04/07/2025 20:19:00 პოლიტიკა
მიხეილ ყაველაშვილი მსჯავრდებულ პოლიტიკოსებს სთავაზობს, მიმართონ შეწყალების შესახებ განცხადებით და დაადასტურონ საკუთარი სურვილი არჩევნებში მონაწილეობის შესახებ, რის შემთხვევაშიც დაუყოვნებლივ გამოსცემს აქტს მათი შეწყალების თაობაზე.
ყაველაშვილი სოციალურ ქსელ "ფეისბუქზე" გავრცელებულ განცხადებაში ხაზს უსვამს, რომ მნიშვნელოვანია, 4 ოქტომბრის თვითმმართველობის არჩევნებში სრულფასოვანი მონაწილეობა მიიღოს ყველა პოლიტიკურმა პარტიამ და ყველა პარტიამ შეძლოს სრულფასოვანი საარჩევნო კამპანიის ჩატარება.
„ზუსტად სამ თვეში, 2025 წლის 4 ოქტომბერს გაიმართება ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები, რომელშიც საქართველოს მოსახლეობამ 64 მუნიციპალიტეტის მერი და საკრებულო უნდა აირჩიოს. მნიშვნელოვანია, ამ არჩევნებში სრულფასოვანი მონაწილეობა მიიღოს ყველა პოლიტიკურმა პარტიამ, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად არის რეგისტრირებული და არჩევნებში მონაწილეობის სურვილს გამოხატავს. ასევე მნიშვნელოვანია, სრულფასოვანი საარჩევნო კამპანიის ჩატარება ყველა პოლიტიკურმა პარტიამ შეძლოს.
როგორც საზოგადოებას მოეხსენება, რამდენიმე პოლიტიკური პარტიის კონკრეტული ლიდერები საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად იხდიან სასჯელს თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში. ამ გარემოების გათვალისწინებით, ვთავაზობ ყველა შესაბამის მსჯავრდებულ პოლიტიკოსს, მომმართოს განცხადებით შეწყალების შესახებ და იმავე განცხადებით დაადასტუროს საკუთარი სურვილი არჩევნებში მონაწილეობის შესახებ. ამგვარი განცხადებით მომართვის შემთხვევაში, დაუყოვნებლივ გამოვცემ აქტს შესაბამისი მსჯავრდებულების შეწყალების თაობაზე”, - წერს ყაველაშვილი "ფეისბუქზე".

04/07/2025 20:19:00 Politic
Mikheil Kavelashvili suggests that convicted politicians apply for pardon and confirm their desire to participate in the elections, in which case he will immediately issue an act of pardoning them.
In a statement posted on Facebook, Kavelashvili emphas that it is important for all political parties to fully participate in the October 4 local elections and for all parties to be able to conduct a full-fledged election campaign.
"In exactly three months, on October 4, 2025, local self-government elections will be held, in which the population of Georgia will elect the mayors and councils of 64 municipalities. It is important that all political parties that are registered in accordance with the legislation of Georgia and express a desire to participate in the elections fully participate in these elections. It is also important that all political parties be able to conduct a full-fledged election campaign.
As the public is aware, specific leaders of several political parties are serving sentences in prisons in accordance with the legislation of Georgia. Given these circumstances, I suggest that all relevant convicted politicians apply to me for pardon and confirm their desire to participate in the elections with the same application. In the event of such an application, I will immediately issue an act on pardoning the relevant convicts," Kavelashvili wrote on Facebook.