26-02-2025 12:33:17 მსოფლიო
ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტის ადმინისტრაცია მდიდარ უცხოელებს „ოქროს ბარათს“ შესთავაზებს, რომელიც მათ ამერიკაში ცხოვრებისა და მუშაობის უფლებას მისცემს და გზას გაუხსნის მოქალაქეობის მისაღებად.
„ოქროს ბარათი“ დაახლოებით 5 მილიონი დოლარი ეღირება. პროგრამა, სავარაუდოდ, ორ კვირაში ამოქმედდება. ამ ბარათების მფლობელი მდიდარი და წარმატებული ხალხი აშშ-ში ბევრ ფულს დახარჯავს და დიდ გადასახადებს გადაიხდის", – განუცხადა ტრამპმა თეთრ სახლში ჟურნალისტებს.
კითხვაზე, შეძლებენ თუ არა „ოქროს ბარათების“ შეძენას რუსი ოლიგარქები, ტრამპმა უპასუხა:
აშშ-ის ვაჭრობის მინისტრ ჰოვარდ ლატნიკის ინფორმაციით, „ოქროს ბარათი“ შეცვლის იმიგრანტი ინვესტორებისთვის განკუთვნილი სახელმწიფო პროგრამით დადგენილ ვიზას (EB-5). მინისტრის ინფორმაციით, „ოქროს ბარათის“ შეძენის მსურველებს შესაბამისი შემოწმების გავლა მოუწევთ.
ლატნიკის განმარტებით, „ოქროს ბარათი“ ფაქტობრივად, უკვე არსებული „მწვანე ბარათია“, რომლის მფლობელებს აშშ-ში ცხოვრების და მუშაობის უფლება აქვთ.
უცხოური ინვესტიციების მოსაზიდად კონგრესის მიერ 1990 წელს დაკანონებული EB-5, რომლის მოქმედების ვადა რამდენჯერმე გაგრძელდა, აშშ-ში ცხოვრებისა და საქმიანობის უფლებას აძლევს უცხოელებს, რომლებიც, სულ მცირე, მილიონი დოლარის ინვესტიციას განახორციელებენ და მინიმუმ ათ ადამიანს დაასაქმებენ.

Трамп предложил российским олигархам «золотые карты» и гражданство за $5 миллионов
Президент США Дональд Трамп анонсировал продажу вида на жительство за пять миллионов долларов – так называемую «золотую карту» (голд-карту).
«Она даст вам привилегии грин-карты, а также станет путём к гражданству. Богатые люди будут приезжать в нашу страну, покупая эту карту», – сказал Трамп.
По его мнению, обладатели карты «будут тратить много денег, платить много налогов и нанимать много людей». Подробности новой программы американский президент пообещал через две недели.
На вопрос журналистов, смогут ли купить карту российские олигархи, Трамп ответил, что это возможно. «Я знаю нескольких российских олигархов, очень милые люди», – отметил он.
Голд-картой планируется заменить нынешнюю программу виз для иммигрантов-инвесторов «ЕВ-5», по которой нужно вложить в американскую экономику не менее 800 тысяч долларов и создать рабочие места. Министр торговли США Говард Лютник назвал её «полной чепухой и мошенничеством». «Это был способ получить грин-карту по низкой цене», – заявил он.
Лютник добавил, что деньги от продажи «золотых карт» можно будет направить на сокращение дефицита бюджета США.