რუმინეთში რუსეთის სასარგებლოდ სახელმწიფო გადატრიალების მზადების ბრალდებით 6 პირი დააკავეს
რუმინეთმა გამოავლინა და დააკავა ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფი, რომელიც რუსეთის ინტერესში სახელმწიფო გადატრიალების ორგანიზებას გეგმავდა. ამ დროისთვის 6 პირია დაკავებული, - იუწყება პროკურატურა.
მისივე ინფორმაციით, 2023 წელს ხუთმა ბრალდებულმა ერთ ეჭვმიტანილთან ერთად ჩამოაყალიბა ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფი, რომლის მიზანს რუმინული სახელმწიფოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის რღვევა წარმოადგენდა.
"დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები არაერთგზის გავიდნენ კონტაქტზე უცხო სახელმწიფოს აგენტებთან როგორც რუმინეთის, ისე რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე. იანვარში ჯგუფის ორი წევრი მოსკოვში იყო ჩასული და ეკონტაქტა პირებს, რომელთაგანაც მიიღო მზადყოფნა, ხელი შეეწყოთ ძალისხმევისთვის სახელმწიფო ძალაუფლების ხელში ჩასაგდებად. ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფი იბირებდა თანამოაზრეებს და ცდილობდა მოლაპარაკებების წარმოებას უცხოურ პოლიტიკურ და სამხედრო ძალებთან ნატო-დან რუმინეთის გასვლის უზრუნველსაყოფად. მათ საბოლოო მიზანს კი წარმოადგენდა მოქმედი საკონსტიტუციო წყობის ლიკვიდაცია, პოლიტიკური პარტიების გაუქმება, ახალი მთავრობის ფორმირება, ქვეყნის ჰიმნის, ღერბისა და დროშის შეცვლა" - ნათქვამია პროკურატურის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
დაკავებულთა ვინაობები არ განსაჯაროებულა, თუმცა პროკურატურაში დააზუსტეს, რომ ჯგუფს სამხედრო ტიპის სტრუქტურა ჰქონდა, მისი ერთ-ერთი წევრი კი გადამდგარი გენერალ-მაიორი იყო.
თავად დაკავება 5 მარტს - იმ დღეს განხორციელდა, როცა რუმინეთმა რუსეთის სამხედრო ატაშე და მისი მოადგილე პერსონა ნონ გრატად გამოაცხადა ვენის კონვენციის დარღვევის ბრალდებით. Euronews-ის ცნობით, რუსი ჩინოსნების რუმინეთიდან გაძევების მიზეზად იქცა მათი დადასტურებული კავშირები მემარჯვენე რადიკალ პოპულისტ კელინ ჯორჯესკუსთან, რომელმაც 2024 წლის დეკემბრის საპრეზიდენტო არჩევნების პირველ ტურში გაიმარჯვა. შემდგომში ქვეყნის საკონსტიტუციო სასამართლომ არჩევნების შედეგები ბათილად გამოაცხადა საარჩევნო კამპანიაში რუსეთის დაზვერვის ჩარევის მიზეზით.
ცნობისთვის: რუმინეთი უკრაინას ესაზღვრება. პრეზიდენტის მრჩეველს თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებში კრისტიან დიაკონესკუს ნათქვამი აქვს, რომ უკრაინის თემაზე აშშ-სთან მოლაპარაკებების პირველი რაუნდის ფარგლებში რუსეთი ამერიკელებს გავლენის სფეროების დაყოფას და ნატო-ს აღმოსავლეთ ფლანგიდან, მათ შორის რუმინეთიდან ნატო-ს ჯარების გაყვანას სთავაზობდა.
მიმდინარე წლის მაისში რუმინეთში განმეორებითი საპრეზიდენტო არჩევნებია დაგეგმილი. დაიშვება თუ არა კანდიდატად ჯორჯესკუ, რომელიც ამჟამად საკონსტიტუციო წყობის საწინააღმდეგო მოქმედების, სიცრუის გამიზნული ტირაჟირებისა და ქსენოფობური და ანტისემიტური ჯგუფების შექმნის ბრალდებით პატიმრობაში იმყოფება, ჯერ უცნობია.

Румыния задержала шесть человек по обвинению в заговоре с целью госпереворота в интересах России
В Румынии выявили организованную преступную группу, которая собиралась совершить госпереворот в интересах России. В рамках дела были задержаны шесть человек, сообщила прокуратура республики. По данным ведомства, в 2023 году «пятеро обвиняемых вместе с подозреваемым создали ОПГ с целью подрыва суверенитета и независимости румынского государства». «Члены преступной группы неоднократно связывались с агентами иностранной державы, находящимися как в Румынии, так и в Российской Федерации. <…> В течение января двое обвиняемых ездили в Москву, где вступали в контакт с людьми, готовыми поддержать усилия организации по захвату государственной власти», — говорится в заявлении.
Прокуратура выяснила, что участники ОПГ «вербовали последователей» и пытались вести переговоры с иностранными политическими и военными силами о выходе Румынии из НАТО. Окончательной целью являлась ликвидация действующего конституционного строя, упразднение политических партий, формирование нового правительства, изменение названия, флага и гимна страны, отметили в ведомстве. Имена задержанных не раскрываются. Однако уточняется, что группа имела структуру военного типа, а один из ее членов был отставным генерал-майором.
Задержание произошло в среду, 5 марта. В тот же день Министерство иностранных дел Румынии объявило персонами нон грата военного атташе России Виктора Маковского и его заместителя Евгения Игнатьева, заявив, что они нарушили правила Венской конвенции. Источники Euronews сообщили, что причиной выдворения дипломатов стала их связь с праворадикальным популистом Кэлином Джорджеску, который победил в первом туре выборов президента Румынии в декабре 2024 года. Впоследствии Конституционный суд страны аннулировал эти результаты, сославшись на данные разведки о российском вмешательстве в кампанию.
Румыния имеет общую границу с Украиной. Ранее советник президента страны по вопросам обороны и нацбезопасности Кристиан Диаконеску заявил, что Россия в ходе первого раунда переговоров с США о прекращении войны в Украине призвала разделить сферы влияния и вывести войска с восточного фланга НАТО, в том числе из Румынии.
В мае в республике пройдут повторные президентские выборы. Неизвестно, будет ли к ним допущен Джорджеску, который находится под следствием по обвинению в деятельности, направленной против конституционного строя, распространении ложной информации, а также в создании ксенофобских и антисемитских групп.