კიევი უკრაინაში ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის დეტალების განხილვას მომავალი კვირისთვის აანონსებს
კიევი უკრაინაში ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის დეტალების განხილვას მომავალ კვირას - 17 მარტიდან 23 მარტამდე აპირებს, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტის აპარატის ხელმძღვანელმა ანდრეი ერმაკმა.
"ჩვენ უკვე შევთანხმდით, რომ ტექნიკური ექსპერტების დონეზე გუნდები დაიწყებენ საუბარს ყველა დეტალზე", - თქვა ერმაკმა.
მანამდე, მისი თქმით, შეერთებულმა შტატებმა რუსულ მხარესთან უნდა განიხილოს ის წინადადებები, რომლებიც საუდის არაბეთში ამერიკა-უკრაინის მოლაპარაკებების დროს იქნა შემუშავებული.
„ამ შეხვედრის შემდეგ გასაღები რუსული მხარის ხელშია. ახლა მთელი მსოფლიო დაინახავს, ​​რეალურად ვის უნდა მშვიდობა, ვის - არა და მხოლოდ საუბრობს ამაზე“, - დასძინა ერმაკმა.
ცნობისთვის: ჯედას შეხვედრამდე აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი აცხადებდა, რომ "დარწმუნებული იყო" რუსეთის პრეზიდენტ პუტინის სურვილში, ომი დაესრულებინა და რომ უკრაინული მხარის დაყოლიება უფრო უჭირდა, ვიდრე რუსულის.
სამშაბათს, 11 მარტს, საუდის არაბეთის ქალაქ ჯედაში აშშ-ისა და უკრაინის დელეგაციების ერთდღიანი მოლაპარაკებები გაიმართა. ცხრასაათიანი საუბრის შემდეგ კიევი დათანხმდა ამერიკულ წინადადებას ცეცხლის შეწყვეტის 30-დღიანი რეჟიმის დაუყოვნებლივ შემოღების თაობაზე, თუმცა ამის პირობა რუსეთის თანხმობაა.
ამის შემდეგ აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა გამოაცხადა, რომ ამერიკელი დელეგატები შეხვდებიან რუსეთის წარმომადგენლებს "დღეს ან ხვალ" და რომ ის აპირებს, თავადაც გაესაუბროს რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს "ამ კვირაში".
„იმედი მაქვს, შევძლებთ შეთანხმებას. მაგრამ მე ვფიქრობ, რომ ეს ცეცხლის შეწყვეტა ძალიან მნიშვნელოვანია. საბრძოლო მოქმედებების შეჩერება ომის დასრულების გზის 75%-ის დაძლეულობის ნიშანი იქნებოდა. თუ რუსეთს ცეცხლის შეწყვეტაზე ვერ დავიყოლიებთ, სისხლისღვრა გაგრძელდება, ხვალ და მომდევნო დღეებში ადამიანები კვლავ დაიხოცებიან”, - თქვა მან.
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ, თავის მხრივ, აღნიშნა, რომ „ბურთი ახლა რუსეთის მოედანზეა“. „ვიმედოვნებთ, რომ რუსები საპასუხო რეაგირებას მოახდენენ“, - განაცხადა რუბიომ.
იმავე დღეს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ აცნობა ჟურნალისტებს, რომ ამერიკულ და რუსულ მხარეებს შორის "კონტაქტები ახლა საკმაოდ ინტენსიურია" და რომ მოსკოვი არ გამორიცხავს აშშ-ის წარმომადგენლებთან შეხვედრებს უახლოეს დღეებში.
რუსეთის ფედერაციის საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილის კონსტანტინე კოსაჩოვის განცხადებით, უკრაინაში ომის დასრულების შესახებ ნებისმიერი შეთანხმება "უნდა იყოს რუსული და არა ამერიკული პირობებით". ასე გამოეხმაურა იგი 11 მარტს უკრაინულ და ამერიკულ დელეგაციებს შორის საუდის არაბეთში გამართულ მოლაპარაკებებზე მიღწეულ შეთანხმებას ცეცხლის შეწყვეტის 30-დღიანი რეჟიმის დაუყოვნებლივ შემოღების თაობაზე, რაზეც რუსეთის თანხმობაცაა საჭირო.
"[1 თებერვლის - რედ.] მოლაპარაკებებზე ვაშინგტონმა კიევს საკუთარი პირობები წაუყენა. უკრაინელები ეთანხმებიან იმას, რასაც ეუბნებიან, ქედს იხრიან და იდრიკებიან, [უკრაინის პრეზიდენტი - რედ.] ზელენსკი ღრმა თავდაცვაშია. მაგრამ რუსეთთან ყველაფერი სხვაგვარად იქნება, რადგან რუსული არმია უკრაინაში წინ მიიწევს. და ეს არაა ტრაბახი - ეს იმის აღქმაა, რომ რეალური შეთნხმებები ჯერ კიდევ წინაა და იწერება იქ - ფრონტზე. ეს აშშ-მაც უნდა გააცნობიეროს" - დაწერა კოსაჩოვმა თავის ტელეგრამ-არხში.
ამასთან, მან მოუწოდა "გარე კომენტატორებს", უახლოესი დღეებისთვის დაგეგმილ რუსულ-ამერიკულ მოლაპარაკებებს ხელი არ შეუშალონ.
"გამარჯვება ჩვენი იქნება", - დაასკვნა კოსაჩოვმა.
ჯედას შეხვედრამდე აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი აცხადებდა, რომ "დარწმუნებული იყო" რუსეთის პრეზიდენტ პუტინის სურვილში, ომი დაესრულებინა და რომ უკრაინული მხარის დაყოლიება უფრო უჭირდა, ვიდრე რუსულის.

Глава офиса Зеленского анонсировал обсуждение деталей прекращения огня в Украине на следующей неделе
12/03/2025 07:40:43 Мир
Киев собирается начать обсуждение деталей режима прекращения огня в Украине на следующей неделе — с 17 по 23 марта, заявил глава офиса украинского президента Андрей Ермак. «Мы уже договорились, что на техническом экспертном уровне команды начнут говорить обо всех деталях», — сказал Ермак. Перед этим, по его словам, США должны обсудить с российской стороной предложения, которые были наработаны во время американо-украинских переговоров в Саудовской Аравии. «После этой встречи ключ сегодня — именно у российской стороны. И весь мир будет видеть, кто хочет мира, а кто не хочет и только об этом говорит», — заключил Ермак.
По итогам переговоров Вашингтона и Киева 11 марта Украина согласилась на «немедленное» 30-дневное перемирие, которое предложили США, при условии, что Россия также пойдет на такой шаг. Президент Украины Владимир Зеленский подчеркнул, что это будет касаться «не только ракет, дронов и бомб, не только [боевых действий] в Черном море», но всей линии фронта. Глава Госдепа Марко Рубио заявил, что Вашингтон передаст Москве предложение о временном прекращении огня и рассчитывает, что российская сторона на него согласится. Президент США Дональд Трамп приветствовал готовность Украины к остановке боев и сообщил, что собирается лично переговорить по этому поводу с президентом РФ Владимиром Путиным «на этой неделе». По его словам, согласие Путина приостановить горячую фазу войны будет означать «75% пути» к завершению конфликта в Украине.
Между тем в Совете Федерации выступили за то, чтобы любые договоренности по завершению войны заключались на российских, а не американских условиях. По словам зампреда Совфеда Константина Косачева, Украина соглашается с тем, «что им говорят» США, «и при этом кланяются и заискивают». Сенатор подчеркнул, что с Россией «будет по-другому», потому что российская армия наступает в Украине. «Это не шапкозакидательство, а понимание того, что реальные соглашения по-прежнему пишутся там, на фронте. Что должны понимать и в Вашингтоне», — отметил представитель Совфеда. Он также призвал в текущей ситуации не мешать российско-американским переговорам сторонними комментариями. «Победа будет за нами», — заключил Косачев.