27-03-2025 00:53:41 მსოფლიო
ერთი კვირის თავზე, რაც უკრაინის შეიარაღებული ძალები ბელგოროდის რეგიონში შეიჭრნენ, იქ ბრძოლები მძაფრდება. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ ადრე განაცხადა, რომ უკრაინის ყველა თავდასხმა მოიგერიეს, მაგრამ რუსი სამხედრო ბლოგერები და ადგილობრივი ხელისუფლება ვითარებას რთულად აფასებენ. ბელგოროდის ოლქის ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ კრასნოიარსკის ოლქის თითქმის ყველა მცხოვრები, სადაც ბრძოლები მიმდინარეობს, ევაკუირებულია,- წერს BBC.
უკრაინის შეიარაღებული ძალების სარდლობა, როგორც წესი, ძალიან ზომიერი კომენტარებით შემოიფარგლება თავისი შეტევითი ოპერაციების მიმდინარეობის შესახებ, ხოლო ბელგოროდის რეგიონის შემთხვევაში საერთოდ არ აკეთებს კომენტარს. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო მოკლე ცნობებს ავრცელებს - 18 მარტს, როდესაც ცნობილი გახდა უკრაინის შეიარაღებული ძალების პირველი მცდელობების შესახებ, გაერღვიათ რუსეთის თავდაცვა, უწყება ამტკიცებდა, რომ ყველა შეტევა მოიგერიეს და რომ რუსეთის სახელმწიფო საზღვარი არ იყო დარღვეული. გასული კვირის განმავლობაში რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მოხსენებები ბელგოროდის სექტორში ვითარების შესახებ არ იძლეოდა წარმოდგენის შესაძლებლობას საბრძოლო ზონაში არსებული რეალურ ვითარების შესახებ.
ამავდროულად, რუსი სამხედრო ბლოგერები ბელგოროდის რეგიონში რთულ ვითარების შესახებ იტყობინებიან, ადგილობრივი მედია ორ რაიონში - კრასნოიარსკისა და რაკიტიანსკის მძიმე დაბომბვების შესახებ წერს, ინტერნეტში კი ინფრასტრუქტურის განადგურების ამსახველი კადრები ქვეყნდება. 23 მარტს, რეგიონის ხელმძღვანელმა ვიაჩესლავ გლადკოვმა განაცხადა, რომ მოსახლეობის უმრავლესობა გაიყვანეს კრასნოიარსკის რაიონიდან. ევაკუაცია, მისი თქმით, ასევე შეეხო რაკიტიანსკის რაიონის ზოგიერთ მცხოვრებს. გლადკოვს არ დაუკონკრეტებია უსაფრთხო ადგილებში გადაყვანილთა საერთო რაოდენობა. ოფიციალური მონაცემებით, 2024 წლის დასაწყისში კრასნოიარსკის მხარეში 13,8 ათასი ადამიანი ცხოვრობდა.
სხვადასხვა სამხედრო წყარო იუწყება მძიმე ბრძოლების შესახებ ბელგოროდის რეგიონის დასავლეთით. მათი ინფორმაციით, უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა მოახერხეს საზღვრისპირა სოფლების დემიდოვკასა და პოპოვკას ნაწილის დაკავება - საზღვრიდან, შესაბამისად, 3 კმ და 1 კმ.
"ბელგოროდის მიმართულებით ბრძოლები გრძელდება დემიდოვკას რაიონში. უკრაინული შენაერთები საზღვრიდან ცდილობდნენ რუსეთის შეიარაღებული ძალების პლაცდარმებზე შეღწევას, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ ზეწოლა ნარჩუნდება სექტორზე.
სიტუაციას ართულებს კლიმატური პირობები - ბოლო 24 საათის განმავლობაში უპილოტო საფრენი აპარატების აქტივობა ორივე მხარეს შემცირდა.
იმავდროულად, უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს რეზერვები გადააქვთ კრასნოიარსკის ოლქის მიმართულებით, რაც მიუთითებს შეტევითი ოპერაციების ზონის გაფართოების შესაძლო მცდელობაზე“, - წერს სამხედრო ანალიტიკური ტელეგრამ-არხი Military Analitics.
"ბელგოროდის რეგიონი. დემიდოვკაში ბრძოლები მიმდინარეობს. მტერი არ თმობს კონტროლის ზონის გაფართოების მცდელობებს", - ადასტურებს Z-ბლოგერი WarGonzo.
„პრიმორსკის მესაზღვრეების გაერთიანებულ რაზმს რთული დავალება აღმოაჩნდათ; სამწუხაროდ, დანაკარგები განიცადეს ბელგოროდის ოლქის კრასნოიარსკის რაიონში შეიარაღებული შემოჭრის მოგერიებისას“, - წერდა წინა დღეს რუსული ტელეგრამ-არხი „Старший пограннаряда“.
„ამჟამად ყველა ევაკუირებულია, დაჭრილებიდან რამდენიმე მძიმე მდგომარეობაშია, სიმაგრეში შესასვლელი ჩაკეტილი იყო, ამიტომ ჩვენი მესაზღვრეების დასახმარებლად მოსულმა 128-ე ბრიგადის ბიჭებმა ნანგრევები ფაქტიურად შიშველი ხელებით გაწმინდეს.
ევაკუაციას ართულებდა ის ფაქტი, რომ პოზიციაზე მოქმედებდა მტრის ტანკი და მუდმივად დაფრინავდა "ბაბა იაგა", ახორციელებდა დარტყმებს. პოზიცია დათმობილი არაა, პირიქით, იგი გაძლიერდა რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ქვედანაყოფებით“, - ნათქვამია განცხადებაში.
რუსი სამხედრო ბლოგერების თქმით, უკრაინული ჯარები შედარებით მცირე ჯგუფებად მოქმედებენ, ცდილობენ, შეაღწიონ და ფეხი მოიკიდონ ტყის სარტყლებში.
ომის შემსწავლელი ამერიკული ინსტიტუტის (ISW) გეოლოკაციური მონაცემების მიხედვით, უკრაინული ჯარები თავს დაესხნენ ბელგოროდის რეგიონში პოპოვკადან პრილესეამდე ტერიტორიას. ამ რუსულ სოფლებს შორის არის დაახლოებით 12 კილომეტრი მანძილი სწორი ხაზით, მაგრამ საბრძოლო ხაზის სიგრძე, სასაზღვრო ხაზის მოსახვევების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვნად დიდია. უკრაინული ანალიტიკური პორტალის DeepState-ის რუკაზე უკრაინის შეიარაღებული ძალების წინსვლა აღინიშნება მხოლოდ პოპოვკასა და დემიდოვკას მიდამოებში. "მტერი ცდილობს, გაარღვიოს საზღვარი სუმის რაიონში (ბასოვკასა და ვლადიმიროვკას მახლობლად) სანიტარული ზონის შესაქმნელად. შესაბამისად, ჩვენი თავდაცვის ძალები მოქმედებენ სიმეტრიულად, რათა ინიციატივა მტრის მხარეს არ გადავიდეს", - წერს DeepState.