შსს: დავაკავეთ პირი, რომელიც გიორგი ბაჩიაშვილს საზღვრის გადაკვეთაში დაეხმარა (ვიდეო)
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცნობით, საზღვრის უკანონო გადაკვეთაში დახმარების ბრალდებით ერთი პირი - 1977 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი შ.ქ დააკავეს.
უწყება ირწმუნება, რომ შ.ქ სარფის გავლით ცდილობდა ქვეყნის დატოვებას.
შსს-ს მტკიცებით, ბაჩიაშვილი საქართველო-სომხეთის საზღვრის გადაკვეთას დეკემბრიდან გეგმავდა.
"მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეზე ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ 2024 წლის დეკემბრის თვეში, დაკავებულ - შ.ქ.-ს, დაუკავშირდა მისი მეგობარი დ.გ. და როგორც მის სანდო პირს გარკვეული საკითხის მოგვარება შესთავაზა, რომლის სანაცვლოდაც ის შესაბამის თანხას მიიღებდა.
შ.ქ. აღნიშნულ შეთავაზებას დათანხმდა და 2024 წლის დეკემბრის თვის მეორე ნახევარში, მას მისი მეგობრის - დ.გ.-ს სახელით დაუკავშირდა გიორგი ბაჩიაშვილის მამა, ალექსანდრე ბაჩიაშვილი, რომელმაც კონკრეტულ მისამართზე მისვლა სთხოვა, სადაც მან გიორგი ბაჩიაშვილი გაიცნო.
გამოძიებით ასევე დგინდება, რომ აღნიშნულ პიროვნებას, გარკვეული ფინანსური სარგებლის მიღების სანაცვლოდ, გიორგი ბაჩიაშვილმა ერთი პირის საქართველოდან ფარულად გაყვანა შესთავაზა. შ.ქ.-სა და გიორგი ბაჩიაშვილს შორის შეთანხმება შედგა.
პირველ ეტაპზე, გიორგი ბაჩიაშვილმა შ.ქ.-ს გადასცა "გუგლის“ სატელიტური ტელეფონი და მოსთხოვა, რომ მხოლოდ აღნიშნული მოწყობილობით ჰქონოდა მასთან კომუნიკაცია. ასევე, მას გადასცა ავტომობილის შესაძენად განკუთვნილი თანხა და დაავალა, რომ "ტოიოტა ქამრის“ მოდელის, მუქი ფერის ავტომობილი შეეძინა.
ბაჩიაშვილის მითითებით, დავალების შემსრულებელ პირს დღე-ღამის სხვადასხვა მონაკვეთში რამდენჯერმე უნდა გადაეკვეთა საქართველო-სომხეთის საზღვარი და იქ არსებული ვითარების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიეწოდებინა.
ბაჩიაშვილმა მას ასევე, მოსთხოვა ავტომობილის წინა და უკანა საქარე მინაზე ვიდეორეგისტრატორები დაემონტაჟებინა, რომლის ჩანაწერებიც მან საზღვარზე არსებული ვითარების შესწავლის მიზნით თავად გაშიფრა.
გამოძიებით დგინდება, რომ ბაჩიაშვილმა შ.ქ.-ს მოსთხოვა, რამდენიმე დღე მისთვის მანქანა კონკრეტულ მისამართზე დაეტოვებინა, რა დროც მან სპეციალური სამალავის მოწყობისთვის გამოიყენა. ამის შემდეგ, ბაჩიაშვილმა შ.ქ.-ს გაუმხილა, რომ სახელმწიფო საზღვარი ფარულად მას უნდა გადაეკვეთა" - აცხადებს შსს.
უწყების ცნობით, გიორგი ბაჩიაშვილი და შ.ქ. საქართველო-სომხეთის საზღვრის მიმართულებით 2 მარტს გაემართნენ. გამოძიების მტკიცებით, სადახლოს გამტარი პუნქტის სიახლოვეს, გიორგი ბაჩიაშვილი ავტომობილის უკანა სავარძელსა და საბარგულს შორის, წინასწარ მოწყობილ სამალავში მოთავსდა.
შსს-ს ინფორმაციით, შ.ქ. მისი კუთვნილი ავტომობილით მივიდა სადახლოს გამტარ პუნქტთან, გაიარა საპასპორტო კონტროლის შესაბამისი პროცედურები, მათ შორის, მესაზღვრე-კონტროლიორებმა შეამოწმეს მისი დოკუმენტები და სატრანსპორტო საშუალება ვიზუალურად დაათვალიერეს. გამოძიების მტკიცებით, პროცედურების გავლის შემდეგ, ბრალდებულები გაემართნენ სომხეთის საზღვრის მიმართულებით.
"სომხეთის სასაზღვრო გამტარ პუნქტთან, გიორგი ბაჩიაშვილი გადმოვიდა ავტომობილიდან და მის სახელზე გაცემული რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეობის დამადასტურებელი სხვა პასპორტი წარადგინა, რის შედეგადაც გადაკვეთა სომხეთის სახელმწიფო საზღვარი.
ჩატარებული გამოძიებით დგინდება, რომ ერევნის საერთაშორისო აეროპორტში მისვლის შემდეგ, გიორგი ბაჩიაშვილმა შ.ქ.-ს მოსთხოვა დაებრუნებინა სატელეფონო მოწყობილობა, რომლის საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს ეკონტაქტებოდნენ, გადასცა მას დაპირებული თანხა და ურჩია, რომ უსაფრთხოებიდან გამომდინარე ქვეყანა დაეტოვებინა.
სამართალდამცველების მიერ მოპოვებული ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე, ჩატარდა შესაბამისი საგამოძიებო მოქმედებები, რის შედეგადაც მიმდინარე წლის 5 მარტს, შ.ქ., მაშინ როდესაც ის სარფის გავლით ცდილობდა ქვეყნის დატოვებას, შეაჩერეს შემდგომი საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარების მიზნით, რის შემდგომაც იგი დააკავეს.
გამოძიების ფარგლებში, პოლიციის მიერ გამოიკითხა არაერთი პირი, რომელთაც შესაძლოა რაიმე სახის ინფორმაცია ჰქონოდათ მიმდინარე საქმესთან დაკავშირებით. ასევე, გადაუდებელი აუცილებლობიდან გამომდინარე, ჩატარდა დაკავებული პირის პირადი და საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკა. პოლიციის მიერ, ამოღებულია ის სატრანსპორტო საშუალება, რომლის მეშვეობითაც გიორგი ბაჩიაშვილი და ბრალდებული პირი გადაადგილდებოდნენ.
ჩხრეკის შედეგად, სამართალდამცველების მიერ ასევე ამოღებულია კომპიუტერული ტექნიკა, მობილური ტელეფონები, 3 800 აშშ დოლარი, 525 ლარი და 66,000 სომხური დრამი" - აცხადებს შსს.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 344-ე (საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთა) და 25-344-ე (საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონო გადაკვეთაში დახმარება) მუხლებით მიმდინარეობს.
4 მარტს, გიორგი ბაჩიაშვილმა სოციალურ ქსელში პოსტი გამოაქვეყნა, სადაც წერდა, რომ საქართველო დატოვა. ბაჩიაშვილის თქმით, ქვეყნის დასატოვებლად "სისტემაში არსებული ხვრელები და ადამიანები" გამოიყენა.

Задержан человек обвиняемый в оказании помощи Бачиашвили в незаконном пересечении границы Грузии
МВД Грузии сообщает о задержании одного человека по обвинению в оказании содействия бывшему главе Фонда соинвестирования Георгию Бачиашвили в незаконном пересечении государственной границы Грузии. По информации ведомства, задержан некий Ш.К., 1977 года рождения, ранее судимый.
«В ходе расследования уголовного дела установлено, что в декабре 2024 года с задержанным Ш.К. связался его знакомый Д.Г. и как его доверенное лицо предложил решить некий вопрос, взамен получив соответствующую сумму денег. Ш.к. согласился на предложение, и во второй половине декабря 2024 года с ним связался отец Георгия Бачиашвили – Александр Бачиашвили, от имени своего друга Д.Г., который попросил его приехать по определенному адресу, где он встретился с Георгием Бачиашвили.
Следствие также установило, что Георгий Бачиашвили предложил указанному лицу в обмен на определенные финансовые выгоды тайно вывезти из Грузии одного человека. Между Ш.К. и Георгием Бачиашвили было достигнуто соглашение. На первом этапе Георгий Бачиашвили передал Ш.К. спутниковый телефон Google и попросил общаться с ним только через указанное устройство. Он также передал ему деньги, предназначенные для покупки автомобиля, и поручил купить Toyota Camry темного цвета.
Согласно инструкции Бачиашвили, лицо, выполнявшее задание, должно было несколько раз в разное время дня и ночи пересечь грузино-армянскую границу и предоставить подробную информацию о ситуации там. Бачиашвили также попросил его установить на лобовом и заднем стеклах автомобиля видеорегистраторы, записи с которых он «расшифровал» сам, чтобы изучить ситуацию на границе.
В ходе расследования выяснилось, что Бачиашвили просил Ш.К. оставить для него машину по определенному адресу на несколько дней, в течение которых он обустраивал специальное укрытие. После этого Бачиашвили сообщил Ш.К., что тот должен был тайно пересечь государственную границу. Согласно заранее разработанному плану, 2 марта этого года Георгий Бачиашвили и Ш.К. направились в сторону грузино-армянской границы.
В ходе расследования выяснилось, что Георгия Бачиашвили поместили в заранее подготовленное укрытие между задним сиденьем и багажником автомобиля в районе контрольно-пропускного пункта Садахло. Ш.К. прибыл в пункт пропуска «Садахло» на автомобиле, прошел соответствующие процедуры паспортного контроля, включая проверку документов пограничниками и визуальный осмотр транспортного средства.
После выполнения вышеуказанных процедур они направились в сторону границы Армении. На пункте пересечения границы Армении Георгий Бачиашвили вышел из машины и предъявил еще один паспорт, подтверждающий его гражданство Российской Федерации, который был выдан на его имя, в результате чего он пересек государственную границу Армении.
В ходе расследования выяснилось, что по прибытии в международный аэропорт Еревана Георгий Бачиашвили потребовал от Ш.К. вернуть телефонный аппарат, по которому они общались, передал ему обещанную сумму денег и посоветовал покинуть страну в целях безопасности. На основании оперативной информации, полученной сотрудниками правоохранительных органов, были проведены соответствующие следственные действия, в результате которых 5 марта текущего года Ш.К. при попытке выезда из страны через Сарпи был остановлен с целью проведения дальнейших следственных действий, после чего был задержан.
В рамках расследования полиция опросила ряд лиц, которые могли обладать какой-либо информацией относительно текущего дела. Также в связи с неотложной необходимостью был произведен обыск в личной, жилой квартире задержанного. Полиция изъяла автомобиль, в котором ехали Георгий Бачиашвили и обвиняемый.
В результате обыска сотрудники правоохранительных органов также изъяли компьютерную технику, мобильные телефоны, 3800 долларов США, 525 лари и 66 000 драмов Армении.
Расследование ведется по статьям 344 и 25-344 Уголовного кодекса (Незаконное пересечение Государственной границы)», — говорится в сообщении МВД.