გოგი თოფაძე გარდაიცვალა
ბიზნესმენი და პოლიტიკოსი გოგი თოფაძე 84 წლის ასაკში გარდაიცვალა. ამის შესახებ ინფორმაციას სოციალურ ქსელში მისი ახლობლები ავრცელებენ.
გოგი თოფაძემ 1957 წელს დაამთავრა თბილისის 51-ე საშუალო სკოლა და სწავლა განაგრძო საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტის კვებისა და ქიმიური მრეწველობის ფაკულტეტზე. მან 1962 წელს ინსტიტუტის დამთავრების შემდეგ მუშაობა დაიწყო კვებისა და მრეწველობის სამეცნიერო - კვლევით ინსტიტუტში მეცნიერ - თანამშრომლად. 1967 წელს გოგი თოფაძემ ჩააბარა მოსკოვში ორგანული ქიმიის საკავშირო სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის ასპირანტურაში. 1969 წელს მან დაიცვა დისერტაცია, რის შემდეგაც მას მიენიჭა ტექნიკურ მეცნიერებათა კანდიდატის წოდება. 1970-1975 წლებში თოფაძე მუშაობდა თბილისი საპნის ქარხნის დირექტორად. 1975-დან 1986 წლამდე იყო საწარმოო გაერთიანება „თბილლუდის“ გენერალური დირექტორი. 1986 წლიდან იგი მუშაობდა ლილოს ლუდის მშენებარე ქარხნის დირექტორად. 1994 დააარსა ლუდის კომპანია „ყაზბეგი“. 1997 და 1998 წლებში დაასახელეს საქართველოს საუკეთესო ბიზნესმენად.
1999-2005 წლებში იყო პოლიტიკური მოძრაობა „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ თავმჯდომარე. 1999-2004 წლებში იყო საქართველოს მე-5 მოწვევის პარლამენტის წევრი პარტიული სიით, საარჩევნო ბლოკი: „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“, ფრაქცია „მრეწველების“ თავმჯდომარე. 2004-2008 წლებში — საქართველოს მე-6 მოწვევის პარლამენტის წევრი პარტიული სიით, საარჩევნო ბლოკი: „მემარჯვენე ოპოზიცია, მრეწველები, ახლები“.
2005 წლიდან იყო პოლიტიკური მოძრაობა „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ ლიდერი. 2005 წელს თოფაძე აირჩიეს ევროპის სავაჭრო პალატის პრეზიდენტად. 2005 წელს თოფაძე, პირველი ქართველ ბიზნესმენთა შორის, დაჯილდოვდა მეცენატის ოქროს მედლით.
2010 წლის 30 მაისის თვითმმართველობის არჩევნებში თოფაძემ კენჭი იყარა თბილისის მერის თანამდებობაზე. 2012-2016 წლებში იყო საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი პარტიული სიით, საარჩევნო ბლოკი: „ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება“.

В возрасте 84 лет скончался грузинский политик и бизнесмен Гоги Топадзе
В 84-летнем возрасте скончался Гоги Топадзе - бизнесмен и политик, основатель партии «Промышленность спасет Грузию» и член грузинского парламента нескольких созывов.
1970-1975 годах Топадзе был директором Тбилисского мыльного завода, 1975-1986 годах - генеральным директором производственного объединения «Тбиллуди» («Тбилпиво»), в 1986-1994 годах - директором пивного завода в Лило, в 1994 году основал ООО «Казбеги».
Гоги Топадзе был депутатом парламента Грузии 5-го созыва (1999-2004 гг.), 6-го созыва (2004-2008 гг.) и 8-го созыва (2012-2016 гг.). Он также является автором ряда научных публикаций и монографий. Дважды он стал обладателем звания «Лучший бизнесмен года» (1997, 1998 гг.) и получил «Золотую медаль мецената» в 2005 году.
Гоги Топадзе закончил 51-ю среднюю школу Тбилиси в 1957 году и продолжил обучение в Политехническом институте (ГПИ) на факультете химии и химической промышленности. После окончания в 1962 году института начал работать в научно-исследовательском институте химии и химической промышленности как младший научный сотрудник. В 1967 году он окончил аспирантуру Орехово-Зуевского института химических производств (Москва). В 1969 он защитил диссертацию, после чего ему была присвоена степень кандидата технических наук.