დიდმა ბრიტანეთმა რუსეთს, არაბთა გაერთიანებულ საემიროებსა და ჩინეთს შორის კრიპტო ტრანზაქციების მასშტაბური გამოძიება დაიწყო
22/07/2025 16:03:44 მსოფლიო
ფულის გათეთრებისა და სანქციებისგან თავის არიდების შესახებ მზარდი შეშფოთების ფონზე, დიდმა ბრიტანეთმა მასშტაბური გამოძიება დაიწყო რუსეთს, არაბთა გაერთიანებულ საემიროებსა და ჩინეთს შორის კრიპტოვალუტის ტრანზაქციებთან დაკავშირებით ..
დიდი ბრიტანეთის ეროვნული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის სააგენტომ (NCA) ფინანსურ ფირმებს მოუწოდა, უფრო აქტიურად გაუზიარონ ინფორმაცია სამართალდამცავ ორგანოებს, რათა გაუმჯობესდეს უკანონო კრიპტოვალუტით ტრანზაქციების იდენტიფიცირების ეფექტიანობა.
სააგენტოს შეფასებით, ქვეყანაში ყოველწლიურად 130 მილიარდ დოლარზე მეტი ირიცხება, ხოლო კრიმინალური ქსელების შემოსავალი 15,6 მილიარდ დოლარს აღწევს.
ფინანსური ქცევის ორგანოსთან (FCA) პარტნიორობით, სააგენტომ მოუწოდა საჯარო და კერძო სექტორის ორგანიზაციებს, დაიწყონ ერთობლივი კამპანიები კრიპტოვალუტებთან — განსაკუთრებით ბიტკოინთან და ეთერიუმთან — დაკავშირებული რისკების შესახებ ცნობიერების ასამაღლებლად.
სააგენტოები განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებენ იმ ტრანზაქციებზე, რომლებიც მაღალი რისკის მქონე იურისდიქციების — მათ შორის რუსეთის, ჩინეთისა და არაბთა გაერთიანებული საემიროების — გავლით ხორციელდება. უახლოეს მომავალში დაგეგმილია სადაზვერვო ინფორმაციის გაცვლის გაფართოება კრიპტოვალუტის სფეროში მოქმედ კომპანიებს შორის.
ფინანსურ ინსტიტუტებს ურჩევენ, ჩაატარონ დამატებითი სათანადო შემოწმება იმ კლიენტებთან, რომლებმაც შესაძლოა დაარღვიონ სანქციები ან მონაწილეობა მიიღონ ფულის გათეთრების სქემებში.
ყურადღება ასევე მიექცევა პროფესიონალ შუამავლებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ მომსახურებას, რომელიც ხელს უწყობს ფინანსური კონტროლის თავიდან აცილებას.
სააგენტო ხაზს უსვამს „ფულის ჯორების“ — იმ პირების — დაქირავების სქემების სიღრმისეულად შესწავლის აუცილებლობას, რომელთა ანგარიშებზე რეგისტრირდება საეჭვო ტრანზაქციები.
მხოლოდ 2022 წელს, დიდი ბრიტანეთის ბანკებმა 39 000-ზე მეტი საეჭვო ანგარიში აღმოაჩინეს, რომლებიც, სავარაუდოდ, ასეთ ტრანზაქციებში იყვნენ ჩართულნი.
გასული წლის ბოლოს დიდ ბრიტანეთში ჩატარებულმა მასშტაბურმა საერთაშორისო ოპერაციამ ფარული კრიპტოოპერაციების მასშტაბები გამოავლინა.ბრიტანეთის პოლიციამ, უცხოელი პარტნიორების მხარდაჭერით, ჩრდილიდან გამოიყვანა რუსეთიდან კონტროლირებადი ორი ტრანსნაციონალური ქსელი. ეს სტრუქტურები დაკავებული იყვნენ ნაღდი ფულის კრიპტოვალუტაზე უკანონო გაცვლით, რაც ემსახურებოდა ოლიგარქების, ნარკოკარტელებისა და დაზვერვის სამსახურების ინტერესებს.
ქსელი მოიცავდა 30-ზე მეტ ქვეყანას, მათ შორის ევროპის ნაწილებს, სამხრეთ ამერიკას და ახლო აღმოსავლეთს, და გლობალური კრიმინალური სამყაროსთვის „გამწმენდი ცენტრის“ როლს ასრულებდა.
ოპერაციის შედეგად დაკავებულია 84 ადამიანი, მათ შორის 71 — დიდ ბრიტანეთში. პოლიციამ ასევე ჩამოართვა 25 მილიონ დოლარზე მეტი ღირებულების ნაღდი ფული და კრიპტოვალუტა.

22/07/2025 16:03:44 Мир
Великобритания начала масштабные проверки криптовалютных переводов между Россией, ОАЭ и Китаем на фоне растущих опасений по поводу отмывания денег и обхода санкций. Национальное агентство по борьбе с преступностью Великобритании (NCA) призвало финансовые компании активнее делиться информацией с правоохранительными органами, чтобы повысить эффективность в выявлении нелегальных операций с криптоактивами. По оценке агентства, ежегодно в стране отмывается более $130 млрд, а доход преступных сетей достигает $15,6 млрд.
В партнерстве с Управлением финансового надзора (FCA) агентство призвало государственные и частные структуры к запуску совместных кампаний, направленных на повышение осведомленности о рисках, связанных с криптовалютами — прежде всего биткоином и эфиром. Ведомства сфокусированы на операциях, проходящих через юрисдикции с повышенным риском, включая Россию, Китай и Объединённые Арабские Эмираты. В ближайшее время планируется расширить обмен разведывательной информацией между компаниями, работающими в этих направлениях.
Финансовым учреждениям рекомендовано провести дополнительную проверку клиентов, которые потенциально могут нарушать санкционный режим или участвовать в схемах отмывания денег. Внимание также будет уделено профессиональным посредникам, предоставляющим услуги, способствующие уходу от финансового контроля. Агентство отдельно акцентирует необходимость глубже изучать схемы вербовки «денежных мулов» — людей, через счета которых проходят сомнительные средства. Только в 2022 году британские банки зафиксировали более 39 тысяч подозрительных счетов, предположительно задействованных в таких операциях.
Масштабная международная операция, проведённая в конце прошлого года в Великобритании, продемонстрировала масштаб теневых криптоопераций. Британская полиция, действуя при поддержке зарубежных партнеров, вывела из тени две транснациональные сети, контролируемые из России. Эти структуры занимались нелегальными обменами наличных на криптовалюту, обслуживая интересы олигархов, наркокартелей и разведывательных служб. Сеть охватывала более 30 стран, включая регионы Европы, Южной Америки и Ближнего Востока, и действовала как «расчётный центр» для глобального преступного мира. В ходе операции были арестованы 84 человека, в том числе 71 — в Великобритании. Полиция изъяла наличные и криптовалюту на сумму свыше $25 млн.