"სოციალური სამართლიანობის ცენტრი": აფგან სადიგოვის მდგომარეობა უკიდურესად კრიტიკულია
საექსტრადიციო პატიმრობაში მყოფი აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის აფგან სადიგოვის ინტერესების დამცველი არასამთავრობო ორგანიზაცია "სოციალური სამართლიანობის ცენტრი" აცხადებს, რომ "აფგან სადიგოვის მდგომარეობა უკიდურესად კრიტიკულია".
"დღეს, აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი და რედაქტორი აფგან სადიგოვი სოციალური სამართლიანობის ცენტრის ადვოკატებმა N18 ბრალდებულთა და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულებაში მოინახულეს. სამწუხაროდ, მოშიმშილე ჟურნალისტი კვლავ არ იღებს წყალს და ორგანიზმისთვის საჭირო დანამატებს, რაც მისი ჯანმრთელობის შენარჩუნებისთვის უკიდურესად აუცილებელია. აფგან სადიგოვს უკვე უჭირს საუბარი და ეტლის მეშვეობით გადაადგილება, პერიოდულად კი აქვს გონების დაკარგვის ეპიზოდები.
5 თებერვალს, სოციალური სამართლიანობის ცენტრმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ აფგან სადიგოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობა უკიდურესად დამძიმდა და იგი რამდენიმე საათის განმავლობაში უგონო მდგომარეობაში იმყოფებოდა. N18 დაწესებულების მედიკოსების ჩარევით ის კრიზისული მდგომარეობიდან გამოიყვანეს.
აფგან სადიგოვმა 2025 წლის 2 თებერვალს, ხანგრძლივი შიმშილობის შემდეგ, აბსოლუტური შიმშილობა გამოაცხადა და უარი თქვა წყლის მიღებაზე. ჟურნალისტის ამ რადიკალური გადაწყვეტილების მიზეზი გახდა სასამართლოს მიერ მისი წინასწარი პატიმრობის 3 თვით გაგრძელება, მიუხედავად იმისა, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ მიიღო დროებითი ღონისძიება, რომელიც კრძალავს მის აზერბაიჯანში გადაცემას[1].
6 თებერვალს, ოჯახის თხოვნითა და ადვოკატების რეკომენდაციით, აფგან სადიგოვმა თანხმობა განაცხადა წყლის მიღებაზე, თუმცა ამ ეტაპზე ის პროტესტის ნიშნად კვლავ არ იღებს არც წყალს და არც ორგანიზმისთვის საჭირო დანამატებს, რომელიც მას პერიოდულად მისი თანხმობით, გადასხმის მემშვეობით მიეწოდებოდა.
აფგან სადიგოვი უკვე 143 დღეა შიმშილობს და მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა უკიდურესად საყურადღებოა. ამ დროისთვის მისი წონა 56 კილოგრამია, რაც დაკავების შემდეგ 40 კილოგრამზე მეტით არის შემცირებული. პენიტენციური დაწესებულების ექიმების შეფასებით, ხანგრძლივი შიმშილობის შემდეგ მისი ჯანმრთელობისთვის მოსალოდნელი ზიანი შეიძლება შეუქცევადი აღმოჩნდეს.
აფგან სადიგოვის ჯანმრთელობის მდგომარეობას ართულებს ისიც, რომ 2020 წელს, აზერბაიჯანში უკანონოდ მეორედ დაკავების შემდეგ, როდესაც მას 7-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯეს, მან 242 დღე იშიმშილა. ამ პერიოდის განმავლობაში მისი ჯანმრთელობა იმდენად გაუარესდა, რომ ხანგრძლივი რეაბილიტაცია და საზღვარგარეთ მკურნალობა გახდა აუცილებელი.
სოციალური სამართლიანობის ცენტრი მოუწოდებს:
საქართველოს სახალხო დამცველს:
- შექმნას სპეციალური მულტიდისციპლინური კომისია, რომელიც აფგან სადიგოვის მდგომარეობის რეგულარულ მონიტორინგს განახორციელებს და ასევე გააძლიეროს პატიმართან სახელმწიფოს მედიაციისა და ფსიქო-სოციალური მხარდაჭერის პროცესი.
ანრი ოხანაშვილს:
- აფგან სადიგოვის უკიდურესად მძიმე მდგომარეობიდან და ასევე ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებიდან შინაარსისა და სულისკვეთებიდან გამომდინარე, მიიღოს ინდივიდუალური გადაწყვეტილება აზერბაიჯანში მის ექსტრადიციაზე უარის შესახებ, რის შესაძლებლობასაც მას “სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის” შესახებ კანონი აძლევს.
სოციალური სამართლიანობის ცენტრი აგრძელებს აფგან სადიგოვის ინტერესების აქტიურ დაცვას და საზოგადოებას მის მდგომარეობასა და ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში საქმის მიმდინარეობის შესახებ განახლებულ ინფორმაციას პერიოდულად მიაწვდის", – ნათქვამია ორგანიზაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

НПО: состояние Садыгова крайне критическое, ему требуется реабилитация за рубежом
НПО «Центр социальной справедливости» (SJC) опубликовал заявление о состоянии здоровья азербайджанского журналиста Афгана Садыгова, в котором говорится, что оно ухудшилось и является крайне критическим. Журналисту требуется длительное лечение и реабилитация за рубежом.
НПО подчеркивает, что Садыгов голодает уже 143 дня. По данным организации, он по-прежнему не получает необходимую организму воду и пищевые добавки, крайне необходимые для поддержания организма.
Садыгов уже испытывает трудности с речью и передвигается с помощью инвалидной коляски. Азербайджанский журналист периодически теряет сознание. Он весит 56 кг, потеряв с момента ареста более 40 кг.
«По мнению врачей пенитенциарного учреждения, ожидаемый вред его здоровью после длительной голодовки может оказаться необратимым. Состояние здоровья Афгана Садыгова осложняется тем, что в 2020 году, после повторного незаконного задержания в Азербайджане, когда его приговорили к 7 годам тюремного заключения, он объявил голодовку на 242 дня. За этот период его здоровье настолько ухудшилось, что возникла необходимость в длительной реабилитации и лечении за границей», — говорится в заявлении SJC.
«Центр социальной справедливости» призывает:
омбудсмена Грузии: создать специальную многопрофильную комиссию, которая будет осуществлять регулярный мониторинг состояния Садыгова, а также усилит процесс государственного посредничества и психосоциальной поддержки в отношении заключенного;главу Минюста: в связи с крайне тяжелым положением Садыгова, а также содержанием и духом решения Европейского суда, принять индивидуальное решение об отказе в экстрадиции журналиста в Азербайджан, что допускается законом «О международном сотрудничестве в области уголовного права».
Напомним, азербайджанский журналист Афган Садыгов со 2 февраля 2025 года объявил сухую голодовку — он не принимает воду.
Европейский суд по правам человека 14 января 2025 года вынес временное решение, запрещающее экстрадицию азербайджанского журналиста Афгана Садыгова из Грузии в Азербайджан. Мера должна была действовать в течение семи дней.
15 января 2025 года судья Тбилисского апелляционного суда Давид Ахалбедашвили отклонил апелляцию Афгана Садыгова на отказ в предоставлении ему статуса беженца или гуманитарного статуса в Грузии. Этот суд стал последней инстанцией, которая могла защитить права журналиста и редактора и остановить его экстрадицию. На этом национальные суды Грузии завершили рассмотрение дела Афгана Садыгова.
4 августа 2024 года азербайджанского оппозиционного журналиста Афгана Садыгова Тбилисский городской суд приговорил к экстрадиционному тюремному заключению. Апелляционный суд не рассмотрел прошение об отмене экстрадиционного тюремного заключения азербайджанского оппозиционного журналиста Афгана Садыгова.
В ноябре прошлого года Тбилисский городской суд принял решение об экстрадиции журналиста Афгана Садыгова в Азербайджан. Генеральная прокуратура Грузии требовала выдать его Баку, с чем категорически не соглашались сам задержанный и его адвокат.
Афган Садыгов – главный редактор медиа-издания Azel.Tv, который живет в Грузии с 24 декабря 2023 года. В середине июля Садыгова из Тбилиси не пустили в Анкару. Тогда журналист пояснил, что ему было сказано, что он может вылететь только в Азербайджан. Также Садыгов сообщал, что там ему грозит арест.
Журналист был помилован в мае 2023 года, но, продолжая сталкиваться с угрозами и преследованиями со стороны властей, покинул родину. В июле этого года власти Грузии запретили ему выезд в Турцию и сообщили, что он может выехать только в Азербайджан, где в отношении него было возбуждено новое уголовное дело по обвинениям в угрозах и вымогательстве. Его семья настаивает, что обвинения против него сфабрикованы правительством Азербайджана в отместку за его критическую журналистику.Немедленного освобождения Садыгова требует Госдеп США, ОБСЕ, правозащитная организация Amnesty International и другие НПО.