დონალდ ტრამპის განცხადებით, 9 მაისს მოსკოვში ვიზიტს არ გეგმავს
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ 9 მაისს მოსკოვში, აღლუმზე დასასწრებად ჩასვლას არ გეგმავს. ამის შესახებ მან თეთრ სახლში ჟურნალისტებთან შეხვედრისას განაცხადა.
„არა, არ მივდივარ“, - განუცხადა დონალდ ტრამპმა ჟურნალისტებს.
მანამდე ფრანგული მედია Le Point საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით წერდა, რომ ტრამპი მოსკოვში 9 მაისს, შესაძლოა, ჩავიდეს. თუმცა, რუსეთის პრეზიდენტის პრესმდივანმა დიმიტრი პესკოვმა მალევე განაცხადა, რომ მსგავსი შეთანხმებები ჯერ არ არსებობს.
ცნობისთვის: 12 თებერვალს შედგა სატელეფონო საუბარი დონალდ ტრამპსა და ვლადიმირ პუტინს შორის, რომლის დროსაც მხარეებმა სხვა საკითხებთან ერთად შეერთებულ შტატებსა და რუსეთში ორმხრივი ვიზიტების შესაძლებლობა განიხილეს. პესკოვის თქმით, პუტინმა ტრამპი მოსკოვში ვიზიტით მიიწვია. ამასთან, პრესმდივანმა აღნიშნა, რომ ამ ვიზიტების დაწყებამდე მათ შეეძლოთ პერსონალური შეხვედრა ნეიტრალურ ტერიტორიაზე.
ტრამპმა ასეთი შეხვედრის შესაძლო ადგილად საუდის არაბეთი ახსენა, სადაც 18 თებერვალს, უკრაინაში ომის დაწყებიდან პირველად, მოლაპარაკებები გაიმართა რუსეთისა და შეერთებული შტატების დელეგაციებს შორის.
2024 წლის სექტემბერში, აშშ-ს საპრეზიდენტო არჩევნებამდე, კრემლმა გამორიცხა ე.წ. „არამეგობრული ქვეყნების“ ლიდერების მიწვევის შესაძლებლობა აღლუმზე გამარჯვების 80 წლისთავის საპატივცემლოდ. რუსეთმა ამ სიაში შეერთებული შტატები ჯერ კიდევ 2021 წელს შეიყვანა.

Трамп опроверг сообщения о своем визите в Москву на 9 мая
Президент США Дональд Трамп заявил, что не планирует посещать Москву 9 мая. Об этом он сообщил во время встречи с журналистами в Белом доме. «Нет, это не так», — коротко ответил Трамп на вопрос о своем возможном участии в праздновании Дня Победы в России.
Ранее французский журнал Le Point, ссылаясь на собственные источники, сообщил, что Трамп может приехать в Москву на 9 мая. Однако пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков вскоре заявил, что таких договоренностей пока нет.
12 февраля состоялся телефонный разговор между Дональдом Трампом и Владимиром Путиным, в ходе которого стороны обсудили в том числе возможность взаимных визитов в США и Россию. По словам Пескова, Путин пригласил Трампа посетить Москву. При этом пресс-секретарь отмечал, что прежде чем эти визиты состоятся, может пройти их личная встреча на нейтральной территории.
Возможным местом такого саммита Трамп называл Саудовскую Аравию, где 18 февраля впервые с начала войны в Украине состоялись переговоры между делегациями России и США.
В сентябре 2024 года, еще до президентских выборов в США, Кремль исключил возможность приглашения лидеров так называемых «недружественных стран» на парад в честь 80-летия Победы. Соединенные Штаты Россия включила в этот перечень еще в 2021 году.