საია: 15 თებერვლიდან შიმშილობის პარალელურად, თემურ ქათამაძე უარს ამბობს გამოკვლევების ჩატარებაზე
საპროტესტო აქციებზე დაკავებული თემურ ქათამაძე, რომელიც 34-ე დღეა, შიმშილობს, შიმშილობის შეწყვეტაზე უარს აცხადებს. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია ავრცელებს.
ორგანიზაციის ცნობით, ქათამაძე პროტესტის ნიშნად ასევე უარს ამბობს ექიმებთან კონსულტაციაზე და ანალიზების ჩატარებაზე.
„თემურ ქათამაძე 34-ე დღეა შიმშილობს. 16 იანვრიდან, ის იმყოფება შინაგან საქმეთა სამინისტროს დროებითი მოთავსების ცენტრში და ამ დღიდან უარს ამბობს ყოველგვარი საკვების მიღებაზე და იღებს მხოლოდ წყალს.
შიმშილობის ამ ვადის მიუხედავად, ის მხოლოდ ერთხელ, 2025 წლის 15 თებერვალს გადაიყვანეს სამედიცინო დაწესებულებაში, გამოკვლევებისა და გარკვეული სამედიცინო გამოკვლევების ჩატარების მიზნით. თემურ ქათამაძე მიიჩნევდა, რომ მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობის მონიტორინგის მიზნით იგი საჭიროებდა ჰოსპიტალიზაციას, თუმცა, ამ მოთხოვნაზე მას უარი ეთქვა და იმავე დღეს დააბრუნეს დროებითი მოთავსების ცენტრში. პროტესტის ნიშნად, 15 თებერვლიდან, შიმშილობის პარალელურად, თემური უარს ამბობს გამოკვლევების ჩატარებაზე დროებითი მოთავსების ცენტრშიც.
ამ დროისთვის, სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურში მიმდინარეობს გამოძიება 2025 წლის 11 იანვარს ბათუმის პოლიციის სამმართველოში დაკავებისას სამართალდამცავების მხრიდან მისთვის განხორციელებულ ძალადობასა და სიტყვიერი შეურაცხყოფის მიყენებასთან დაკავშირებით. თემურ ქათამაძე განაგრძობს ბრძოლას მისი უფლებების დასაცავად“, - ნათქვამია საიას ინფორმაციაში.
ამასთან, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია თემურ ქათამაძის წერილს ავრცელებს, რომელსაც უცვლელად გთავაზობთ:
„ივანიშვილის რეჟიმის წინააღმდეგ ბრძოლის ველზე, მზია ამაღლობელის შემდეგ შიმშილობის დროშა ახლა მე, „ბათუმელი მედროშე“, ავიღე ხელში და ჩემ შიმშილობას გავაგრძელებ ბოლომდე, როგორც 9 ძმა ხერხეულიძე, ვინაიდან, მე მიმაჩნია, რომ „სამშობლო უფრო ღირებულია, ვიდრე სიცოცხლე“, როგორც იყო ჩვენი, ანუ ჩვენებურების ბელადი აჰმედ მელაშვილისთვის, მარო მაყაშვილისთვის, ქაქუცა ჩოლოყაშვილისთვის, ხასან თხილაიშვილისთვის, ლომან ეფენდი ქარცივაძისთვის, გულო კაიკაციშვილისთვის, მემედ აბაშიძისთვის, იუსუფ ქათამაძისთვის, მერაბ კოსტავასა და ზვიად გამსახურდიასათვის.
მე ასევე, უარს ვაცხადებ 15.02.2025 თარიღიდან მიგრაციის დროებითი დაკავების ცენტრში ყოველდღიურად ექიმებთან კონსულტაციისთვის გასვლაზე და ანალიზების ჩატარებაზე".

АМЮГ: задержанный в Батуми Темур Катамадзе держит голодовку протеста 34-й день
НПО АМЮГ (Ассоциация молодых юристов Грузии) сообщает, что Темур Катамадзе, который был задержан на акции протеста в Батуми 11 января, отказывается прекращать голодовку, как и от обследования врачами и проведения необходимых анализов. Несмотря на призыв Мзии Амаглобели, основательницы Batumelebi, Катамадзе продолжает держать голодовку 34-ой день.
Катамадзе находится в заключении с 16 января. С этого же дня он начал держать голодовку протеста. Он принимает только воду.
В медучреждение Катамадзе был доставлен 15 февраля этого года с целью проведения обследования. Он посчитал, основываясь на самочувствии, что ему необходима была госпитализация, однако «в этом ему было отказано, и в тот же день его отправили обратно» в изолятор.
Поэтому в знак протеста с 15 февраля, продолжая голодовку, Катамадзе отказывается и от проведения обследования в ИЗО.
«В настоящее время в Специальной следственной службе ведется следствие по факту насилия и словесных оскорблений со стороны сотрудников правоохранительных органов в отношении Темура Катамадзе во время его задержания в Батумском управлении полиции 11 января 2025 года. Темур Катамадзе продолжает борьбу по защите своих прав», — говорится в заявлении АМЮГ.
В письме, которое распространила НПО, Темур Катамадзе заявил, что он, «батумский знаменосец», продолжит держать голодовку до конца, «как 9 братьев Херхеулидзе» (девять братьев Херхеулидзе вместе с матерью и сестрой погибли в битве при Марабде 1 июля 1625 года; все они были канонизированы как мученики — ред.), поскольку «родина ценнее жизни».
«С 15.02. 2025 я также отказываются от прохождения ежедневных консультаций с врачами центра временного содержания и от сдачи анализов», — говорится в письме.