პოლონეთში საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტური ჩატარდება
წინასწარი ოფიციალური შედეგების თანახმად, პოლონეთის პრეზიდენტის არჩევნების პირველივე ტურში გასამარჯვებლად საჭირო ხმები, 50%-ზე მეტი, ვერცერთმა კანდიდატმა ვერ მიიღო. კერძოდ, ხმების 30,9%-ით პირველ ადგილზეა მმართველი პარტიის, ლიბერალურ-კონსერვატიული პოლიტიკური ორიენტაციის, ცენტრისტული „სამოქალაქო პლატფორმის“ კანდიდატი ვარშავის მერი რაფალ ტშასკოვსკი.
კანდიდატს ოპოზიციური პარტიიდან „კანონი და სამართალი“, მემარჯვენე-კონსერვატორ კაროლ ნავროცკის ხმათა 29,8% აქვს
ხმების 14,9%-ით მესამე ადგილზეა ნაციონალისტური პარტიის, „კონფედერაციის“ ლიდერი სლავომირ მენცენი.
საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურში, რომელიც 1 ივნისს გაიმართება, მონაწილეობას მიიღებენ პირველ და მეორე ადგილებზე გასული რაფალ ტშასკოვსკი და კაროლ ნავროცკი.
არჩევნების მეორე ტურში გამარჯვებული კანდიდატი პოლონეთის პრეზიდენტის თანამდებობაზე შეცვლის კონსერვატორ ანჯეი დუდას, რომელსაც უფლებამოსილების ვადა აგვისტოში ეწურება.

Мэр Варшавы вышел во второй тур выборов президента Польши
На выборах президента Польши 18 мая, по данным экзитполов, ни один из 13 кандидатов не набрал необходимых 50% голосов. Во второй тур 1 июня выходят мэр Варшавы Рафал Тшасковский от партии премьер-министра Дональда Туска «Гражданская платформа» и кандидат от партии «Право и справедливость» Кароль Навроцкий.
За Тшасковского проголосовал 31% избирателей, за Навроцкого – 29%.
Третьим стал Славомир Ментцен из ультраправой «Конфедерации» с 15%. Явка составила почти 67%. Правом голоса обладают около 29 миллионов поляков.
Как отмечают политические аналитики, победа Тшасковского необходима премьеру Дональду Туску для проведения реформ. «Жесткая борьба за каждый голос. Эти две недели решат будущее нашей родины», — написал Туск в соцсети X.
При победе Навроцкого возможны досрочные парламентские выборы. Его шансы может усилить поддержка электората Ментцена. Навроцкий симпатизирует Трампу и критикует украинских беженцев, отмечают СМИ.
Президент Польши избирается на пять лет, влияет на внешнюю политику, назначает правительство и является верховным главнокомандующим. Результаты первого тура ожидаются утром 20 мая.