სამინისტრო: ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში ტყის ხანძრის რამდენიმე ფაქტი დაფიქსირდა, ცეცხლის გაჩენის შესაძლო მიზეზად ადამიანთა დაუდევრობა განიხილება
17/03/2025 06:45:22 საზოგადოება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ტყის ხანძრის თავიდან აცილების მიზნით, მოსახლეობას მოუწოდებს, დაიცვან უსაფრთხოების წესები, დაემორჩილონ ტყეში გადაადგილების და ქცევის დადგენილ რეგულაციებს.
სამინისტრო აღნიშნავს, რომ ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში, ქვეყნის რამდენიმე რეგიონში ტყის ხანძრის შემთხვევები დაფიქსირდა, რომელთა გამოწვევის შესაძლო მიზეზად სწორედ ადამიანთა დაუდევრობა განიხილება.
„ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში, კახეთის, ქვემო ქართლისა და მცხეთა-მთიანეთის რეგიონებში ტყის ხანძრის რამდენიმე ფაქტი დაფიქსირდა. ხანძრის კერის გაჩენის შესაძლო მიზეზად ადამიანთა დაუდევრობა განიხილება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და ეროვნული სატყეო სააგენტო მოუწოდებს მოსახლეობას, დაიცვან უსაფრთხოების წესები - დაემორჩილონ ტყეში გადაადგილების და ქცევის დადგენილ რეგულაციებს.
ნებისმიერი დაუდევრობა და უსაფრთხოების ნორმების დარღვევა, რაც ტყეში ხანძრის გაჩენის მიზეზი გახდება, გამოიწვევს დაჯარიმებას. ცეცხლის გაჩენით მიყენებული ზიანის გათვალისწინებით, საქმეს შესაძლოა, სისხლის სამართლის კვალიფიკაცია მიენიჭოს. რაც შეეხება ცეცხლის წაკიდებით ტყის განადგურება - კანონი 4-დან 8-წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
სამწუხარო ფაქტია, რომ ტყის ხანძრების გამომწვევი ძირითადი მიზეზი, სტატისტიკის მიხედვით, სწორედ ადამიანის დაუდევრობაა,“ - აღნიშნულია სამინისტროს განცხადებაში.

Министерство окружающей среды: возможная причина возникновения лесных пожаров — человеческая халатность
17/03/2025 06:45:22 Общество
Министерство охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии во избежание лесных пожаров призывает население соблюдать правила безопасности, подчиняться установленным правилам передвижения и поведения в лесу.
За прошедшую неделю в нескольких регионах страны возникли лесные пожары, и причиной этого, считают в ведомстве, может быть человеческая халатность.
«За последнюю неделю в регионах Кахети, Квемо Картли и Мцхета-Мтианети произошло несколько лесных пожаров. В качестве возможной причины возникновения очага пожара рассматривается человеческая халатность. Министерство охраны окружающей среды и сельского хозяйства и Национальное агентство лесного хозяйства призывают население соблюдать правила безопасности — подчиняться установленным правилам передвижения и поведения в лесу.
Любая халатность и нарушение норм безопасности, которые приведут к пожару в лесу, повлекут за собой штраф», — отмечают в министерстве.
Также ведомство подчеркивает, что с учетом ущерба, причиненного поджогом, дело может быть квалифицировано как уголовное.
«Что касается уничтожения леса путем поджога — закон предусматривает лишение свободы сроком от 4 до 8 лет. Печальным фактом является то, что основной причиной лесных пожаров, согласно статистике, является человеческая халатность», — говорится в заявлении министерства.