ესტონეთმა საქართველოს დიპლომატიური პასპორტების მფლობელებისთვის უვიზო შესვლა გააუქმა
ესტონეთი აუქმებს უვიზო რეჟიმს საქართველოს დიპლომატიური და სამსახურებრივი პასპორტების მფლობელი მოქალაქეებისთვის. შესაბამისი გადაწყვეტილება ესტონეთის მთავრობამ 8 მაისს მიიღო, რაც ევროკავშირის საერთო პოლიტიკური ხაზის გაგრძელებაა.
როგორც ადგილობრივი მედია წერს, ესტონეთის ეს ნაბიჯი მიმართულია საქართველოს ხელისუფლებაზე პოლიტიკური ზეწოლისკენ.
ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა მარგუს ცაჰკნამ განაცხადა, რომ ეს ნაბიჯი პასუხია „ქართული ოცნების“ რეპრესიებზე სამოქალაქო საზოგადოების, პროევროპული აქციების მონაწილეებისა და მედიის მიმართ.
მისი თქმით, ევროკავშირი განიხილავს საქართველოს ბიომეტრიული პასპორტების მფლობელებისთვის უვიზო რეჟიმის გადახედვის შესაძლებლობას.
ესტონეთმა უკვე დააწესა პერსონალური სანქციები საქართველოს 83 მოქალაქის წინააღმდეგ, მათ შორის "ქართული ოცნების" საპატიო თავმჯდომარის, ბიძინა ივანიშვილისა და პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის მიმართ. თუმცა „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ ესტონეთისა და ბალტიის სხვა ქვეყნების მიერ დაწესებული სანქციები „არაფერს ნიშნავს“.

Эстония отменила безвиз для владельцев дипломатических паспортов Грузии
Эстония вводит визовый режим для граждан Грузии – владельцев дипломатических и служебных паспортов. Соответствующее решение было принято и одобрено правительством Эстонии 8 мая и является частью общеевропейской линии, направленной на демонстрацию политического давления на грузинские власти, сообщают местные СМИ.
Министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна подчеркнул, что этот шаг – ответ на репрессии со стороны «Грузинской мечты» в отношении гражданского общества, участников проевропейских митингов и представителей СМИ.
Цахкна также подчеркнул, что в Евросоюзе обсуждается возможность пересмотра безвизового режима с Грузией для обладателей биометрических паспортов.
Напомним, что Эстония уже ввела персональные санкции против 83 граждан Грузии, включая Бидзину Иванишвили и премьер-министра Ираклия Кобахидзе. Представители же «Грузинской мечты» заявили, что санкции, вводимые Эстонией и другими странами Балтии, «ничего не значат».