ლიეტუველი უფლებადამცველი: საქართველოში არ შემომიშვეს
ლიეტუველი უფლებადამცველი, რომელიც ქალთა უფლებების შესახებ მომუშავე შვედური ორგანიზაციის Kvinna till Kvinna-ს („ქალები ქალებისათვის“) სამხრეთ კავკასიისა და აღმოსავლეთ ევორპის რეგიონული დირექტორია, აცხადებს, რომ საქართველოში არ შემოუშვეს.
„ზუსტად 15 წლის შემდეგ ჩემს საყვარელ საქართველოში შემოსვლის უფლება არ მომცეს“,– წერს ასკეროვა სოციალურ ქსელში.
მისი თქმით, იგი ახსნა-განმარტების გარეშე დააბრუნეს უკან.
„ეს ცხადად აჩვენებს, თუ სად იმყოფება ახლა ქვეყანა“, - წერს იგი.
რეგინა ეგოროვა-ასკეროვამ გამოაქვეყნა შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიერ საზღვარზე გადაცემული დოკუმენტი, სადაც საზღვრის კვეთაზე უარის მიზეზი დაუზუსტებელია - მითითებულია „სხვა მიზეზი“.
2024 წლის ივლისში საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ უარი თქვა უცხოელებისთვის საქართველოში შემოსვლაზე უარის პრაქტიკასთან დაკავშირებით „სოციალური სამართლიანობის ცენტრის“ კონსტიტუციური სარჩელის განხილვაზე.
ორგანიზაცია აცხადებს, რომ "კანონის ეს ნორმა ნორმა მუდმივად ხდება კრიტიკული ჟურნალისტებისთვის, აქტივისტებისთვის, მკვლევრებისთვის, პოლიტიკოსებისთვის საქართველოში შემოსვლაზე უარის თქმის მიზეზი".

В Грузию не пустили литовскую журналистку и правозащитницу
Литовскую журналистку и правозащитницу Регину Егорову-Аскерову не пустили в Грузию. Об этом она сообщали посредством социальной сети и публикует документ, переданный ей сотрудниками МВД на границе, в котором в качестве причины отказа в пересечении границы указана «иная причина»:
«После ровно 15 лет в моей любимой Грузии мне теперь отказано во въезде в страну! Меня выслали без объяснения причин. «По другим причинам»… Это ясно показывает, где сегодня находится страна», — пишет Регина Егорова.
В настоящее время она является региональным директором по Южному Кавказу и Восточной Европе организации Kvinna till Kvinna («Женщины для женщин»).
Напомним, что в качестве отказа во въезде в Грузию иностранным гражданам, зачастую критически настроенным журналистам, активистам, правозащитника и политикам часто указывается «другие причины», что по мнению многих правозащитных организаций – неконституционно.