25/08/2025 19:20:00 მსოფლიო
გერმანიის ფინანსთა მინისტრისა და ვიცე-კანცლერის, ლარს კლინგბეილის განცხადებით, გერმანია, ევროპელ პარტნიორებთან ერთად, უკრაინისთვის უსაფრთხოების გარანტიების უზრუნველყოფაზე პასუხისმგებლობას აიღებს და მომდევნო რამდენიმე წლის განმავლობაში ყოველწლიურად 9 მილიარს ევროს გამოყოფს.
„როგორც ფინანსთა მინისტრმა, მე ნათლად განვაცხადე – და ეს შეთანხმებულია ფედერალური მთავრობის მიერ – რომ ჩვენ უკრაინას, მომდევნო წლების განმავლობაში, ყოველწლიურად 9 მილიარდ ევროს გამოვუყოფთ”, – განაცხადა მან ვოლოდიმირ ზელენსკისთან შეხვედრისას.
მისი თქმით, უკრაინა აუცილებლად უნდა იყოს ჩართული სამშვიდობო მოლაპარაკებებში და მოლაპარაკებების პროცესი ცეცხლის შეწყვეტით უნდა დაიწყოს. როგორც ლარს კლინგბეილმა აღნიშნა, „ახლა ბურთი პუტინის მოედანზეა, მაგრამ ვერ ვხედავ იმას, რომ პუტინი აზრს შეიცვლის და ნამდვილ სამშვიდობო მოლაპარაკებებს მოისურვებს“.

25/08/2025 19:20:00 World
Germany will provide Ukraine with EUR 9 billion annually in the coming years, said the country's Finance Minister and Vice Chancellor of the German government Lars Klingbeil.
"As Finance Minister, I emphasized, and this was also agreed by the Federal Government, that we are committed to supporting Ukraine in the coming years, spending EUR 9 billion annually," he said during a meeting with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Monday.
In addition, Klingbeil discussed with Ukrainian Finance Minister Serhiy Marchenko the continuation and options for supporting Ukraine.