შსს-მ ამაღლობელის წინააღმდეგ სასამართლოს ისევ მიმართა
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ბათუმელებისა“ და „ნეტგაზეთის“ დამფუძნებლის მზია ამაღობელის წინააღმდეგ კიდევ ერთი ახალი ადმინისტრაციული საქმე დაიწყო, - იუწყება „ბათუმელები“.
გამოცემის ცნობით, ამ ადმინისტრაციული საქმის ფარგლებში სასამართლო პროცესი დღეს, 7 მაისს, 12:00 საათზეა დანიშნული ბათუმის საქალაქო სასამართლოში. გამოცემისთვის უცნობია, მიაწოდეს თუ არა სასამართლო პროცესის შესახებ ინფორმაცია თავად მზია ამაღლობელს.
ახალი ადმინისტრაციული საქმის ფარგლებში, „ბათუმელების“ თანახმად, ამაღლობელს შსს 2025 წლის 11 იანვარს - მისი დაკავების საღამოს - ბათუმის პოლიციის დეპარტამენტის წინ, დამხმარე ნაგებობაზე სტიკერის გაკვრას და იერსახის დამახინჯებას ედავება.
საქმე ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 150-ე მუხლის პირველი ნაწილითაა სასამართლოში შესული.
ამ საქმის მოსამართლეა 32 წლის მარიანა ფომაევა, რომელიც 2024 წლის დეკემბერში გახდა მოსამართლე.
ინფორმაცია, რომ შსს ახალ ადმინისტრაციულ დარღვევას ედავება მზია ამაღლობელს და რომ სასამართლო პროცესი დღეს იგეგმება, სასამართლოს დღევანდელი განრიგირიდან გახდა ცნობილი.
ამაღლობელი 2025 წლის 11 იანვარს პირველ ჯერზე სწორედ სტიკერის გაკვრის შემდეგ დააკავეს, - პოლიციელებმა კი სტიკერი მაშინვე ააძრეს კედლიდან. ამასთან, ამაღლობელის ადვოკატები ამბობენ, პოლიციას არ ჰქონდა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსის 150-ე მუხლის დარღვევის გამო მოქალაქის დაკავების უფლება.
პირველი დაკავების შემდეგ ის მალევე გამოუშვეს, მცირე ხანში კი, ბათუმის პოლიციის უფროსის ირაკლი დგებუაძისათვის სილის გაწვნის შემდეგ, მეორედ დააკავეს, ამჯერად სისხლის სამართლის წესით - მას „პოლიციელზე თავდასხმას“ ედავებიან და 4-დან 7 წლამდე პატიმრობა ემუქრება.

На Мзию Амаглобели завели новое административное дело
Министерство внутренних дел завело очередное административное дело в отношении Мзии Амаглобели — основателя интернет-изданий «Батумелеби» и «Нетгазети». Информация о том, что МВД предъявляет Мзии Амаглобели новое обвинение в совершении административного правонарушения и что судебное разбирательство назначено на сегодня, появилась в расписании суда 7 мая.
Судьёй по этому делу назначена 32-летняя Марианна Фомаева, которая занимает должность судьи с декабря 2024 года.
11 мая исполнится четыре месяца со дня задержания Мзии Амаглобели. Она находится в предварительном заключении по обвинению в нанесении пощёчины начальнику полиции Батуми Ираклию Дгебуадзе. Ей предъявлено обвинение в «нападении на сотрудника полиции», по которому ей грозит от четырёх до семи лет лишения свободы.
В рамках нового административного дела, как сообщает «Батумелеби», МВД обвиняет Амаглобели в том, что 11 января 2025 года — вечером, в день её задержания — она наклеила стикер на здание у Батумского управления полиции, тем самым «исказив его облик».
Дело передано в суд по статье 150 Кодекса об административных правонарушениях («Нарушение облика города»).
Коллеги, правозащитные организации, оппозиционные политики, Европейский союз, десятки международных организаций и правительства различных стран считают Мзию Амаглобели узницей совести.