20/07/2025 15:26:37 კავკასია
ერევნის პოლიციამ რუს სამხედროებს არ მისცა საშუალება, გაეტაცებინათ დეზერტირი, რომელიც რუსეთში მიმდინარე წლის თებერვლიდან იძებნება.
როგორც "მედიაზონა" იტყობინება, ადამიანის უფლებათა დამცველი ორგანიზაცია „საზოგადოებრივი ვერდიქტის“ ექსპერტ ასმიკ ნოვიკოვაზე დაყრდნობით, 24 წლის სემიონ სუბოტინი სომხეთის ხელისუფლებამ, სტანდარტული პროცედურის ფარგლებში, 72 საათით დააკავა. ის ადრე ივანოვოს ოლქის ქალაქ ტეიკოვოში მსახურობდა, სადაც რუსეთის ფედერაციის სტრატეგიული დანიშნულების სარაკეტო ძალების 54-ე სარაკეტო დივიზიაა განლაგებული, და ძებნილთა სიაში იყო შეყვანილი. დაკავების დროს სომხურმა მხარემ ძებნილი პირის შესახებ რუსეთს უნდა შეატყობინოს, ხოლო რუსულმა მხარემ საპასუხოდ უნდა გადასცეს მის წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმის მასალები.
20 ივლისს სუბოტინი დროებითი დაკავების იზოლატორიდან გაათავისუფლეს, თუმცა ადამიანის უფლებათა დამცველებმა დაკავების იზოლატორის შენობასთან შენიშნეს ადამიანები რუსულ სამხედრო ფორმებში. მათ ეს შეატყობინეს პოლიციას, რომელმაც სუბოტინი "ერებუნის" პოლიციის განყოფილებაში გადაიყვანა.
„სომხეთის პოლიციამ რეაგირება მოახდინა და ყველაფერი გააკეთა იმისთვის, რომ ჩვენი დაცვის ქვეშ მყოფი პირი უსაფრთხოდ ყოფილიყო“, - მოჰყავს ნოვიკოვას სიტყვები „მედიაზონას“. მისი თქმით, რუსეთს ახლა შეუძლია სუბოტინის ექსტრადიციის მოთხოვნა 40 დღის ვადაში წარადგინოს, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ვადის გასვლის შემდეგ, სომხური მხარე მას ძებნილთა სიიდან ამოიღებს.
„თუ რუსული მხარე ექსტრადიციის დოკუმენტებს მოამზადებს, მაშინ [ექსტრადიციის] საკითხს სომხეთის სასამართლო ორგანოები გადაწყვეტენ. და ეს სრულებით არ ნიშნავს, რომ ექსტრადიცია მოხდება“, - ხაზგასმით აღნიშნა ნოვიკოვამ.
რუს სამხედრო მოსამსახურეებს არაერთხელ გაუტაციათ სომხეთში რუსული არმიიდან გაქცეული სამხედრო მოსამსახურეები, ისინი ჯერ გიუმრის რუსულ სამხედრო ბაზაზე მიჰყავდათ და შემდეგ რუსეთში გადაჰყავდათ.

Полиция Еревана не дала военным РФ похитить российского дезертира
Полиция Еревана не позволила российским военным похитить дезертира, объявленного в России в розыск не позднее февраля этого года.
Как сообщает «Медиазона» со ссылкой на эксперта правозащитной организации «Общественный вердикт» Асмик Новикову, 24-летний Семен Субботин, который раньше проходил службу в городе Тейково в Ивановской области, где базируется 54-я ракетная дивизия РВСН, и был объявлен в розыск, был задержан армянскими властями на 72 часа в рамках стандартной процедуры, в период которой армянская сторона должна сообщить о разыскиваемом человеке в Россию, а российская сторона — передать в ответ материалы уголовного дела в отношении него.
20 июля Субботин был отпущен из ИВС, однако правозащитники заметили рядом со зданием изолятора людей в российской военной форме. Они предупредили полицейских, и те доставили его в полицейский участок «Эребуни».
«Армянские полицейские среагировали и сделали все, что необходимо, чтобы наш подзащитный был в безопасности», — цитирует Новикову «Медиазона». По ее словам, теперь Россия может в течение 40 дней подать запрос об экстрадиции Субботина, в противном случае, после истечения срока, армянская сторона снимет его с розыска. «Если же российская сторона подготовит документы об экстрадиции, то дальше армянские судебные власти будут решать вопрос [о выдаче]. И это абсолютно не означает, что выдача состоится», — подчеркнула Новикова.
Российские военные неоднократно похищали в Армении бежавших из армии РФ военнослужащих, доставляли их на российскую военную базу в Гюмри, а потом переправляли в Россию.