კადიროვმა თანამდებობიდან გადადგომის შესახებ ნებართვა ითხოვა
რამზან კადიროვმა ჩეჩნეთის მეთაურის თანამდებობიდან გადადგომის შესახებ ნებართვა ითხოვა. ჩეჩნეთის კრემლის მიერ ხელდასმულმა ლიდერმა ეს განცხადება მას შემდეგ გააკეთა, რაც ჟურნალისტებმა მისი გადადგომის შესახებ ხმების კომენტირება სთხოვეს.
„მეც მსმენია ეს ჭორები. რას არ წერენ... მე, პირიქით, თანამდებობიდან გათავისუფლებას ვითხოვ. სხვას ექნება საკუთარი ინიციატივები, საკუთარი ხედვა. იმედი მაქვს, რომ ჩემს თხოვნას მხარს დაუჭერენ“, - ციტირებს „ჩეჩნეთი დღეს“ კადიროვის სიტყვებს.
ერთი დღით ადრე „ნოვაია გაზეტა. ევროპა“ იუწყებოდა მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობის მკვეთრი გაუარესების შესახებ. წყაროების ცნობით, კადიროვი თითქმის მთელ დროს გროზნოში, „აიმედის“ კლინიკაში ატარებს ექიმების მუდმივი მეთვალყურეობის ქვეშ. გამოცემის ცნობით, ექვსი წლის წინ კადიროვს პანკრეასის ნეკროზის დიაგნოზი დაუსვეს გამოჯანმრთელების პერსპექტივის გარეშე.
„ნოვაიას“ წყაროების ცნობით, 2025 წლის თებერვალში სამედიცინო შემოწმების შემდეგ, კადიროვმა ძალაუფლების ოჯახის წევრებისთვის გადაცემის სცენარი აამოქმედა. ამასთან დაკავშირებით, რესპუბლიკის აქტივების ხელახალი რეგისტრაციის პროცედურა დაიწყო. მანამდე აქტივები ფიქტიურ პირებზე ჰქონდათ რეგისტრირებული, რათა კადიროვის შვილებს რეგიონულ მთავრობაში თანამდებობები დაეკავებინათ. ახლა ყველა ბიზნესი „დაუბრუნდა“ მათ რეალურ მფლობელებს. თუმცა, ამისათვის კადიროვის ქალიშვილებს - აიშატს, ხუტმატს და ხადიჟადს - სახელმწიფო თანამდებობების დატოვება მოუწიათ.
წყაროების თანახმად, ჩეჩნეთის ხელმძღვანელმა მემკვიდრედ თავისი მესამე ვაჟი - ადამი შეარჩია, რომელიც ნოემბერში გახდება 18 წლის. სწორედ ამიტომ, კადიროვმა მისი წინ წამოწევა დაიწყო - ადამი ჩეჩნეთის მეთაურის უსაფრთხოების სამსახურის განყოფილების ხელმძღვანელი, პუტინის სახელობის რუსეთის სპეციალური დანიშნულების უნივერსიტეტის კურატორი და რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სამინისტროს კურატორი გახდა. 2024 წლის აგვისტოს ბოლოს მას რესპუბლიკის უმაღლესი ჯილდო - ახმატ კადიროვის ორდენი მიენიჭა. ადამს ასევე მიენიჭა ჩეჩნეთის გმირის წოდება და პირველი ხარისხის ორდენი „ისლამის რელიგიის წინაშე დამსახურებისთვის“. და ეს ყველაფერი არ არის.
„კავკასკი უზელ“ აღნიშნავს, რომ რამზან კადიროვი გადადგომის შესახებ სულ მცირე, რვა წელია საუბრობს: მან განაცხადა, რომ მზად იყო, თანამდებობა დაეტოვებინა 2017, 2020 და 2022 წლებში. 2025 წლის თებერვალში განაცხადა, რომ მისი ავადმყოფობის შესახებ ინფორმაცია მხოლოდ „ევროპული და ამერიკული გაზეთების“ მიერ გავრცელებული ჭორები იყო. „მოვუწოდებ მათ, ვისაც ჩემი წასვლა სურს: მე სამუდამოდ დამნიშნეს... მე არ ვარ ერთ-ერთი მათგანი, რომელიც ვინმეს შეუძლია გაათავისუფლოს“, - განაცხადა კადიროვმა რეგიონის უსაფრთხოების სამსახურების ხელმძღვანელობასთან შეხვედრაზე და შესთავაზა, რომ ყველას, ვისაც მის ჯანმრთელობაში ეჭვი ეპარება, სპორტდარბაზში ან „იარაღით“ შეხვდნენ.

Кадыров попросил об отставке
Рамзан Кадыров попросил разрешения покинуть пост главы Чечни. Он заявил об этом после того, как журналисты попросили его прокомментировать слухи о скорой отставке. «Я тоже слышал эти слухи. Пишут всякое разное. Я, наоборот, сам прошу, чтобы меня освободили от должности. У другого будут свои инициативы, свое видение. Надеюсь, что мою просьбу поддержат», — цитирует Кадырова «Чечня Сегодня».
Кадыров возглавил республику 5 апреля 2007 года. Накануне «Новая газета. Европа» сообщила о резком ухудшении состояния его здоровья. По данным источников, Кадыров перестал покидать Чечню и почти все время проводит в клинике «Аймед» в Грозном под неусыпным надзором врачей, в том числе остается там на ночь. Издание утверждало, что шесть лет назад у Кадырова диагностировали некроз поджелудочной железы без надежды на излечение.
Собеседники «Новой» заявили, что после медобследования в феврале 2025 года Кадыров активировал сценарий передачи власти членам семьи. В связи с этим была запущена процедура переоформления республиканских активов. Ранее они были записаны на подставных лиц, чтобы дети Кадырова могли занимать должности в региональном правительстве. Теперь же все бизнесы «вернулись» к реальным владельцам. Однако для этого дочерям Кадырова Айшат, Хутмат и Хадижад пришлось уйти с госслужбы.
По данным источников, в качестве преемника глава Чечни выбрал своего третьего сына Адама, которому в ноябре исполнится 18 лет. Именно поэтому Кадыров начал продвигать его с 2023 года как главного наследника с помощью наград и назначений. Так, Адам стал начальником отдела в службе безопасности главы Чечни, куратором Российского университета спецназа имени Путина и куратором МВД по республике. В конце августа 2024 года ему вручили высшую награду республики — орден имени Ахмата Кадырова. Также Адаму присвоили звание героя Чечни и наградили орденом «За служение религии ислам» I степени. И это далеко не все.
Между тем «Кавказский узел» обратил внимание, что Рамзан Кадыров говорит о своей отставке минимум восемь лет. Он утверждал, что готов освободить пост в 2017, 2020 и 2022 годах. В феврале 2025-го, после долгого отсутствия на публике, глава Чечни заявил, что информация о его болезни — это лишь слухи, которые распускают «европейские и американские газеты». «Обращаюсь к тем, кто хочет, чтобы я ушел: меня назначили пожизненно… Я не из тех, кого любой желающий может уволить», — сказал Кадыров на совещании с руководством силовых ведомств региона и предложил всем, кто сомневается в состоянии его здоровья, встретиться в спортзале или «на ружьях».