ჩხაიძე – ამაღლობელზე: ყოველი შემდგომი დღე ძალიან დიდი რისკია სხვადასხვა ორგანოების ფუნქციის მოშლის და გართულების
12/02/2025 11:15:52 საზოგადოება
„ვივამედის“ დირექტორი ზურაბ ჩხაიძე აცხადებს, რომ „ბათუმელების“ და „ნეტგაზეთის“ დამფუძნებლის მზია ამაღლობელის ჯანმრთელობის მონიტორინგი კლინიკის პირობებში გაგრძელდება.
მისი თქმით, მზია ამაღლობელს აქვს ყველა ის დამახასიათებელი სიმპტომი, რაც ხანგრძლივ შიმშილობას უკავშირდება.
როგორც მან აღნიშნა, "ყოველი შემდგომი დღე ძალიან დიდი რისკია სხვადასხვა ორგანოების ფუნქციის მოშლის და გართულების"
მისივე თქმით, ამ დროისთვის გონების დაკარგვას ადგილი არ ჰქონია.
"ხანგრძლივი შიმშილობის პროცესი ძალიან რთული ფიზიოლოგიური პროცესია და შიმშილობის ყოველი გაგრძელებული დღე დაკავშირებულია რეალურ შესაბამის გართულებებთან. ეს არის ნახშირწყლოვანი წვა, ეს არის ცხიმების წვა, ეს არის ცილებისა და შინაგანი რესურსების გამოყენება, რაც იწვევს სხვადასხვა და პირველ რიგში, კარდიოვასკულარულ გართულებებს. ამასთან, სხვადასხვა ორგანოს ფუნქციების მოშლას და ა.შ. კლინიკა, რა თქმა უნდა, მზად არის და ყოველდღიურად ახორციელებს მონიტორინგის პროცესს და ვთავაზობთ შესაბამის სამედიცინო სერვისს მონიტორინგის კუთხით. ყოველდღიურად მიმდინარეობს ლაბორატორიული კვლევები, თუ საჭიროა ინსტრუმენტალური კვლევების ჩართვა და ა.შ. რა თქმა უნდა, მას აქვს ყველა ის დამახასიათებელი სიმპტომი, რაც უკავშირდება ამ ხანგრძლივ შიმშილობას და მის ეფექტს 31 დღის განმავლობაში. გადაადგილება მისთვის მარტივი არ არის, თუმცა ცდილობს გადაადგილდეს, უფრო აქტიური იყოს, იმოძრაოს. მინდა ხაზი გავუსვა იმას, რომ 30 დღის შემდგომ ყოველი დღე ეს არის ძალიან დიდი რისკი სხვადასხვა ორგანოს ფუნქციის მოშლისა და გართულების.
ქრონიკული დაავადებები, რა თქმა უნდა, გათვალისწინებულია ჩვენი საექიმო გუნდის მიერ და ყველაფერი კეთდება პრევენციის მიზნით. იცით, რომ შემოსული იყო სახალხო დამცველი აპარატთან არსებული ექიმთა ჯგუფი, ჩვენი ერთობლივი რეკომენდაციაა, რომ იმყოფებოდეს მონიტორინგის ქვეშ კლინიკის პირობებში, რადგან ყოველდღიური მოსალოდნელი გართულება უფრო ადვილი სამართავი იქნება კლინიკის პირობებში.
ის აბსოლუტურად ადეკვატურად აღიქვამს მოსალოდნელ გართულებებს და დათანხმდა, რომ მონიტორინგის პროცესი გაგრძელდეს კლინიკის პირობებში. ჩვენი რეკომენდაციაა, რომ შეწყვიტოს შიმშილობა, იქნებ ამაში უფრო ჩაერთოს თუნდაც საზოგადოება, თუნდაც ადვოკატები ან ოჯახის წევრები, რათა ეს მოსალოდნელი გართულებები თავიდან ავიცილოთ“, - განაცხადა ზურაბ ჩხაიძემ.
ონლაინგამოცემების, „ბათუმელებისა“ და „ნეტგაზეთის“ დამფუძნებელი და დირექტორი მზია ამაღლობელი 32-ე დღეა, შიმშილობს. 7 თებერვალს მზია ამაღლობელი „ვივამედში“ მოინახულა ექიმთა კონსილიუმმა, რომელიც სახალხო დამცველმა შექმნა.

Vivamed: директору Batumelebi нелегко передвигаться, но старается быть активной
Клинический директор Vivamed Зураб Чхаидзе сообщил, что у основательницы Batumelebi Мзии Амаглобели все характерные симптомы, которые связаны с длительным голоданием — передвигаться ей нелегко.
По его словам, после 30 дней голодания у человека возникает очень большой риск повреждения функций различных органов и осложнения.
Амаглобели, отметил он, сознания не теряла. Команда врачей клиники рекомендует Амаглобели оставалась под медицинским наблюдением: лабораторные исследования проводятся журналистке ежедневно.
«Как известно, пациентка голодает уже 31 день (Амаглобели держит голодовку с 12 января, 32 день — ред.). Процесс длительного голодания — очень сложный физиологический процесс, и каждый день продолжающегося голодания связан с реальными соответствующими осложнениями: это — сжигание углеводов, сжигание жиров, это использование белков и внутренних ресурсов, что приводит к различным и, в первую очередь, кардиоваскулярным осложнениям.
Кроме того, нарушение функций различных органов и так далее. Клиника, конечно, готова и осуществляет ежедневный мониторинг процесса, и мы предлагаем соответствующий медицинский сервис в плане мониторинга.
<…> Конечно, у нее все характерные симптомы, которые связаны с длительным голоданием и его эффектом в течение 31 дня. Передвигаться ей нелегко, но она старается передвигаться, быть более активной, двигаться. Хочу подчеркнуть, что после 30-ти дней каждый день <создает> очень большой риск повреждения функций различных органов и осложнения», — заявил Чхаидзе.
По его словам, Амаглобели «абсолютно адекватно воспринимает ожидаемые осложнения и согласилась на продолжение процесса мониторинга в условиях клиники».
«Мы рекомендуем прекратить голодовку, и, может, общество, адвокаты или члены семьи больше включатся в это, чтобы избежать ожидаемых осложнений», — заключил он.