ევროკავშირის GAC-ის არაფორმალურ სხდომაზე საქართველოსთვის ცარიელი სკამი იდგა
ევროკავშირის GAC-ის (General Affairs Council configuration, ზოგად საკითხთა საბჭო) არაფორმალურ სხდომაზე, რომელშიც კავშირის წევრი და პარტნიორი ქვეყნების მინისტრები მონაწილეობენ, საქართველოსთვის "თავისუფალი ადგილი" - ცარიელი სკამი იდგა.
"GAC-ის არაფორმალური სხდომის პირველ სესიაში ევროპისა და მისი იმ პარტნიორი ქვეყნების მინისტრები მონაწილეობდნენ, რომელთაც პრეტენზია აქვთ ევროკავშირის წევრობაზე. საქართველოსთვის თავისუფალი ადგილი იყო დატოვებული" - ნათქვამია ევროპის საბჭოში პოლონეთის წარმომადგენლობის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
ცნობისთვის: GAC ევროპის საბჭოს სტრუქტურაში შემავალი ორგანოა, რომელიც სხდომებს თვეში ერთხელ მართავს. სხდომებში მონაწილეობენ ევროკავშირის წევრი ქვეყნების საგარეო უწყებების პირველი პირები და დღის წესრიგის პუნქტების შესაბამისად - ევროპულ საქმეებზე პასუხისმგებელი მინისტრები.
GAC პასუხისმგებელია პოლიტიკის რიგ სექტორთაშორის დარგებზე, ევროკავშირის გაფართოებისა და წევრობის საკითხზე მოლაპარაკებების ჩათვლით, ასევე მრავალწლიანი ფინანსური ჩარჩოების (მაგალითად, ევროკავშირის 7-წლიანი საბიუჯეტო გეგმის) განსაზღვრაზე, გაერთიანების პოლიტიკაზე, ევროკავშირის ინსტიტუციურ მოწყობასთან დაკავშირებულ საკითხებსა და ნებისმიერ დოსიეზე, რომელიც მას ევროპის საბჭოს მიერ დაევალება.
სწორედ ეს სტრუქტურაა პასუხისმგებელი საბჭოს ყველა სტრუქტურის მუშაობის კოორდინაციაზე. სწორედ ის ამზადებს ევროპის საბჭოს სხდომებს (წევრ სახელმწიფოთა ლიდერებისა და მთავრობების პირველ პირთა შეხვედრებს) და მეთვალყურეობას უწევს მათ მიმდინარეობას.
ევროკომისიას, როგორც წესი, უწყებათაშორისი ურთერთობების კომისარი წარმოადგენს, განსახილველი საკითხების არსის და მიხედვით.

На заседании GAC в ЕС для Грузии было оставлено «свободное место»
На неформальном заседании GAC (General Affairs Council configuration, Совет по общим вопросам) Евросоюза, в котором принимают участие министры стран-членов и стран-партнеров ЕС для Грузии было оставлено «свободное место» — пустой стул.
«В первой сессии неформального заседания GAC приняли участие министры по делам Европы и стран-партнеров, претендующих на вступление в ЕС. Для Грузии было оставлено свободное место», — говорится в заявлении польского председательства в Совете Европы.
Добавим, Совет по общим вопросам (GAC) входит в структуру Совета Европы и собирается раз в месяц. В заседаниях участвуют главы МИД государств-членов. В зависимости от пунктов повестки дня в заседаниях также участвуют министры, ответственные за европейские дела.
GAC отвечает за ряд межсекторальных областей политики, включая расширение ЕС и переговоры о вступлении, принятие многолетних финансовых рамок (7-летнего бюджетного плана ЕС, например), политику сплочения, вопросы, связанные с институциональным устройством ЕС, и любые досье, порученные ему Советом Европы.
Совет по общим вопросам (GAC) отвечает за обеспечение согласованности в работе всех структур Совета. Он готовит заседания Cовета Европы (встречи глав государств и правительств стран-членов ЕС) и следит за их проведением.
Еврокомиссию обычно представляет комиссар по межведомственным отношениям, в зависимости от обсуждаемого вопроса.