25/08/2025 16:55:00 პოლიტიკა
8 ოპოზიციური პარტია 13 სექტემბერს მსვლელობას აანონსებს. ამის შესახებ „კოალიცია ცვლილებისთვის“ ერთ-ერთმა ლიდერმა, ელენე ხოშტარიამ 8 ოპოზიციური პარტიის ერთობლივ ბრიფინგზე განაცხადა.
„31 აგვისტოს იწურება ევროკავშირის მიერ ივანიშვილის რეჟიმისადმი მიცემული ვადა, ევროპაში უვიზო მიმოსვლის გადასარჩენად. რა თქმა უნდა, როგორც მოსალოდნელი იყო, რეჟიმმა არათუ არცერთი ნაბიჯი არ გადადგა ამისთვის, არამედ კიდევ უფრო დაგვაშორა ევროპას, ევროპულ დღის წესრიგს და ეს იქნება ასე, რადგან ეს რეჟიმი, რუსული რეჟიმი არის თვისებრივად შეუთავსებელი ჩვენს ევროპულ და ევროატლანტიკურ დღის წესრიგთან, ჩვენს სახელმწიფოებრიობასთან, დამოუკიდებლობასთან და ევროპულ მომავალთან.
შესაბამისად, ეს იქნება ასე, სანამ ჩვენ, ჩვენი ქვეყნის უმრავლესობა, არ მოვიკრებთ საკმარის ძალას და არ დავასრულებთ ამ რეჟიმს. აქედან გამომდინარე, მოგმართავთ ყველას, განურჩევლად პოლიტიკური გემოვნებისა, ვისთვისაც საქართველოს მოქალაქეობა, ქართული პასპორტი და ქართული ოჯახის კეთილდღეობა ძვირფასია და ვინც პატივს სცემს საქართველოს მოქალაქეების უფლებას, ისწრაფოდნენ ბედნიერებისკენ, 13 სექტემბერს შევიკრიბოთ, ვიყოთ ძალიან ბევრნი, გამოვიდეთ და ვთქვათ, რომ რუსული რეჟიმი არ წარმოადგენს ქართველ ხალხს, რუსული რეჟიმი არ წარმოადგენს საქართველოს! ამასთანავე, მოგმართავთ ყველა ოპოზიციურ პარტიას და ოპოზიციონერ პოლიტიკოსს, ვისაც რეალურად აღელვებს ამ ქვეყნის დამოუკიდებლობა და ევროპული მომავალი. ხელი აიღეთ რეჟიმის თანამზრახველობაზე, ქართველი ხალხის მოტყუებაში არ დაუშვათ შეცდომა, რომელიც დანაშაულზე უარესია. უარი თქვით 4 ოქტომბრის რუსულ სპეცოპერაციაში მონაწილეობაზე და დაუბრუნდით ერთობას. ვიკრიბებით 13 სექტემბერს, 19:00 საათზე თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან და პარლამენტამდე მოვდივართ მარშით. ჩვენ ბევრნი ვართ და გამარჯვებამდე ვიბრძვით!“- განაცხადა ელენე ხოშტარიამ.

25/08/2025 16:55:00 Политика
8 оппозиционных партий, которые ранее категорически заявили об отказе в участии в выборах в органы самоуправления 4 октября, призвали коллег — также оппозиционные силы, которые намерены принять в них участие, отказаться от своего решения.
Партии готовятся к протестному шествию от ТГУ к парламенту Грузии 13 сентября в 19 часов. «Нет — российскому режиму! Защити безвиз!» — таков девиз протестного марша.
Авторы своем заявлении обращаются ко всем оппозиционным партиям и оппозиционным политикам, «которые действительно обеспокоены независимостью этой страны и европейским будущим» и призывают отказаться от участия в обмане грузинского народа, «не совершать ошибку, которая хуже преступления».
«31 августа истекает крайний срок, данный ЕС режиму Иванишвили для сохранения безвизового режима в Европу. Как и ожидалось, за этот период Иванишвили не только предпринял контрмеры, но и еще больше отделил нас от Европы и будет продолжать это делать до тех пор, пока грузинский народ не соберет достаточно сил, чтобы покончить с режимом, российская природа которого качественно несовместима с евроатлантическим будущим Грузии и, соответственно, с идеей Грузии — государственной независимости и безопасности», — говорится в заявлении.
Добавим, бойкот выборам 4 октября объявили восемь партий:
• «Площадь Свободы»;
• «Европейская Грузия»;
• «Нацдвижение»;
• «Стратегия Агмашенебели»;
• «Ахали», «Гирчи — больше свободы», «Дроа» — одна коалиция из разных партий;
• «Федералисты».
Напомним, среди оппозиционных сил, которые примут участие в выборах в органы местного самоуправления, — партия «Лело — Сильная Грузия» и «Гахария за Грузию». Они представили единого кандидата на пост мэра Тбилиси.