"ახლა უკრაინაში განგაშია, გასაგებია რაც ხდება" - ზელენსკი ტრამპისადმი პუტინის დაპირების შემდეგ
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ ჯერ არ უსაუბრია აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპთან ამ უკანასკნელის ვლადიმირ პუტინთან საუბრის შემდეგ.
“ვთვლი, რომ საუბარი გვექნება პრეზიდენტ ტრამპთან, დეტალებს გავიგებთ. ყოველთვის მხარს ვუჭერდით პოზიციას, რომ არავითარი იარაღით არ ყოფილიყო დარტყმები ენერგეტიკაზე" , - თქვა ზელენსკიმ.
მისი თქმით, უკრაინელებისთვის აშკარაა, რომ ტრამპისა და პუტინის შეთანხმებები ჯერ არ მუშაობს, ვინაიდან, მათი საუბრის დასრულების შემდეგ უკრაინაში საჰაერო განგაში ისმოდა.
“ვფიქრობ, უკრაინელებისთვის გასაგებია რა ხდება. ახლა უკრაინაში განგაშია. ანუ ეს, პრინციპში, არის კიდევაც პასუხი იმაზე, თუ რა ხდება. ანუ, რუსებმა, როგორც ჩემთვის ცნობილია, თქვეს, რომ პრეზიდენტ ტრამპთან საუბარის დროს ისინი ბრძანებას გასცემენ ენერგეტიკაზე ან შორი მანძილის იარაღით დარტყმების შეწყვეტის თაობაზე, “შაჰედებით” მათ შორის, მაგრამ ახლა არის განგაში, ანუ ახლა ეს ყველაფერი არ მუშაობს,” - განაცხადა ზელენსკიმ.
მან მედიასთან ასევე ხაზი გაუსვა, რომ აშშ-სა და რუსეთს ნებისმიერი საკითხის განხილვა შეუძლიათ, მაგრამ უკრაინა პუტინისთვის მენიუში არ უნდა იყოს.
ზელენსკის თქმით, აშშ-სა და რუსეთს თავიანთი საკითხების ფართო წრე აქვთ და შეუძლიათ, განიხილონ ის, რაც სურთ, "მეჩვენება, რომ ეს მათი ორმხრივი ურთიერთობებია. თუმცა, რა თქმა უნდა, ეს გავლენას ახდენს ჩვენს ვითარებაზეც”.
“ჩვენ სალათები არ ვართ, კომპოტი არ ვართ ამ ადამიანისთვის, მისი მადის მიუხედავად. დამოუკიდებელი სახელმწიფო ვართ. ამიტომ ჩვენს გარეშე ჩვენს შესახებ - ვთვლი, რომ არასწორია შეთანხმება, ვინაიდან ყველასთვის სასურველი შედეგი არ იქნება”, - განაცხადა ზელენსკიმ.

Зеленский заявил о массированной атаке российских дронов-камикадзе на Украину после разговора Трампа с Путиным
18/03/2025 21:22:35 Мир
Россия в очередной раз атаковала Киев и другие города Украины.
В Бучанском районе Киевской области при ночной атаке пострадал 60-летний местный житель. Повреждены и частично разрушены 9 частных домов, сообщили в военной администрации.
О работе ПВО сообщил в районе полуночи и мэр Киева Виталий Кличко.
В Сумской области российский беспилотник ночью упал на крышу Краснопольской больницы. Ещё один дрон упал на другую больницу накануне вечером, сообщают местные власти. По предварительным данным, пострадавших нет.
Атаки произошли после состоявшихся во вторник телефонных переговоров между президентами США и России, посвящённых войне в Украине. Владимир Путин в ходе них в том числе согласился на 30 дней отказаться от ударов по энергетической инфраструктуре Украины.
Президент Украины Владимир Зеленский, в свою очередь, заявил, что считает правильным поговорить с Трампом и узнать детали договорённостей от него. В вечернем видеообращении Зеленский отметил, что записывает его во время воздушной тревоги, когда Украину атакуют российские беспилотники.
«Россия и Украина при посредничестве США могут договориться не бить по энергетической инфраструктуре. Наша сторона будет это поддерживать. Но не может быть так, что Россия будет бить по нашей энергетике, а мы будем молчать. Мы будем отвечать», – заявил Зеленский.