გამთენიისას სამი სტუდენტი დააკავეს
გამთენიისას ადმინისტრაციული წესით, წვრილმანი ხულიგნობის და პოლიციის დაუმორჩილებლობის მუხლებით დააკავეს სამი სტუდენტი - აჩი გოჩიტაშვილი, ლუკა ხიზაძე და გიორგი ბარბაქაძე.
მეგობრების ინფორმაციით, ისინი დიღმის იზოლატორში არიან მოთავსებული.
ამჟამად მათთან ადვოკატები - გუჯა ავსაჯანიშვილი და ბექა ხოხობაშვილი იმყოფებიან.
დაკავების ზუსტი გარემოებები უცნობია.
ადვოკატ ელგუჯა ავსაჯანიშვილის ინფორმაციით, სტუდენტები აჩი გოჩიტაშვილი, ლუკა ხიზაძე და გიორგი ბარბაქაძე 6 თებერვლის ღამის 3 საათისთვის დააკავეს ჭავჭავაძის გამზირზე ადმინისტრაციული წესით.
ადვოკატის თქმით, გამოძიების ვერსიით, ისინი სტენსილების გაკეთების დროს დააკავეს.
ადვოკატი ამბობს, რომ მათ ძალადობის კვალი არ ეტყობათ.
„შსს-ს მივმართავთ, კამერები წარმოგვიდგინოს და დაგვიდასტუროს, რომ ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი რაღაცას წერდა. არ ვადასტურებ, რომ პულვერიზატორი ჰქონდა, მაგრამ ჰიპოთეტურად რომ ვიმსჯელოთ, პულვერიზატორის ქონა არ არის აკრძალული. უკვე ვხედავთ, რომ სისტემა იმდენად რეპრესიულ პოლიტიკას ატარებს, რომ ადამიანს იჭერს იმის გამო, რომ კონკრეტულ ტერიტორიაზე იმყოფებოდა. ბატონმა გიორგიმ განმიცხადა ის, რომ მას არანაირი წარწერა არ გაუკეთებია, პოლიცია როგორც კი მოვიდა, 2 თებერვალს იყო პოლიციის მხრიდან ნაცემი და შეშინებული და ასევე იმ მომენტში დააკავეს, როცა ჭავჭავაძეზე იმყოფებოდა. ბატონი გიორგი აცხადებს, რომ მას არაფერი არ დაუწერია და უბრალოდ ადგილზე ყოფნის გამო დააკავეს.
რაც შეეხება ბატონ არჩილს, მან თქვა, რომ დააკავეს ფაქტთან დაკავშირებით, მაგრამ წარწერებთან დაკავშირებით ვერაფერს მოგახსენებთ“, – თქვა ადვოკატმა.

В Тбилиси задержали трех студентов – адвокат говорит репрессивной политике властей
На тбилисском проспекте Чавчавадзе 6 февраля в административном порядке были задержаны студенты Ачи Гочиташвили, Лука Хизадзе и Георгий Барбакадзе. Их обвиняют в нарушении статьи 173 Административного кодекса, которая подразумевает неповиновение законному требованию сотрудника правоохранительных органов, сообщает их адвокат Элгуджа Авсаджанишвили. Правозащитник отмечает, что их обвиняют в рисовании стенсилов (трафаретного граффити):
«Мы просим МВД показать нам камеры и подтвердить, что мой подзащитный что-то писал. Я не подтверждаю, что у него был распылитель, но гипотетически наличие распылителя не запрещено. Мы уже видим, что система проводит настолько репрессивную политику, что задерживают людей просто потому, что они находятся в определенном районе. Г-н Георгий рассказал мне, что он не писал никаких надписей. Полиция сразу по прибытии 2 февраля избила и запугала его. Г-н Георгий утверждает, что он ничего не писал и был задержан просто за то, что находился там», - сказал правозащитник.
По словам адвоката, он уже посетил своих подзащитных в Дигомском следственном изоляторе, никаких признаков насилия не обнаружено.
В Грузии уже 71 день проходят проевропейские протесты с требованиями проведения новых выборов и освобождения, задержанных во время митингов. Задержанные студенты – участники этих протестов.