ხმაური მოჰყვა მოსამართლის გადაწყვეტილებას ამაღლობელის პატიმრობაში დატოვების თაობაზე
ბათუმის საქალაქო სასამართლომ გამოცემა “ბათუმელებისა” და “ნეტგაზეთის” დამფუძნებელი მზია ამაღლობელი პატიმრობაში დატოვა. ამ გადაწყვეტილებით მოსამართლე ვიქტორ მეტრეველმა, რომელიც 2.5 თვეა, მოსამართლედ არის დანიშნული, გაიზიარა პროკურატურის პოზიცია.
გადაწყვეტილებას სხდომათა დარბაზში ხმაური მოჰყვა.
სასამართლოსთან ისმის შეძახილები, “რუსებო” “მონებო”.
დღევანდელ სხდომაზე ცნობილი გახდა, რომ მზია ამაღლობელს ედავებიან, თითქოს ის „პოლიციელზე თავდასხმას“ გეგმავდა „სხვებთან კომუნიკაციით“.
როგორც ამაღლობელის კიდევ ერთი ადვოკატის, ჯუმბერ ქათამაძის სიტყვიდან გაირკვა, 15 თებერვალს გურიის პოლიციის თანამშრომელმა პოლიციელმა ვლადიმერ ჩიტაიამ გურიის პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილეს სერგი ჟღენტს მიაწოდა ინფორმაცია, თითქოს მზია ამაღლობელს წინასწარ ჰქონდა დაგეგმილი პოლიციელზე თავდასხმა.
მისი პატაკის თანახმად, - თქვა ქათამაძემ, - ამაღლობელი მობილურით „კომუნიცირებდა“ პოლიციისათვის „დაუდგენელ პირებთან“, ამ კომუნიკაციის შესახებ ინფორმაცია სავარაუდოდ ინახება ამაღლობელის მობილურში და ამიტომ მოითხოვა ტელეფონზე წვდომა პროკურატურამ.
ადვოკატებმა სასამართლოს აღნიშნული პატაკის და ყველა დოკუმენტის დაუშვებლობის შუამდგომლობით მიმართეს.
“ვინმე დეტექტივმა თვე-ნახევრის წინ, 15 თებერვალს, სიზმარში ნახა, სადაც ბატონი ჩიტაია წერს, რომ მის ხელთ არსებული ინფორმაციით, პოლიციელზე თავდასხმა წინასწარ იყო დაგეგმილი, რომელიც ტელეფონით იღებდა რაღაც ინსტრუქციას, ამიტომ მისი ტელეფონიდან ინფორმაცია უნდა იქნეს გამოძიებული. მზია ამაღლობელს აქვს პირადი ცხოვრება, პროფესიული ცხოვრება ტელეფონში და გამოძიება უნდა დაჯდეს და მთელი ტელეფონი პატაკის საფუძველზე ჩხრიკოს. ამ პატაკის და ყველა დოკუმენტის დაუშვებლობის შუამდგომლობით მივმართეთ. ამ საქმეში ასეთი პატაკი გაჩნდა, ეს აჩვენებს, რომ მზია ამაღლობელის პატიმრობის მისი უკანონო მსჯავრდების საქმის უკან სხვა ინტერესები დგას და ეს სხვა ინტერესები პროფესიულ საქმიანობას უკავშირდება. ვითხოვდით ტელეფონის დაბრუნებას, რომელსაც არანაირი შემხებლობა არ აქვს საქმესთან, უნდა დაებრუნებინათ. ეს ტელეფონი უნდა გახსნან და ინფორმაცია მოიპოვონ, ითხოვენ ყველა ზარს, კონტაქტს. პოლიციელი ამბობს, რომ მზიამ მიიღო დავალება ტელეფონით, ეს წერია პატაკში, ასეა დაცული ჩვენი პირადი ცხოვრება, ასეთი პოლიციელი ყოველთვის მოიძებნება”,- აცხადებს ადვოკატი მაია მწარიაშვილი.

Батумский городской суд оставил Мзию Амаглобели в заключении
Батумский городской суд оставил под стражей основательницу интернет-изданий «Нетгазети» и «Батумелеби» Мзию Амаглобели, сообщает грузинская служба Радио Свобода.
Решение было озвучено на состоявшемся сегодня, 4 марта, предварительном судебном заседании судьей Виктором Метревели, который был назначен на должность судьи 2.5 месяца назад.
Адвокаты Амаглобели сегодня требовали отмены меры пресечения в виде задержания, чтобы освободить ее. По заявлению прокуроров, по-прежнему существует «угроза» того, что Мзия Амаглобели может «совершить новое преступление» или «оказать влияние на свидетелей», поэтому она должна оставаться под стражей.
Адвокат Амаглобели Майя Мцариашвили заявила, что сторона обвинения не смогла представить ни одного аргумента для обоснования этих утверждений. Тем не менее, судья поддержал позицию прокуратуры и не удовлетворил ходатайство - Амаглобели осталась под стражей.
Объявление решения вызвало протесты и возгласы среди присутствующих в зале заседаний.
Полиция Батуми задержала Мзию Амаглобели 11 января поздно вечером по административному делу за наклеивание стикера, а 12 января – повторно, но уже по уголовному делу. По оценке юристов, это не соответствует обстоятельствам дела и указывает на политическую мотивацию преследования.Журналистке грозит от четырех до семи лет лишения свободы за пощечину полицейскому. Коллеги, правозащитные организации, оппозиционные политики, Европейский союз, десятки международных организаций и правительства различных стран считают ее узницей совести.