რუსეთის ქალაქ ენგელსზე, სადაც სამხედრო აეროდრომი და ნავთობის საცავი მდებარეობს, დრონებით შეტევის შესახებ იუწყებიან
20/03/2025 06:38:39 მსოფლიო
რუსეთის სარატოვის ოლქის ქალაქ ენგელსზე, სადაც სამხედრო აეროდრომი და ნავთობის საცავი მდებარეობს, უპილოტო საფრენი აპარატებით შეტევის შესახებ იუწყებიან.
რუსული ტელეგრამ-არხების ცნობით, დღეს, 20 მარტს, ღამის ოთხი საათისთვის მომხდარ აფეთქებებს ქალაქის იმ რაიონში, სადაც ნავთობის ბაზა მდებარეობს, ხანძარი მოჰყვა.
დრონებით შეტევა დილის ექვსი საათისთვის დაადასტურა სარატოვის ოლქის გუბერნატორმა რომან ბუსარგინმა, თუმცა ნავთობის საცავის შესახებ არაფერი უთქვამს. გუბერნატორის ტელეგრამ-არხზე გამოქვეყნებული ცნობებით, ნაწილობრივ ჩამსხვრეულია ენგელსის კლინიკური საავადმყოფოს, სკოლისა და ორი საბავშვო ბაღის ფანჯრები და დაშავებულია ერთი ადამიანი.
ბუსარგინისინფორმაციით, დღეს ენგელსის სკოლებში გაკვეთილები დისტანციურად ჩატარდება.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ დღეს, 20 მარტს დილით გამოქვეყნებული მონაცემებით, "ღამის განმავლობაში გაანადგურეს 132 უკრაინული დრონი და მათგან ყველაზე მეტი, 54 - სარატოვის ოლქში".
უკრაინის თავდაცვის ძალებმა რუსეთის ქალაქ ენგელსის ნავთობის საცავს და სამხედრო აეროდრომს დრონებით არაერთხელ დაარტყეს. რუსეთთან ომში მყოფ უკრაინას რუსეთის ტერიტორიაზე და ანექსირებულ ყირიმში კანონიერ სამიზნედ აქვს გამოცხადებული სამხედრო ობიექტები და საწარმოები, რომლებიც რუსული არმიის მომარაგებაზე მუშაობენ.

БПЛА атаковали Саратовскую область, есть раненые
В городе Энгельс повреждено здание больницы, пострадал один человек, сообщил губернатор региона Роман Бусаргин. Видеозаписи из учреждения, где выбиты стёкла, публикуют телеграм-каналы.
Позднее губернатор заявил, что после атаки ещё одному местному жителю потребовалась медицинская помощь.
Бусаргин также подтвердил повреждения в частном доме в районе Соколовой горы. Местные жители выкладывали снимки с сильным пожаром. Как утверждается, обошлось без пострадавших.
Украинские СМИ, основываясь на данных геолокации, пишут, что было попадание по складу военного аэродрома «Энгельс-2».
Сообщается, что звуки взрывов во время атаки БПЛА слышали и жители Саратова.
В Росавиации сообщили о временной приостановке работы аэропортов Саратова и Самары.
В Российском Министерстве обороны утверждают, что над Саратовской областью уничтожено 54 украинских беспилотника. А всего Россию и аннексированный Крым атаковали 132 БПЛА.
Энгельс в Саратовской области неоднократно становился целью атак украинских беспилотников. Вблизи города находится российская авиабаза «Энгельс-2», с которой взлетают стратегические бомбардировщики, наносящие удары по территории Украины.