გაერო-ს კომისია: რუსეთი კავშირშია სირიაში სამხედრო დანაშაულებთან
გაერო-ს დამოუკიდებელმა კომისიამ, რომელიც სირიაში პოტენციური სამხედრო დანაშაულების კვლევითაა დაკავებული, აღმოაჩინა მონაცემები რუსეთის კავშირის შესახებ ავიადარტყმებთან, რომელთა შედეგადაც ათეულობით მშვიდობიანი მოსახლე, მათ შორის ქალები და ბავშვები დაიღუპნენ.
The Guardian-ის ცნობით, ეს პირველი შემთხვევაა, როცა გაერო-ს ექსპერტები რუსეთს სამხედრო დანაშაულების ჩადენაში ღიად და ცალსახად ადანაშაულებენ.
მოხსენებაში, რომელიც 2019 წლის მეორე ნახევრის მდგომარეობას ეძღვნება, შეტანილია, კერძოდ ინფორმაცია 22 ივლისის ავიადარტყმებზე ქალაქ მაარათ-ენ-ნუუმანის ბაზარზე, ასევე 16 აგვისტოს ავიაიერიშზე დასახლებულ პუნქტ ხაასში მდებარე საცხოვრებელ სახლზე, რომელშიც ლტოლვილები ბინადრობდნენ.
როგორც მოხსენებაშია აღნიშნული, ბაზარზე ავიადარტყმები ზედიზედ ორჯერ განხორციელდა და მეორე იერიშს ემსხვერპლნენ ის მაშველებიც, რომლებიც პირველი დარტყმისას დაშავებულთა დახმარებას ცდილობდნენ.
ბაზარზე ავიადარტყმებს სულ 43 მშვიდობიანი მოქალაქე, მათ შორის 4 ბავშვი ემსხვერპლნენ, ხაასში მომხდარს კი - 20 მშვიდობიანი მოქალაქე, მათ შორის - 8 ქალი და 4 ბავშვი.
"კომისიას საკმარისი მტკიცებულებები გააჩნია საიმისოდ, რომ განაცხადოს: რუსული საფრენი აპარატები ორივე ამ დანაშაულში მონაწილეობდნენ. ამასთან, მათ არც პირველ, არც მეორე შემთხვევაში გააჩნდათ რაიმე კონკრეტული სამხედრო მიზანი, ანუ, საქმე გვაქვს სამხედრო დანაშაულებთან" - ნათქვამია მოხსენებაში.
უნდა აღინიშნოს, რომ ზოგადად, გაერო მსგავს შემთხვევებში კონკრეტულ დამნაშავეებს ძალზე იშვიათად ასახელებს, ამდენად, ეს მოხსენება ერთგვარად პრეცედენტულადაც კი შეიძლება, ჩაითვალოს.

Комиссия ООН: Россия причастна к военным преступлениям в Сирии
Независимая комиссия ООН, расследующая данные о потенциальных военных преступлениях в Сирии, обнаружила данные о причастности России к воздушным ударам, в результате которых погибло несколько десятков мирных жителей, включая женщин и детей. Об этом сообщает газета The Guardian. По данным газеты, эксперты ООН впервые прямо уличили российских военных в совершении военных преступлений.
В докладе, посвященном событиям второй половины 2019 года, приводится информация о воздушных ударах по рынку в городе Мааррат-эн-Нууман, нанесенных 22 июля, и по дому, в котором были размещены беженцы в населенном пункте Хас 16 августа. Налеты на рынок были совершены в два захода, говорится в докладе. Под вторую волну бомбардировки попали спасатели, оказывавшие первую помощь жертвам первого удара. 43 человека были убиты, в том числе, 4 детей. В результате ударов по Хасу погибло 20 человек, среди них 8 женщин и 4 детей.
"Исходя из доступных свидетельств, в числе которых показания свидетелей, видеозаписи, электронные изображения, а также сообщения наблюдателей за полетами, перехват радиопереговоров, данные наблюдений раннего предупреждения, у комиссии есть достаточные основания верить в то, что российские самолеты участвовали в каждом из этих инцидентов, - говорится в отчете. - В каждом из инцидентов российские ВВС не преследовали конкретные военные цели, что представляет собой военное преступление".
Цитируемый The Guardian эксперт из вашингтонского института Ближнего Востока Чарльз Листер называет этот вывод экспертов ООН "исключительно важным" событием, поскольку ООН крайне редко называет ответственных за подобные атаки.