KRAB Coffee-ის მფლობელებზე თავდამსხმელი დაკავებულია
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ადასტურებს, რომ Krab Coffee-ის თანამშრომლებთან სიტყვიერი და ფიზიკური დაპირისპირების ფაქტზე, მამაკაცია დაკავებული.
გამოძიება დაწყებულია სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლით დაიწყო, რაც ძალადობას გულისხმობს.
„თბილისში, ერთ-ერთ უბანში, „კრაბ კოფის“ თანამშრომლებს კონფლიქტი მოუვიდათ მაღაზიაში მყოფ პირთან, რაც შემდგომში მაღაზიის გარეთ სიტყვიერ და ფიზიკურ დაპირისპირებაში გადაიზარდა. სამართალდამცველებმა მომხდარ ფაქტზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლით დაიწყეს, რაც ძალადობას გულისხმობს“, - აცხადებენ შსს-ში.
5 მარტს, დიღომში, საცხოვრებელ სახლთან ახლოს, Krab Coffee-ის დამფუძნებლებს, რომლებიც რუსთაველის გამზირზე, პროევროპული აქციის მონაწილეებს უფასოდ უმასპინძლდებოდნენ, თავს დაესხა და ფიზიკურად გაუსწორდა მათთვის უცნობი მამაკაცი.
ქრისტი პირველმა თქვა, რომ თავდასხმის შემდეგ მას კბილი აქვს მოტეხილი, Krab Coffee-ის მეორე მფლობელს, ბარბარე როკიტას კი, ცხვირის მოტეხილობის გამო ოპერაცია დასჭირდა.
"მაღაზიაში ვიყავით. ვიღაც ბიჭმა სიტყვიერი შეურაცხყოფა მოგვაყენა მე და მეორე მეპატრონეს. წავედი მისკენ, მეთქი, "ვის აყენებ შეურაცხყოფას" და წიხლი ჩამარტყა მუცელში".
როგორც ქრისტი პირველი ამბობს, პოლიციამ მათ სარჩელის უკან გატანა "ურჩია", რადგან კადრებში ჩანს, რომ თავდამსხმელს, საპასუხოდ, ისიც სცემს:
"ყველაზე სასაცილო ის არის, რომ მეც საკმაოდ კარგად ვცემე და გვეუბნებიან, რომ "არ ვიჩივლოთ, რადგან ორმხრივი ძალადობა იყო", მაგრამ კადრებში კარგად ჩანს, რომ პირველი ის მირყამს".
ქრისტი პირველმა და ბარბარე როკიტამ პროევროპული აქციების დაწყებამდე ორი კვირით ადრე, რუსთაველის გამზირზე კაფე გახსნეს. ისინი სხვა მოხალისეებთან ერთად, ყავითა და ჩაით უმასპინძლდებოდნენ პროტესტის მონაწილეებს.

Задержан мужчина, напавший на сотрудниц Krab Coffee
МВД Грузии задержало мужчину вступившего в словесное и физическое противостояние с сотрудницами заведения Krab Coffee, сообщает грузинская служба «Радио Свобода». В ведомстве сообщили, что по факту инцидента начато расследование по статье 126 УК Грузии (насилие).
5 марта недалеко от своего дома в Дигоми основатели Krab Coffee, которые бесплатно принимали протестующих на проспекте Руставели, подверглись нападению и физическому насилию со стороны одного мужчины. Одна из пострадавших рассказала «Радио Свобода», что после нападения у нее сломан зуб, а другой владелице Krab Coffee, потребовалась операция из-за сломанного носа.
«Мы были в магазине. Какой-то парень оскорбил меня и другую владелицу. Я подошла к нему и спросила: «Кого ты оскорбляешь?», а он пнул меня в живот и убежал. У меня сломан зуб, у другой девушки сломан нос. Ей нужна операция, она сейчас дома».
Как говорит Кристи Пирвели, полиция «посоветовала» отозвать иск, поскольку на кадрах видно, как она в ответ бьет нападавшего.
«Они посмотрели видеозапись. Полиция говорит нам, что это смешанная вина, насилие было с обеих сторон, потому что на записи видно, как он оскорбляет меня словесно, затем я подхожу к нему, и он сначала бьет меня, но потом я тоже его бью», — сказала она.
Кристи Пирвели и Барбаре Рокита открыли кафе на проспекте Руставели за две недели до начала проевропейских митингов. Вскоре их кафе стало временным убежищем для демонстрантов. Они вместе с другими волонтерами угощали протестующих кофе и чаем перед началом протестов.