აფგან სადიგოვი თავისუფალია
აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი აფგან სადიგოვი პატიმრობიდან გათავისუფლდა. ამის შესახებ ინფორმაციას „სოციალური სამართლიანობის ცენტრი“ ავრცელებს.
მათივე ცნობით, 16 აპრილს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლობა და აფგან სადიგოვისთვის გამოყენებული საექსტრადიციო პატიმრობა გირაოთი შეცვალა.
კერძოდ, 16 აპრილს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა პროკურატურის შუამდგომლობა და აფგან სადიგოვისთვის გამოყენებული საექსტრადიციო პატიმრობა გირაოთი შეცვალა. შესაბამისად, დღესვე აფგან სადიგოვი პატიმრობიდან გათავისუფლდა.
„17 აპრილს, 13:00 საათზე, სოციალური სამართლიანობის ცენტრი აფგან სადიგოვთან ერთად პრესკონფერენციას გამართავს, სადაც მის პოზიციას, მოთხოვნებსა და მოწოდებებს წარვადგენთ.
საქართველოს კანონმდებლობით, ექსტრადიციის მიზნით პატიმრობის მაქსიმალური ვადა 9 თვეს შეადგენს. აფგან სადიგოვის შემთხვევაში ეს ვადა 2025 წლის 3 მაისს იწურებოდა, რის გამოც საქართველოს პროკურატურა იძულებული გახდა, აღკვეთის ღონისძიების შეცვლის მოთხოვნით სასამართლოსთვის მიემართა.
სოციალური სამართლიანობის ცენტრი ითხოვდა, რომ აფგან სადიგოვის მიმართ საერთოდ არ გამოყენებულიყო აღკვეთის ღონისძიება თუმცა სასამართლომ ეს შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა და აფგან სადიგოვს აღკვეთის ღონისძიების სახით 5 000 ლარის ოდენობით გირაო შეუფარდა.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ აფგან სადიგოვის მიმართ აღნიშნული განჩინება სწორედ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ 2025 წლის 27 თებერვალს მიღებულ გადაწყვეტილებას დააფუძნა, რომლითაც საქართველოს ხელისუფლებას დევნილი ჟურნალისტის აზერბაიჯანში ექსტრადიცია აეკრძალა. აფგან სადიგოვის ექსტრადიცია აზერბაიჯანში აკრძალულია მანამ, სანამ სტრასბურგის სასამართლო საქმეზე არსებით გადაწყვეტილებას არ მიიღებს - პროცესი კი შესაძლოა წლების განმავლობაში გაგრძელდეს.
სოციალური სამართლიანობის ცენტრი აგრძელებს აფგან სადიგოვის უფლებების დაცვას.
მოხარულები ვართ, რომ დევნილი ჟურნალისტი თავისუფალია. კვლავ ვუცხადებთ სოლიდარობას მას და მის ოჯახს“, - წერია განცხადებაში.

Азербайджанский журналист Афган Садыгов освобожден под залог
Азербайджанский журналист Афган Садыгов освобожден из-под экстрадиционного заключения. Об этом сообщает «Центр социальной справедливости». 16 апреля Тбилисский городской суд удовлетворил ходатайство прокуратуры и заменил Афгану Садыгову экстрадиционное задержание на залог.
«17 апреля в 13:00 Центр социальной справедливости проведет пресс-конференцию с Афганом Садыговым, на которой мы изложим его позицию, требования и призывы», — говорится в заявлении организации.
Согласно грузинскому законодательству, максимальный срок лишения свободы в целях экстрадиции составляет 9 месяцев. В случае Афгана Садыгова этот срок истекал 3 мая 2025 года, в связи с чем прокуратура Грузии была вынуждена обратиться в суд с ходатайством об изменении меры пресечения.
Центр социальной справедливости ходатайствовал об отказе в применении к Афгану Садыгову меры пресечения, однако суд не удовлетворил это ходатайство и назначил ему залог в размере 5000 лари.
Тбилисский городской суд обосновал свое решение запретом Европейского суда по правам человека от 27 февраля 2025 года на экстрадицию журналиста в Азербайджан. Экстрадиция Афгана Садыгова в Азербайджан запрещена до тех пор, пока Страсбургский суд не вынесет по делу решение по существу, а этот процесс может затянуться на годы.