მოსკოვში შენიშნეს თვითმფრინავი, რომელიც ტრამპთან დაახლოებულ პირთანაა დაკავშირებული
მოსკოვში, ვნუკოვოს აეროპორტში შენიშნეს თვითმფრინავი, რომლის მფლობელი ახლო აღმოსავლეთში აშშ-ის პრეზიდენტის სპეციალური წარმომადგენლის, სტივენ უიტკოფის მისამართზე რეგისტრირებული კომპანიაა. ადრე ამავე თვითმფრინავს თავად დონალდ ტრამპიც იყენებდა, - წერს რუსული გამოცემა „ვაჟნიე ისტორიი“.
თვითმფრინავ Gulfstream G650ER-ის საფრენი ნომერი - N103WG ფრენების თვალთვალის სერვის ADSBexchange-ით დარეგისტრირდა, ასევე ფიქსირდება Flightradar-ის მონაცემებში.
მედიით გავრცელებულ ამ ინფორმაციას მალევე გამოეხმაურნენ კრემლიც და „როსავიაციაც“. უწყებამ განაცხადა, რომ „განხორციელდა ერთჯერადი ტექნიკური ფრენა ვაშინგტონიდან მოსკოვში, რაც ჰუმანიტარული ურთიერთქმედების ჩვეულებრივი პრაქტიკის ნაწილია“. კრემლში კი აცხადებენ, რომ „არ აქვთ ინფორმაცია აშშ-ის პრეზიდენტის ერთ-ერთი უახლოესი თანამოაზრის - სტივ ვიტკოფის მოსკოვში შესაძლო ჩასვლის შესახებ და პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან კონტაქტები არ იგეგმება".
„ჩვენ ვთქვით, რომ ვმუშაობთ გარკვეული არხებით, სხვადასხვა უწყების მეშვეობით ხორციელდება კონტაქტები, რომელიც, როგორც უკვე ვთქვით, გააქტიურდა, რადგან ტრამპის ადმინისტრაცია აგვარებს თავის საქმიანობას ვაშინგტონში. ამ შემთხვევაში არაფერია უკრაინის საკითხის მოგვარებასთან დაკავშირებით“, განაცხადა კრემლის პრეს-სპიკერმა დიმიტრი პესკოვმა.
თვითმფრინავი, რომელიც მოსკოვში დაეშვა, ეკუთვნის კომპანიას, რომლის საკონტაქტო მისამართი ემთხვევა სტივენ უიტკოფის კუთვნილი THE Witkoff GROUP-ის ერთ-ერთი კომპანიის საკუთრებაში არსებული სახლისას.
ტრამპმა 2021 წელს ამ თვითმფრინავით ორლანდოსა და ტეხასში იფრინა, 2024 წლის დეკემბერში კი პარიზში ჩაფრინდა ღვთისმშობლის ტაძრის გახსნაზე. სხვადასხვა დრპს გამოცემები "Times" და "Politico" ასევე იტყობინებოდნენ, რომ ტრამპი Gulfstream G6 სერიის თვითმფრინავს იყენებდა.

«Важные истории»: в Москве приземлился связанный с Трампом самолет Поделиться «Важные истории»: в Москве приземлился связанный с Трампом самолет
11/02/2025 18:51:28 Мир
В Москве приземлился частный самолет, которым владеет компания, расположенная по адресу регистрации спецпредставителя президента США Дональда Трампа на Ближнем Востоке Стивен Уиткофф. На том же джете ранее летал и сам Трамп. Об этом пишут«Важные истории».
По данным издания, частный самолет Gulfstream G650ER приземлился в московском аэропорту «Внуково». Его полет под номером N103WG зарегистрировал сервис по отслеживанию рейсов ADSBexchange. В данных Flightradar, которое также отслеживает рейсы, полет не отразился.
В Кремле и Росавиации практически сразу отреагировали на публикации о рейсе. В ведомстве заявили, что в Москву из Вашингтона был выполнен «разовый технический рейс в рамках обычной практики гуманитарного взаимодействия».
В Кремле заявили, что у них «нет никакой информации относительно возможного приезда в Москву одного из ближайших соратников президента США Дональда Трампа Стива Уиткоффа». Пресс-секретарь президента Дмитрий Песков заявил, что контактов с ним не планируется.
«Мы говорили, что у нас идет по определенным каналам, по линии разных ведомств контакты осуществляются. Они интенсифицировались, как мы уже говорили, по мере того, как администрация (президента США) налаживает свою деятельность в Вашингтоне. В данном случае по украинскому урегулированию ничего», – заявил Песков.
Приземлившимся в Москве джетом владеет компания, контактный адрес которой совпадает с адресом дома, принадлежащего одной из фирм группы компаний Стивена Уиткоффа THE Witkoff GROUP.
На этом же самолете Трамп в 2021 году летал в Орландо и Техас, а в декабре 2024 года в Париж на открытие собора Нотр-Дам де Пари. The Times и Politico также писали, что Трамп пользуется самолетом серии Gulfstream G6.