10/06/2025 12:36:00 პოლიტიკა
რუსი ჟურნალისტი იური იზოტოვი რომელსაც საფრანგეთში პოლიტიკური თავშესაფარი აქვს მიღებული, წერს, რომ საქართველომ რუსეთს გადასცა "კადიროველი ქილერი", რომელსაც "მთავარი არხის" (იმხანად - რუსთავი2-ის) ჟურნალისტი გიორგი გაბუნია უნდა მოეკლაპრეზიდენტ პუტინზე უცენზურო გამონათქვამების გამო.
იზოტოვის ვარაუდით, ოცნებამ "გამიზნულად დააბრუნა სამშობლოში აგენტი - ქილერი, რომელიც გროზნოს დავალებით საქართველოს მოქალაქეზე თავდასხმას ამზადებდა".
სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ პუბლიკაციაში იზოტოვი შეახსენებს მკითხველს, რომ 2020 წელს, საქართველოში ცხოვრებისა და გამოცემა «Грани.Ру»-სთან თანამშრომლობისას მან ჩაატარა ჟურნალისტური გამოძიება მაგომედ გუციევზე - "ჩეჩენ რეციდივისტზე, რომელიც საქართველოში ცნობილ ტელეჟურნალისტ გიორგი გაბუნიას მიმართ თვალთვალისა და შემდგომი მკვლელობის მიზნით მიავლინეს".
როგორც იზოტოვი აღნიშნავს, გუციევი საქართველოში რამდენჯერმე შემოვიდა ვითომდა ინგუშეთის მკვიდრის ყალბი საბუთებით, 2020 წლის ივნისში იგი ქართულმა უშიშროებამ დააკავა, 2021 წლის თებერვალში კი გუციევს 4 წლიანი პატიმრობა მიესაჯა.
"არაოფიციალური წყაროებიდან ირკვევა, რომ გუციევის შესახებ ოპერატიული ინფორმაცია ქართულ სპეცსამსახურებს უკრაინელმა ძალოვანებმა მიაწოდეს. გუციევის ერთ-ერთი ნაცნობი ყვებოდა, რომ აგენტ - ქილერს კავშირი ჰქონდა კაზბეკ დუკუზოვთან - ჟურნალისტ პოლ ხლებნიკოვის მკვლელთან. ჟურნალისტური გამოძიებისას ასევე გავარკვიე გუციევის შესახებ დამატებითი საინტერესო დეტალები - მაგალითად, რომ 2008 წლიდან იგი ფედერალურ ძებნაშია სხვა დანაშაულისთვის - ჩადენილი მკვლელობისთვის, არადა, 2000-იანი წლების დასაწყისში რუსეთის პრეზიდენტის საქმეთა სამმართველოში მუშაობდა" - წერს იზოტოვი.
მისივე ინფორმაციით, 2020 წელს, გუციევის დაკავებიდან მალევე რუსეთის ხელისუფლებამ იგი საქართველოში საერთაშორისო ძებნაში გამოაცხადა, ხოლო სადღეისოდ მისი ძებნა შეწყვეტილია: მოსკოვის საქალაქო სასამართლოს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებულია 2024 წლის 26 აგვისტოს განჩინება მისთვის პატიმრობის ვადის გახანგრძლივების შესახებ და განმარტება იმის თაოვაზე, რომ გუციევი იმავე წლის პირველ აგვისტოს იქნა დაკავებული.
"ისინი ასე ხშირად იქცევიან სხვადასხვა ქვეყნებიდან საკუთარი აგენტების დასახსნელად - ამ ტრიუკს "პარალელურ ექსტრადიციას" უწოდებენ. მე დროდადრო ვინტერესდები ჩემი ძველი ჟურნალისტური გამოძიებების პერსონაჟების ბედით და ამჯერად გუციევის შემთხვევით დავინტერესდი, მით უფრო, რომ ქართული სასამართლოს მიერ მისთვის მისჯილი 4 წელი ცოტა ხნის წინ ამოიწურა. გადავამოწმე ხელმისაწვდომ რუსულ ბაზებში და აღმოვაჩინე საკმაოდ საინტერესო დეტალები: პირველ რიგში, რუსეთის შსს-ს ბაზის თანახმად, მისი ძებნა შეწყვეტილი აღმოჩნდა. ეს ნიშნავს, რომ ქართველებმა გუციევი ან რუსებს გადასცეს, ან მან თავად გააღწია საქართველოდან. მეორე: მოსკოვის საქალაქო სასამართლოს საიტზე აღმოვაჩინე 2024 წლის 26 აგვისტოს დადგენილება მისთვის პატიმრობის ვადის გახანგრძლივების შესახებ და თუ გამოქვეყნებულ ინფორმაციას დავუჯერებთ, რუსმა სამართალდამცველებმა იგი იმავე წლის პირველ აგვისტოს დააკავეს. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ იმ დღეს რუსეთსა და დასავლეთს შორის პატიმრების დიდი გაცვლა შედგა. დამთხვევაა? და გუციევს პატიმრობის ვადა 2024 წლის 13 ნოემბრამდე გაუხანგრძლივდა. თუმცა ყველაზე საინტერესო მაინც სხვა რამაა: ეს ვადა დიდი ხანია, ამოიწურა, მაგრამ მოსკოვის სასამართლოების ვებ-გვერდებზე გუციევისთვის პატიმრობის შემდგომი გახანგრძლივების შესახებ მონაცემები აღარ მოიპოვება. ანუ, მაღალი ალბათობით, იგი უხმაუროდ გაათავისუფლეს" - წერს იზოტოვი და იქვე აკეთებს დასკვნას.
"როგორც ჩანს, საქართველოს მმართველმა ძალამ სრულიად გააზრებულად დააბრუნა სამშობლოში აგენტი - ქილერი, რომელიც გროზნოს დავალებით საქართველოს მოქალაქის მკვლელობას გეგმავდა. ეს მკვლელი ამჟამად თავისუფალია და ღმერთმა იცის, ვინ რაში გამოიყენებს მას სამომავლოდ".
შეგახსენებთ, რომ 2019 წლის 7 ივლისს ტელეკომპანია "რუსთავი2"-ის საღამოს ეთერში ჟურნალისტმა გიორგი გაბუნიამ რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის მისამართა და ამ დროს მათ შრის, უცენზურო გამონათქვამები გამოიყენა. ამის შემდეგ გაბუნია იღებდა მუქარებს. ამას მოჰყვა ჩეჩნეთის რესპუბლიკის კრემლის მიერ ხელდასმული ლიდერის - რამზან კადიროვის განცხადება, რომ გაბუნია "არც კავკასიელია, არც კაცი და არც მთიელი".
"მსოფლიოში მილიონობით ახალგაზრდა ღრმა პსტივს სცემს ვლადიმირ პუტინს. გაბუნიასნაირები შვიდ კლიტულში უნდა გამოკეტო, რადგან ამ მილიონობით ახალგაზრდა ადამიანიდან ნებისმიერი, ვინც მას გადაეყრება, გაბუნიას იმას უზამს, რაც მან დაიმსახურა" - დაწერა მაშინ კადიროვმა თავის ტელეგრამ არხში.

Российский журналист Изотов: Грузия вернула России «кадыровского киллера»
Российский журналист Юра Изотов, который получил политическое убежище во Франции, пишет, что Грузия вернула России «кадыровского киллера», который должен был убить журналиста Mtavari Arkhi Георгия Габуния (тогда — на телеканале Rustavi 2) за то, что тот нецензурно выразился в адрес российского президента Владимира Путина.
Журналист предполагает, что грузинские власти «осознанно вернули на родину агента-киллера, который по заданию из Грозного готовил покушение на их гражданина».
В посте в соцсетях Изотов пишет, что в 2020 году, живя в Грузии и сотрудничая с изданием «Грани.Ру», он написал расследование о Магомеде Гуциеве — «чеченском уголовнике, который был послан в Грузию, чтобы следить за известным грузинским тележурналистом Георгием Габуния, которого планировалось убить».
Изотов пишет, что Гуциев несколько раз въезжал в Грузию по фальшивому паспорту на имя жителя Ингушетии, а в июне 2020 года его задержала СГБ Грузии. В феврале 2021 года он получил срок — четыре года тюрьмы.
«Из неофициальных источников известно, что наводку на Гуциева грузинским спецслужбам дали украинские силовики. Один из знакомых Гуциева рассказывал, что тот был связан с Казбеком Дукузовым — убийцей журналиста Пола Хлебникова. Мне тогда удалось выяснить интересные дополнительные подробности про Гуциева: например, что он с 2008 года находится в федеральном розыске за другое, совершенное убийство, а в начале 2000-х годов работал в Управделами президента», — пишет журналист.
Изотов пишет, что в 2020 году, вскоре после задержания Гуциева, власти РФ объявили «кадыровского киллера» в международный розыск в Грузии. Становится известно, что розыск Гуциева прекращен, на сайте Мосгорсуда есть постановление от 26 августа 2024 года о продлении ему срока содержания под стражей, а также то, что Гуциев был задержан 1 августа того же года.
«Они часто так делают, чтобы вытаскивать своих агентов, этот финт ушами у них называется «параллельная экстрадиция». Ну так вот: я время от времени интересуюсь судьбой героев своих старых расследований, и мне стало любопытно, что сейчас происходит с этим Гуциевым. Благо что четыре года, которые он должен был отсидеть по грузинскому приговору, недавно прошли.
Я проверил доступные российские базы и обнаружил прелюбопытные вещи: во-первых, розыск Гуциева, согласно базе МВД, был прекращен. То есть либо (что скорее всего) грузины после отбытия срока депортировали его в Россию, либо он сам туда вернулся. Второе: на сайте Мосгорсуда обнаружилось постановление о продлении Гуциеву срока содержания под стражей, датированное 26 августа 2024 года.
Согласно этому постановлению, Гуциев был задержан силовиками РФ еще 1 августа того же года», — сообщает журналит.
Изотов отмечает и тот факт, что в тот же день прошел большой обмен заключенными между РФ и Западом.
«Вдруг это не совпадение? И срок содержания в СИЗО ему продлили до 13 ноября 2024 года. Но самое интересное вот что: этот срок давно прошел, но на сайте московских судов нет других карточек дел о продлении Гуциеву срока ареста. То есть скорее всего его по-тихому освободили.
Резюмирую: грузинские власти, похоже, совершенно осознанно вернули на родину агента-киллера, который по заданию из Грозного готовил покушение на их гражданина. И этот убийца сейчас гуляет на свободе, и один Бог знает, для чего его еще могут использовать в будущем», — предполагает Юра Изотов.
Напомним, после скандального эфира от 7 июля 2019 года Георгий Габуния получал угрозы в свой адрес. Тогда журналист начал выпуск итоговой программы на канале «Рустави-2» с обращения к президенту России Владимиру Путину. При этом он использовал нецензурную брань.
После этого глава Чечни Рамзан Кадыров заявил, что Габуния «не является ни сыном Кавказа, ни мужчиной, ни горцем». «В мире миллионы молодых людей, которые глубоко уважают Владимира Путина. Габуния нужно запрятать за семью заборами, ибо первый же встречный может сделать с ним то, чего он заслужил», — написал тогда глава Чечни в своем Telegram-канале.