"ოცნების" სასამართლომ სააკაშვილს ე.წ. პიჯაკების საქმეზე 9-წლიანი პატიმრობა შეუფარდა
თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ ბადრი კოჭლამაზაშვილმა "საბიუჯეტო თანხების გაფლანგვის" (ე.წ. პიჯაკების) საქმეზე ექს-პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს 9-წლიანი პატიმრობა შეუფარდა, ხოლო სახელმწიფო დაცვის ყოფილ უფროს თეიმურაზ ჯანაშიას 300 ათასი ლარის ოდენობის ჯარიმა დააკისრა.
საქმე ეხება 2009 წლის მოვლენებს.
ბრალდების თანახმად, იმ წლის თებერვალში მიხეილ სააკაშვილმა საქართველოში მოიწვია მასაჟისტი, რომელმაც მას შესაბამისი მომსახურება გაუწია.
“სამომავლოდ პრეზიდენტის ხარჯების შესახებ მსგავსი ინფორმაციის საზოგადოებაში გავრცელების თავიდან აცილების მიზნით 2009 წლის აპრილში მიხეილ სააკაშვილმა მიიღო გადაწყვეტილება მისი პირადი მიზნებისათვის საჭირო თანხების გასაიდუმლოებული ფორმით ხარჯვის თაობაზე, მაშინ, როდესაც მანამდე პრეზიდენტის ხარჯები იყო საჯარო და ფინანსდებოდა საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციისა და სსიპ ,,სახელმწიფო უზრუნველყოფის სააგენტოს“ სახსრებით. აღნიშნულიდან გამომდინარე, მიხეილ სააკაშვილი ბიუჯეტიდან საჭირო თანხების მობილიზებას მოახდენდა მის უშუალო დაქვემდებარებაში მყოფ სახელმწიფო დაცვის სპეციალურ სამსახურში, საიდანაც საიდუმლო რეჟიმში განხორციელდებოდა მიხეილ სააკაშვილის პირადი მიზნებისათვის განკუთვნილი ხარჯების დაფინანსება”, — აცხადებენ პროკურატურაში.

Михаил Саакашвили признан виновным в растрате бюджетных средств
Экс-президент Грузии признан тбилисским городским судом виновным в растрате бюджетных средств в крупном размере. Соответствующее решение вынес судья Бадри Кочламазашвили.
По «делу о пиджаках» вместе с Михаилом Саакашвили был признан виновным и экс-начальник Специальной службы охраны Темур Джанашия. Экс-президент был приговорен к 9 годам лишения свободы, а Темур Джанашия был оштрафован на 300 тысяч лари.
Обвиняемые Михаил Саакашвили и Теймураз Джанашия на судебном заседании не присутствовали, даже дистанционно. Как отметил судья, Пенитенциарная служба представила справку о том, что Саакашвили не желает участвовать в процессе дистанционно, и ходатайствовал об отложении слушания до его выздоровления.
Бывший президент Михаил Саакашвили признан виновным по статье 182 Уголовного кодекса Грузии (присвоение или растрата), которая предусматривает наказание в виде лишения свободы на срок от 7 до 11 лет. Саакашвили был обвинен хищении бюджетных средств в особо крупном размере, в частности 9 миллионов лари.
Экс-глава Государственной службы специальной охраны Теймураз Джанашия же признан виновным в злоупотреблении служебными полномочиями.