26/08/2025 17:26:00 პოლიტიკა
ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლა, რომელიც საქართველოს მოქალაქეებისთვის ევროპის ქვეყნებში თავისუფალი გადაადგილების ერთ-ერთი უმთავრესი გარანტიაა, დღეს სერიოზულ საფრთხეშია. მთავრობამ არ შეასრულა ევროკავშირის ჯერ კიდევ 2024 წელს გაცემული რეკომენდაციები, რომლებიც მოითხოვდა ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დაცვას, თავისუფლების შემზღუდავი, რეპრესიული კანონების გაუქმებას, კორუფციასთან სისტემურ ბრძოლას ყველა დონეზე, – ამის შესახებ რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენელმა დღეს გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
მათი თქმით, 2025 წელი კიდევ უფრო დამაზიანებელი აღმოჩნდა საქართველოს ევროინტეგრაციისთვის.
„2024 წლის გაყალბებული არჩევნების შემდეგ საქართველოში გვყავს 65 სინდისის პატიმარი, დამატებითი რეპრესიული კანონები მიიღეს და დღემდე გრძელდება ადამიანთა დევნა. როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, ხელისუფლებამ 2025 წლის 31 აგვისტომდე უნდა მიაწოდოს ევროკავშირს საქართველოში არსებული მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია. ნაცვლად იმისა, რომ ხელისუფლება კონკრეტულ ნაბიჯებს დგამდეს არსებული სავალალო მდგომარეობის გამოსასწორებლად და ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური კრიზისის დასასრულებლად, ის აძლიერებს ანტიდასავლურ პროპაგანდას. ხელისუფლების ამ ქმედებების გამო, საფრთხე, რომ საქართველოს მოქალაქეებმა შეიძლება დავკარგოთ ის შესაძლებლობები, რაც ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლამ მოგვცა: ოჯახის წევრებთან შეხვედრა, თავისუფლად მოგზაურობა, მკურნალობა, სწავლა, მუშაობა და განვითარება ევროპულ სივრცეში, რეალურია. საქართველო ევროპული ოჯახის წევრია. ჩვენ, ისე როგორც საქართველოს მოსახლეობის 80%-ზე მეტს, გვჯერა რომ საქართველოს მომავალი ევროკავშირშია. მაგრამ ხელისუფლების მიერ არჩეული კურსი ამ მომავალს სპობს.
როგორც ევროკავშირის ელჩმა აღნიშნა, ევროპულ გზაზე დასაბრუნებლად აუცილებელია: შეწყდეს რეპრესიები; გათავისუფლდნენ უსამართლოდ დაპატიმრებულები; გაუქმდეს რეპრესიული კანონები; დაიწყოს ღია და სანდო დიალოგი არსებული კრიზისის დასაძლევად. ჩვენ, ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციები, უვიზო მიმოსვლის საკითხთან დაკავშირებით ნებისმიერ ნეგატიურ გადაწყვეტილებაზე სრულ პასუხისმგებლობას ვაკისრებთ ხელისუფლებას და მივიჩნევთ, რომ ჩვენი ევროპული მომავლის დათმობა დაუშვებელია. აუცილებელია, დავიცვათ უვიზო მიმოსვლა, დავიცვათ საქართველოს ევროპული გზა“, – აცხადებენ არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.

26/08/2025 17:26:00 Политика
Грузинские НПО заявили, что правительство Грузии несет полную ответственность за любое негативное решение относительно безвизовых поездок в страны ЕС для граждан Грузии.
Неправительственные организации подчеркнули, что безвизовый режим с Евросоюзом, который является одной из главных гарантий свободного передвижения граждан Грузии по европейским странам, сегодня находится под серьезной угрозой, а правительство не выполнило рекомендации, выданные Брюсселем еще в 2024 году, «которые требовали защиты основных прав человека, отмены ограничительных, репрессивных законов о свободе, систематической борьбы с коррупцией на всех уровнях».
По словам представителей гражданского сектора Грузии, 2025 год был еще более разрушительным для евроинтеграции Грузии.
«После сфальсифицированных выборов 2024 года в Грузии насчитывается 65 узников совести, были приняты дополнительные репрессивные законы, и преследование людей продолжается по сей день.
Как известно общественности, правительство должно проинформировать ЕС о текущей ситуации в Грузии до 31 августа 2025 года. Вместо того, чтобы предпринять конкретные шаги для исправления сложившейся плачевной ситуации и прекращения политического кризиса в стране, правительство усиливает антизападную пропаганду.
Из-за этих действий правительства существует реальная угроза того, что граждане Грузии могут потерять возможности, которые дал нам безвизовый режим с ЕС: встречи с членами семьи, свободное передвижение, лечение, учебу, работу и развитие на европейском пространстве.
Грузия является членом европейской семьи. Мы, как и более 80% населения Грузии, верим, что будущее Грузии — в Евросоюзе. Но курс, выбранный властями, уничтожает это будущее.
Как отметил посол ЕС, для того, чтобы вернуться на европейский путь, необходимо: прекратить репрессии, освободить несправедливо заключенных людей, отменить репрессивные законы, начать открытый и заслуживающий доверия диалог для преодоления нынешнего кризиса.
Мы, грузинские неправительственные организации, несем полную ответственность за любое негативное решение о безвизовом режиме и считаем неприемлемым отказываться от нашего европейского будущего.
Необходимо защитить безвизовый режим — защитить европейский путь Грузии!», — говорится в заявлении НПО.