"არასამთავრობო ორგანიზაციები ვუერთდებით 9 მაისის ერთიანობის და თავისუფლების დღის იდეას და მოვუწოდებთ ყველას, დავდგეთ ერთად, ევროპის მოედანზე"
07/05/2025 07:55:39 პოლიტიკა, საზოგადოება
არასამთავრობო ორგანიზაციები ვუერთდებით 9 მაისის ერთიანობის და თავისუფლების დღის იდეას და მოვუწოდებთ ყველას, დავდგეთ ერთად, ევროპის მოედანზე – 9 მაისს, 19:00 საათზე და ერთად დავაფიქსიროთ ჩვენი არჩევანი,- ერთიობლივი განცხადება „საქართველოს ევროპული ორბიტის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა ნინო ლომჯარიამ წაიკითხა ბრიფინგზე.
მან ხაზი გაუსვა, რომ საქართველო ეკუთვნის ევროპას, ხოლო ევროპის დაპირება – ეკუთვნის ქართველ ხალხს.
„9 მაისი – ევროპის დღე – ჩვენი ერთიანობისა და თავისუფლების დღეა. [...]
75 წლის წინ სწორედ ამ დღეს ჩაეყარა საფუძველი ევროკავშირს – სახელმწიფოების ისტორიაში ყველაზე წარმატებულ და მძლავრ პოლიტიკური და ეკონომიკური თანამშრომლობის გაერთიანებას, სადაც ყველა ქვეყანა და ყველა მოქალაქე თავისუფალია: დაცულია ძალადობისგან, უსამართლობისა და სიღარიბისგან, დაცულია იმისგან რომ არ დევნიან, სადარბაზოებში არ უსწორდებიან, სამსახურებიდან უკანონოდ ათავისუფლებენ, აქვთ ღირსეული ცხოვრების პირობები და არ ცხოვრობენ უსამართლობაში.
სამწუხაროდ, ჩვენს ქვეყანაში ჯერ კიდევ რეალობაა პოლიტიკური რეპრესიები, წამება, ოპონენტებზე ფიზიკური თავდასხმის ორგანიზება და მოძალადეთა დაუსჯელობა, პოლიტიკური პატიმრები, დაკავებული და ნაცემი ჟურნალისტები, კორუფცია და უსამართლო სასამართლო, სიღარიბე. დამოუკიდებელ სახელმწიფო ინსტიტუციებზე დაწესებული პოლიტიკური კონტროლი სერიოზულ საფრთხეს უქმნის როგორც სახელმწიფოებრივ სტაბილურობას, ისე მოქალაქეთა კეთილდღეობას, სამართლიანობის იდეას და ევროპულ მომავალს.
საქართველომ ევროპული ცივილიზაციის გზაზე საუკუნეების წინ დაიწყო სვლა. გვჯერა, რომ საქართველოს ადგილი ევროპაშია. გვჯერა, რომ ევროკავშირში გაწევრიანება ჩვენი ქვეყნისთვის, მისი თითოეული მოქალაქის კეთილდღეობის, უსაფრთხოების და განვითარებისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. და, რაც მთავარია ვიცით, რომ ხალხის ნება ყოველთვის ამარცხებს ბოროტებას. ამიტომ 2025 წლის 9 მაისს, ქართველები ევროპის დღეს ვხვდებით ერთად ევროპის მოედანზე უცვლელი მოთხოვნებით.

Грузинские НПО присоединяются к празднованию «Дня единства и свободы» 9 мая
Часть неправительственных организаций присоединяются к празднованию «Дня единства и свободы» и призывают граждан выйти на площадь Европы 9 мая в 19:00. В совместном заявлении нескольких НПО говорится:
«75 лет назад, в этот день, был заложен фундамент Европейского Союза – самого успешного и мощного политического и экономического союза сотрудничества в истории государств, где каждая страна и каждый гражданин свободны: защищены от насилия, несправедливости и нищеты, защищены от преследований, от притеснений в коридорах, от незаконного увольнения с работы, имеют достойные условия жизни и не живут в несправедливости.
К сожалению, политические репрессии, пытки, организованные физические нападения на оппонентов и безнаказанность виновных, политзаключенные, арестованные и избитые журналисты, коррупция и несправедливые суды, нищета все еще являются реальностью в нашей стране. Политический контроль, навязанный независимым государственным институтам, представляет серьезную угрозу как стабильности государства, так и благополучию граждан, идее справедливости и европейскому будущему.
Грузия начала свой путь к европейской цивилизации много веков назад. Мы считаем, что место Грузии — в Европе. Мы считаем, что членство в Европейском Союзе жизненно важно для нашей страны, для благополучия, безопасности и развития каждого ее гражданина. И, самое главное, мы знаем, что воля народа всегда побеждает зло. Поэтому 9 мая 2025 года, в День Европы, грузины соберутся на площади Европы с неизменными требованиями.
Мы еще раз призываем всех:
Давайте вместе встанем на площади Европы – 9 мая в 19:00.
До этого, начиная с 17:00, начнутся шествия в сторону площади Европы из следующих точек:
От здания парламента Грузии (студенческий марш);
С площади Марджанишвили;
С площади Республики;
От станции метро «Авлабари».
Грузия принадлежит Европе, а обещание Европы принадлежит грузинскому народу. Наша сила в Европе. Наша сила в единстве», — заявили в третьем секторе.