CMIS: 2024 წლის 28 ნოემბრიდან დღემდე, პროევროპულ აქციებზე მედიის წარმომადგენლების უფლებების დარღვევის 147 შემთხვევა დაფიქსირდა
21/03/2025 07:04:03 საზოგადოება
დღეს საქართველო ჟურნალისტიკის დღეს აღნიშნავს. როგორც მედიის, ინფორმაციის და სოციალური კვლევების ცენტრი (CMIS) აცხადებს, ქართული მედია ამ დღეს, სამწუხაროდ, ასეთი შედეგით ხვდება:
"თბილისსა და საქართველოს სხვა ქალაქებში მიმდინარე საპროტესტო აქციების გაშუქებისას, ტენდენციის სახე მიიღო ჟურნალისტების, ოპერატორებისა და ფოტოგრაფების მუშაობაში ხელშეშლის, სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფის, ტექნიკის დაზიანების ან ჩამორთმევის შემთხვევებმა. ბოლო პერიოდში ასევე ტენდენციად იქცა საპროტესტო აქციის გაშუქებისას მედიის წარმომადგენლების დაჯარიმება გზის გადაკეტვის საფუძვლით. დაფიქსრიდა კრიტიკული პოზიციის გამოხატვის გამო ჟურნალისტების შევიწროებისა და სამსახურიდან გაშვების შემთხვევებიც.
“მედიის, ინფორმაციისა და სოციალური კვლევების ცენტრმა” 2024 წლის 28 ნოემბრიდან დღემდე, პროევროპულ აქციებზე ან/და აქციებთან დაკავშირებულ შემთხვევებში მედიის წარმომადგენლების უფლებების დარღვევის 124 ინციდენტი აღწერა, რა დროსაც ჯამში 147 ჟურნალისტი, ფოტოგრაფი და ოპერატორი გახდა რეპრესიების სამიზნე. აქედან, 24 რეპორტიორი ერთზე მეტჯერ დაშავდა და დაუზიანდა ტექნიკა, ან/და დაშავდა ფიზიკურად, დაჯარიმდა ან საქმე აღიძრა მათ წინააღმდეგ. ფინანსური ჯარიმა, 5000 ლარის ოდენობით, სავალი გზის გადაკეტვის საფუძვლით, პოლიციამ 17 ჟურნალისტს გამოუწერა".

Центр медиа: зафиксировано 124 случая нарушения прав представителей СМИ на проевропейских митингах
С 28 ноября 2024 года на проевропейских митингах зафиксировано 124 случая нарушения прав представителей СМИ, сообщает Центр медиа, информации и социальных исследований. Кроме того, по данным организации, полиция оштрафовала 17 журналистов на 5000 лари.
«При освещении продолжающихся протестов в Тбилиси и других городах Грузии наблюдается тенденция к тому, что журналистам, операторам и фотографам чинят препятствия в их работе, подвергают словесным и физическим оскорблениям, а оборудование повреждают или конфискуют.
В последнее время также наблюдается тенденция к штрафам, налагаемым на представителей СМИ за блокирование дороги во время освещения протестов. Также были случаи, когда журналистов преследовали и увольняли за выражение критической позиции.
Центр медиа, информации и социальных исследований зафиксировал 124 случая нарушения прав представителей СМИ на проевропейских митингах и/или в связи с ними с 28 ноября 2024 года, в ходе которых репрессиям подверглись в общей сложности 147 журналистов, фотографов и операторов. Из них 24 репортера получили травмы более одного раза, а также было повреждено их оборудование и/или они были оштрафованы или против них были возбуждены дела. Полиция оштрафовала 17 журналистов на 5000 лари за блокирование дороги», — говорится в информации.