ანალიტიკურ ცენტრ ჯეოქეისის თავმჯდომარემ აშშ-ს სახელმწიფო მდივანს, აშშ-ს ეროვნული უსაფრთხოების მრჩეველს და ჰელსინკის კომისიის თავმჯდომარეს წერილით მიმართა
19/02/2025 20:33:11 პოლიტიკა
ანალიტიკურ ცენტრ ჯეოქეისის თავმჯდომარემ ვიქტორ ყიფიანმა წერილით მიმართა აშშ-ს სახელმწიფო მდივანს მარკო რუბიოს, აშშ-ს ეროვნული უსაფრთხოების მრჩეველს მაიკლ უოლცს და ჰელსინკის კომისიის თავმჯდომარეს სენატორ როჯერ უიკერს.
წერილში აღნიშნულია აშშ-ს და საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის პრაქტიკული მნიშვნელობა მზარდი გეოპოლიტიკური გამოწვევების ფონზე. ვიქტორ ყიფიანი მადლობას უხდის ამერიკის შეერთებულ შტატებს საქართველოს ეროვნულ-სახელმწიფოებრივი ინტერესების მხარდაჭერისთვის. ყურადღება, აგრეთვე, გამახვილებულია საქართველოსა და აშშ-ს თანამშრომლობის ისტორიაზე, ისევე როგორც საქართველოს მხრიდან აშშ-ს მტკიცე მოკავშირის როლზე და ქვეყნის წვლილზე საერთაშორისო უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში ამერიკელ პარტნიორებთან ერთად.
ჯეოქეისის თავმჯდომარე წერილში აღნიშნავს, რომ რიგი ქვეყნების მხრიდან მზარდი საფრთხეების ფონზე, შავი ზღვის რეგიონის სტაბილურობა პირდაპირ უკავშირდება ამერიკის სტრატეგიულ ინტერესებს და მოუწოდებს აშშ-ს მეტი აქტიური და ეფექტური ნაბიჯებისკენ, როგორც საქართველოს, ასევე, მთლიანად შავი ზღვის რეგიონის მიმართ. შავი ზღვის რეგიონის გარდა, წერილში საუბარი აშშ-ს და საქართველოს შორის რეალური ინტერესების კვეთის იმ რამდენიმე მიმართულებაზე, - როგორც უსაფრთხოების, ისე ეკონომიკური მოსაზრებებით - სადაც პრაგმატული თანამშრომლობით შესაძლებელი იქნება ურთიერთშემხვედრი მოლოდინების უკეთ გამოკვეთა და ამა თუ იმ დღის წესრიგის რეალიზება. ასეთი მიდგომა განსაკუთრებით ღირებულია საერთაშირისო ურთიერთობების მიმართ დამოკიდებულებაში იმ თვალსაჩინო ცვლილებების გათვალისწინებით, სადაც „რეალური ინტერესი“ და „ინტერესთა თანხვედრა“ განმსაზღვრელი ხდება.
„დღევანდელი გეოპოლიტიკური რეალობისა და საქართველოს წინაშე არსებული გამოწვევების გათვალისწინებით, აშშ-საქართველოს ურთიერთობებს განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭებათ. ჩვენი ამოცანაა ორ ქვეყანას შორის არსებული ურთიერთობების პოტენციალის სრული ათვისებისათვის ხელშეწყობა, რაც ურთიერთსასარგებლო იქნება როგორც საქართველოსთვის, ასევე აშშ-თვის. ამისთვის ჯეოქეისი იყენებს სხვადასხვა საკომუნიკაციო არხებს როგორც აშშ-ს აღმასრულებელი, ასევე, საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლებთან“ - განაცხადა ვიქტორ ყიფიანმა.

Geocase Chairman Victor Kipiani addresses US Secretary of State, US National Security Advisor and Chairman of the Helsinki Commission
20-02-2025 00:33:11 Politic
Victor Kipiani, Chairman of the think tank Geocase, has addressed a letter to the US Secretary of State Marco Rubio, the US National Security Advisor Michael Waltz, and the Chairman of the Helsinki Commission, Senator Roger Wicker.
In his letter, Kipiani underscores a critical importance of the US-Georgia strategic partnership amid growing geopolitical challenges. He expresses gratitude to the United States for its continued support of Georgia’s national interests and highlights the long-standing cooperation between two nations. He also emphasizes Georgia’s role as the steadfast US ally and its contributions to global security alongside American partners.
Kipiani stresses that stability in the Black Sea region is directly connectedwith the US strategic interests, particularly in a context of newly emerged threats by various actors. He urges the United States to take more proactive and effective measures towards Georgia and the wider Black Sea region.
The letter also speaks of key areas of mutual interests between the United States and Georgia, including security and economic considerations. Kipiani points out to pragmatic partnership that can help in redefining mutual expectations and advancing a common agenda, especially in these times where “real interest” and “alignment of interests” are becoming driving factors in international relations.
“Given today’s geopolitical realities and challenges Georgia is facing, US-Georgian relations bear a truly exceptional meaning”, - said Victor Kipiani. “Our goal is to realize a full capacity of this partnership in a way that benefits both Georgia and the United States. To this end, Geocase actively engages with representatives both at the US executive and legislative levels through various communication venues.”