პოზიცია და თქვენთან, როგორც "მოამბე"-ს წამყვანთან, მუშაობის გაგრძელებაზე განაცხადეს უარი.
აღნიშნული გარემოების გათვალისწინებით, თანამშრომელთა შორის არსებული და შესაძლო სამომავლო დისკომფორტის, დაძაბული და არაჯანსაღი სამუშაო გარემოს შექმნის/გაუარესების საფრთხის თავიდან აცილების, ასევე მაუწყებლის კანონისმიერი ვალდებულებების შესრულების უზრუნველყოფის მიზნით, გაცნობებთ, რომ მიმდინარე წლის 4 თებერვლიდან, არსებული გართულებული ვითარების ნორმალიზებამდე, დროებით აღარ დაგევალებათ საინფორმაციო გამოშვება "მოამბე"-ს წამყვანის ფუნქციის შესრულების ვალდებულება", - წერს ვასილ ივანოვ-ჩიქოვანი.

Ведущего «Первого канала» Грузии «временно» освободили от обязанности вести программу
Васил Иванов-Чиковани, телеведущий «Первого канала» Грузии (ОВГ), заявил, что он временно отстранен от прямого эфира программы «Моамбе в 18:00 часов».
Менеджмент телекомпании сообщил ему, что с 4 февраля — «до тех пор, пока текущая сложная ситуация не нормализуется, на него временно не будет возложено обязательство выполнять функции ведущего выпусков новостей «Моамбе».
Иванов-Чиковани отметил, что менеджмент назвал причину — заявление продюсеров новостной программы «Моамбе» на сегодняшнем заседании попечительского совета, которые отказались продолжать работать с ведущим.
Отметим, 30 января 2025 года ведущий «Моамбе» Васил Иванов-Чиковани рассказал о проблемах редакционной независимости канала на заседании попечительского совета ОВГ. Он заявил, что Васил Маглаперидзе оказывает влияние на редакционную независимость.