RSF: ორი ფრანგი ჟურნალისტი საქართველოში განმარტებების გარეშე არ შემოუშვეს
რეპორტიორები საზღვრების გარეშეს (RSF) ინფორმაციით, ორ ფრანგ ჟურნალისტს - კლემან ჟირარდოს და ჟერომ შობოს - ოფიციალური ახსნა-განმარტების გარეშე საქართველოს ტერიტორიაზე შემოსვლა აუკრძალეს.
RSF საქართველოს მთავრობის ამ ქმედებას დამოუკიდებელი მედიის შეზღუდვის უფრო ფართო მცდელობის ნაწილად მიიჩნევს, რომელიც მიმდინარე საპროტესტო მოძრაობებს უკავშირდება.
RSF წერს, რომ ფოტოჟურნალისტი ჟერომ შობო საქართველოში, თბილისის აეროპორტში, 30 მარტს დააკავეს და რამდენიმე საათის განმავლობაში აეროპორტში გააჩერეს. მას უარი უთხრეს ტელეფონსა და ბარგზე წვდომაზე, მოსთხოვეს ორი გაურკვეველი ჯარიმის - ჯამში 10,000 ლარის - ნაღდი ანგარიშწორებით გადახდა და შემდეგ გააძევეს. მას არ მიუღია ოფიციალური შეტყობინება გაძევების შესახებ. შობო საქართველოში ორთვიანი საპროტესტო აქციების გაშუქების შემდეგ საფრანგეთში დაბრუნდა და ახლა სამართლებრივ დავას აწარმოებს.
RSF-ის მტკიცებით, მისი შემთხვევა ჰგავს კლემან ჟირარდოს საქმეს, რომელიც უკვე ათ წელზე მეტია საქართველოში მუშაობს და თანამშრომლობს ისეთ ცნობილ საერთაშორისო მედიასთან, როგორებიცაა Le Monde, Society და Al Jazeera.
12 თებერვალს, საფრანგეთიდან დაბრუნებისას, ჟირარდოს საქართველოს საზღვარზე შესვლის საშუალება არ მისცეს. ხანგრძლივი ლოდინის შემდეგ პოლიციელებმა ის საზღვარზე დააკავეს და განმარტების გარეშე დააბრუნეს უკან. ერთადერთი დოკუმენტი, რომელიც მან მიიღო, გაურკვეველ მიზეზზე მიუთითებდა.
RSF აღნიშნავს, რომ მიუხედავად საფრანგეთის საელჩოსა და ადგილობრივი ადვოკატის ჩართულობისა, ასევე სახალხო დამცველის მიერ ჟურნალისტის მხარდამჭერი პოზიციისა, რომელმაც მისი უფლებების უხეში დარღვევა აღნიშნა, ხელისუფლება დუმილს ინარჩუნებს. მისი პირველი საჩივარი სასამართლომ არ მიიღო, ხოლო სააპელაციო სასამართლოში საქმის განხილვა 23 ივნისისთვის არის ჩანიშნული.
RSF-ის აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის დირექტორმა ჟან კაველიემ ჟურნალისტებისთვის საზღვრის გადაკვეთის აკრძალვა შეაფასა როგორც მიზანმიმართული შიშის დათესვის მცდელობა, განსაკუთრებით იმ პირების მიმართ, რომლებიც 2024 წლის ოქტომბერში ჩატარებული სადავო არჩევნების შემდეგ დემონსტრაციების გაშუქებით იყვნენ დაკავებულნი. მან მოუწოდა მმართველ პარტიას, დაიცვას პრესის თავისუფლება და ასევე, საფრანგეთსა და ევროკავშირს საქართველოს ხელისუფლებაზე წნეხის გაზრდისკენ მოუწოდა.

«Репортеры без границ»: двум французским журналистам было отказано во въезде в Грузию
Двум французским журналистам было отказано во въезде в Грузию на фоне растущего авторитаризма, сообщают «Репортеры без границ» (RSF). Организация отмечает, что 10 апреля французский фотожурналист Жером Шобо подал иск в связи с его выдворением за пределы грузинской границы.
Также отмечается, что 12 февраля 2025 года, Клемо Жирардо был запрещен въезд в Грузию «без уважительной причины» несмотря на то, что он работал в Грузии более десяти лет. Его жалоба была отклонена МВД Грузии, а судебное заседание назначено на 23 июня.
«Запрет на въезд этим двум французским журналистам, известным тем, что они освещали протесты против спорных выборов, состоявшихся 26 октября, является частью преднамеренной стратегии запугивания репортеров. RSF решительно осуждает эти неправомерные высылки, призывает правящую партию соблюдать обязательства Грузии по свободе прессы и призывает Францию и Европейский союз оказать давление на грузинское правительство», — заявил Жан Кавелье, глава бюро RSF по Восточной Европе и Центральной Азии.
RSF отмечает, что французский фотожурналист Жером Шобо более двух месяцев освещал протесты в Грузии после выборов, после чего на короткое время вернулся во Францию. Когда 30 марта он попытался въехать в Тбилиси, его остановили в аэропорту, несколько часов держали без доступа к телефону и багажу, а затем депортировали в Афины. Его попросили немедленно заплатить два штрафа по 5000 лари без каких-либо объяснений или обоснований, хотя один из офицеров позже сказал ему, что ему не позволят въехать в Грузию, «даже если он это сделает», поскольку приказ пришел «сверху».
Также отмечается, что до двух французских журналистов в Грузию перед выборами не пустили еще двух европейских репортеров, а именно гражданина Чехии Рэя Бизли и гражданина Швейцарии Стефана Госса.
RSF отмечает, что до сих пор подобные запреты в основном затрагивали журналистов, приезжавших из авторитарных России и Беларуси.