ყაველაშვილმა პროტესტისა და გამოხატვის თავისუფლების შემზღუდავ ცვლილებებს ხელი მოაწერა
"ქართული ოცნების" პრეზიდენტმა მიხეილ ყაველაშვილმა 6 თებერვალს მოაწერა ხელი სადავო პარლამენტის მიერ განხორციელებულ კანონთა პაკეტს, რომლითაც მნიშვნელოვნად მკაცრდება შეკრება-მანიფესტაციების წესები და ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა. ცვლილებები "ქართული ოცნების" დეპუტატებმა დაჩქარებული წესით განიხილეს და მიიღეს.
ხელმოწერილი კანონები უკვე გამოქვეყნდა საკანონმდებლო მაცნეში.
საკანონმდებლო ცვლილებები ერთდროულად რვა კანონში შევიდა, თუმცა ძირითადი ცვლილებები სამ კანონს ეხება. ესენია: შეკრებებისა და მანიფესტაციების კანონი; ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი; სისხლის სამართლის კოდექსი.
კანონის ცვლილება შეეხო წვრილმანი ხულიგნობის მუხლს, რომელიც აქამდე ისჯებოდა ჯარიმით 500-დან 1000 ლარამდე ან ადმინისტრაციული პატიმრობით 15 დღემდე. ახლა ჯარიმის ზედა ზღვარი სამჯერ გაიზრდება - ცვლილებით, თანხა განისაზღვრა 500-დან 3000 ლარამდე; ადმინისტრაციული პატიმრობის ვადა კი ამ კონკრეტულ მუხლზე 20 დღემდე.
ვანდალიზმი კვლავ დაისჯება პირველ შემთხვევაში 1000 ლარით, მეორე შემთხვევაში - 2000 ლარით. მაგრამ განმეორების შემთხვევაში, პატიმრობის მაქსიმალური ვადა 5 დღიდან 60 დღემდე გაიზარდა.
პოლიციელისადმი დაუმორჩილებლობა დაისჯება 2000-დან 5000-მდე ლარით ან 60 დღემდე პატიმრობით; აქამდე 2000-დან 3000-მდე ლარით ან 15 დღემდე პატიმრობით ისჯებოდა. პოლიციელის „სიტყვიერი შეურაცხყოფა, ლანძღვა-გინება, შეურაცხმყოფელი გადაკიდება ან/და სხვაგვარი შეურაცხმყოფელი ქმედების განხორციელება სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს ან სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებასთან დაკავშირებით“ ისჯება ასევე 2000-დან 5000-მდე ლარით ან ადმინისტრაციული პატიმრობით 60 დღემდე. განმეორების შემთხვევაში, გადაცდომები დაისჯება 3500-დან 6000 ლარამდე ოდენობით. აქამდე განმეორება 3500-დან 4500 ლარამდე თანხით ან 7-15-დღიანი პატიმრობით ისჯებოდა.შეზღუდვა ვრცელდება სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენელთა ვრცელ ჩამონათვალზე. ესენია:
სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომელი;სამხედრო მოსამსახურე;სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის თანამშრომელი;აღსრულების პოლიციელი;„სპეციალური პენიტენციური სამსახურის, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს გენერალური ინსპექციის ან ამავე სამინისტროს მმართველობის სფეროში მოქმედი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის − დანაშაულის პრევენციის, არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულებისა და პრობაციის ეროვნული სააგენტოს მოსამსახურე ან მასთან გათანაბრებული პირი“.ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლს ემატება 173-ე სექსტა-დეციმა (მე-16) მუხლი და კრძალავს პოლიტიკოსების/თანამდებობის პირების შეურაცხყოფას.
კანონმა განსაზღვრა სპონტანური შეკრება/მანიფესტაციის ცნებაც, თუ „შეკრება ან მანიფესტაცია ტრანსპორტის სავალ ადგილას იმართება ან ტრანსპორტის მოძრაობას აფერხებს“. დემონსტრანტებმა გაფრთხილება „მუნიციპალიტეტის აღმასრულებელ ორგანოში“ უნდა შეიტანონ სულ მცირე 5 დღით ადრე.
იკრძალება შეკრების ან მანიფესტაციის ჩატარება დახურულ სივრცეში/შენობაში, მესაკუთრის წინასწარი წერილობითი თანხმობის გარეშე.
ახალი ცვლილებები კრძალავს ასევე აქციით სასამართლოს შესასვლელის ბლოკირებას. კრძალავს მოსამართლის სახლთან საპროტესტო აქციის ჩატარებას. კრძალავს „შეკრების ან მანიფესტაციის საერთო სასამართლოში ჩატარებასაც“. ყველაფერი ეს დაისჯება 5000 ლარამდე ჯარიმით ან 60 დღემდე პატიმრობით.
იკრძალება შეკრების ან მანიფესტაციის ჩატარებისას შენობების შესასვლელების, ავტომაგისტრალების, ხიდების, გვირაბების, ესტაკადების, მუნიციპალიტეტის მიერ განსაზღვრული სატრანსპორტო კვანძებისა და რკინიგზის ბლოკირება.

Михаил Кавелашвили подписал законодательные поправки, ограничивающие свободу протеста
Михаил Кавелашвили – президент, избранный коллегией, легитимность которого не признают пятый президент Грузии, оппозиция и многие международные партнеры страны, 6 февраля подписал пакет законов, который в тот же день был принят парламентом. Ужесточены правила и административная ответственность за собрания и демонстрации. Подписанные законы уже опубликованы в Законодательном вестнике и вступили в силу. Поправки были обсуждены и приняты депутатами «Грузинской мечты» в ускоренном порядке.
Законодательные поправки были внесены одновременно в восемь законов, хотя основные изменения касаются трех законов:
Закон о собраниях и манифестациях;Кодекс об административных правонарушениях;Уголовный кодекс.Поправки коснулись статьи о мелком хулиганстве, которая ранее каралась штрафом в размере от 500 до 1000 лари или административным арестом на срок до 15 суток.
Теперь верхний предел штрафа будет увеличен в три раза от 500 до 3000 лари, а срок административного ареста по данной статье увеличен до 20 суток.
Вандализм по-прежнему будет наказываться штрафом в размере 1000 лари в первом случае и 2000 лари во втором случае. Однако в случае повторного нарушения максимальный срок лишения свободы увеличивается с 5 до 60 суток.
Неповиновение сотруднику полиции наказывается штрафом в размере от 2000 до 5000 лари или лишением свободы на срок до 60 суток. Ранее за это нарушение предполагалось наказание в виде штрафа в размере от 2000 до 3000 лари или лишения свободы на срок до 15 суток.
Устное оскорбление и/или иные оскорбительные действия в отношении сотрудника полиции во время или в связи с исполнением им служебных обязанностей наказываются штрафом в размере от 2000 до 5000 лари или административным арестом на срок до 60 суток. В случае повторного совершения правонарушения предусмотрен штраф в размере от 3500 до 6000 лари. Ранее повторное нарушение каралось штрафом в размере от 3500 до 4500 лари или лишением свободы на срок от 7 до 15 суток.
Нарушение распространяется на обширный список представителей государственных органов:
Сотрудник правоохранительных органов;Военнослужащий;Сотрудник Специальной службы государственной охраны;Сотрудник правоохранительных органов;Сотрудник Специальной пенитенциарной службы; Специальной службы государственной охраны; Службы по исполнению наказаний; Генеральной инспекции министерства юстиции Грузии» Национального агентства по превенции преступлений и пробации или приравненного к ним лица.Кроме того, оскорбление политического деятеля или государственного служащего наказывается лишением права носить оружие на срок до трех лет.
Закон также определяет понятие стихийного собрания/манифестации, если «собрание или манифестация проводится на дороге или препятствует движению транспорта». Демонстранты должны подать предупреждение о проведении митинга в «исполнительный орган местного самоуправления» не позднее, чем за 5 дней.
Запрещается проводить собрания и демонстрации в закрытом помещении/здании без предварительного письменного согласия владельца.
Новые поправки также запрещают блокировать вход в здание суда в знак протеста. Запрещает проведение митингов протеста возле дома судьи. Он также запрещает «проведение митингов и демонстраций в общественных зданиях». Все это будет караться штрафом до 5000 лари или лишением свободы на срок до 60 суток.
Во время собрания или демонстрации запрещается блокировать входы в здания, автомагистрали, мосты, туннели, транспортные узлы, определенные муниципалитетом, и железнодорожные пути.